17 entry daha
 • bal özümün oturup, biraz daha türkçeleştirdiği halidir. anlamayanlar belki okur da birşeyler anlar diyerekten bunu da sözlüğe koyayım istedim. şimdiden hanım koş çocuklar mesaj veriyor linkini kendim vereyim.

  ey türk gençliği,
  birinci görevin, türk bağımsızlığını, türk cumhuriyetini, sonsuza dek korumak ve savunmaktır.
  var olmanın ve geleceğinin tek temeli budur. bu temel senin, en değerli hazinendir. gelecekte de seni bu hazineden yoksun bırakmaya çalışacak, yurtta ve yurt dışında kötü yürekliler olacaktır. bir gün bağımsızlık ve cumhuriyeti koruma zorunluluğuna düşersen, göreve atılmak için, içinde bulunduğun durumun olanak ve şartlarını düşünmeyeceksin! bu olanak ve şartlar çok uygunsuz nitelikte belirebilir. bağımsızlık ve cumhuriyetine zarar vermek isteyecek düşmanlar, bütün dünyada eşi benzeri görülmemiş bir üstünlüğün temsilcisi olabilirler. zorla ve üç kağıt ile, aziz vatanın bütün kaleleri ele geçirilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi gerçekten zorla ele geçirilmiş olabilir. bütün bu şartlardan daha üzücü ve daha beter olmak üzere, memleketin içinde güce sahip olanlar kendini bilmezlik ve sapkınlık ve hatta kalleşlik içinde bulunabilirler. hatta bu iktidar sahipleri, kişisel çıkarlarını, zorla ele geçirip idaresi altına alanların siyasi amaçlarıyla birleştirebilirler. millet, yoksulluk ve çaresizlik içinde mahvolmuş ve halsiz düşmüş olabilir.
  ey türk bağımsızlığının çocuğu! işte bu haller ve şartlar içinde dahi, görevin türk bağımsızlığı ve cumhuriyetini kurtarmaktır! muhtaç olduğun güç, damarlarındaki asil kanda vardır!

  teşekkürler...
408 entry daha
hesabın var mı? giriş yap