18 entry daha
  • 18. yüzyıldan itibaren irlanda'nın resmi sembolü olarak bilinen üç yapraklı yonca. adı irlanda ingilizcesinde kücük yonca anlamına gelen seamróg kelimesinden türemistir. 6. yüzyılda aziz patrick adada hristiyanlıgı yayma çalısmalarını baslattığında kutsal üçleme kavramını (bkz: ekanim-i selâse) açıklamak amacıyla kullanıldığı iddia edilse de, bu iddia ilk olarak 1726 yılında ortaya atıldıgından, kuvvetle muhtemel dogru degildir. irlanda ve dünya genelinde birçok yerde, bu yonca aziz patrick ile bütünlestiğinden 1726 yılından bu yana aziz patrick günü'nde yaka üzerine giyilir (bkz: st. patrick's day).

    hristiyanlığın adaya gelisinden önce ise shamrock pagan kelt rahip sınıfı icin kutsal sayılırdı. üç sayısı numerolojide kutsal bir yere sahipti ve üç yapraklı bu bitkinin sihirli olduguna ve kötü ruhları tespit etme gücüne sahip olduguna inanılırdı. bu sebeple günümüzde bile sans getirsin diye irlanda düğünlerinde gelin buketi ve damat yaka çiceği üç yapraklı yonca icerir.

    kraliçe victoria döneminde ise shamrock isyanın ve ingiliz krayiletinden bağımsızlığın sembolü oldu. yonca giymek suç olarak sınıflandırıldı ve giyenler ölüm cezasına carptırıldı .

    günümüzde ise shamrock irlandada gurur'un simgesidir ve avrupanın her kentinde en az bir irish pub'a verilen isimdir. son araştırmalara göre, kırmızı yoncanın sifalı bir bitki olduğu öğrenilmistir. sedef ve egzama gibi cilt şikayetleri için alternatif ilaç olarak kullanılmaktadır.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap