33 entry daha
 • bir bilal'e anlatır gibi köşesine daha hoş geldiniz!

  öncelikle temelden başlayalım mı bilal ne dersin? haydi o zaman! madde madde gidelim ki okumak kolay olsun, eleştiren de maddelere referans yapar hem...

  1- 4g nedir: ben sana şimdi lte diyecem anlamayacan. lte advanced desem lte'yi sökemedik ki advanced ı anlayalım diyecen. haklısın. 4g diyeyim kolay olsun hadi.

  1.a. 4g, 3g'den farklı bir frekansta çalışan bir teknoloji olup teorik olarak en iyi 3g'yi minumum beşe katlar. minimum diyorum bak! "3g hizmetini zaten bok gibi veriyorlar, 4g bizim neyimize" deme diye. en bok gibi 4g, 3g'yi katlayacak diyorum ya sen bana güven!

  1.b. turkcell deeeeeeeeeee nisan 2012'de canlı lte testi yaptı, 100 mbps hızı mobil haldeyken test etti. ki sene 2012, daha ortada lte advanced falan daha yok!

  1.c. geçen ay vodafone lte-a ile 450 mbps hızı gördü.

  1.d. sadece internet değil bilal'im seste de büyük bir gelişme var. volte denen bir olay sayesinde eğer iki taraf da 4g kullanıcısı ise sesli arama yapıldığında şu andaki teknolojiden apayrı bir teknoloji ile skype kalitesinde ses aktarımı yapılıyor. vodafone bunu deeeeeeeeee aralık 2013'de test edip, "biz hazırız ağalar salın ihaleyi" dedi.

  1.e. dünya'daki 4g kullanım oranı nasıl dersen bilal, şöyle bir grafiğimiz var. tabii bunların arasında lte de var lte-a var. kimi kaynaklar lte'yi bile 4g'den saymayıp 3.5g olarak olarak tanımlıyor. bizde de lte-a'nın ihalesi yapılacaktı aslında. "omo boz lte-a'don bohsodoyoroz!" deme diye ona da bakalım şuradan

  ***

  2- 5g nedir: aslında tam olarak olmayan bir şeydir. temmuz ayında çeşitli akedemisyenler ve gsm şirketleri başbaşa verip konuşacaklar nasıl bir şey olsun, standartları ne olsun falan diye. ki temmuz ayında bir mutabakata bağlanıp bir standart önerisinin çıkabileceği de meçhul.

  2.a. hız açısından tabii ki yine katlama usülü gidecek ve lte-a'yı katlayacak ama fakat lakin henüz ciddi anlamda şöyle olacak böyle olacak, saniyede şu kadar aktaracaz diyen yok. samsung kendi çapında denemeler yapıyor, en son eriştikleri hız bildiğim kadarıyla 7 gbps. yaaaaaaaa öyle mal gibi apışıp kalırsın. saniyede 900 küsur mb'a mı ne denk geliyor.

  2.b. e o zaman direkt 5g'ye geçelim diyebilirsin, ki baban da öyle dedi. haklısınız o hızı benim önüme de koysalar ben de öyle derim lakin ki ortada fol yok yumurtayı ara ki bulasın! en iyimser tahminle 5g teknolojisinin 2020 tokyo olimpiyatlarında denenmesi falan konuşuluyor. ki olay dünyanın en iyi fiber altyapısı olan şehirinde geçiyor dikkat edersen.

  2.c. 5g tartışmaları şu anda hızdan çok daha fazla cihazın internete bağlanması üzerine odaklanıyor. bir ara wimax diye bişi konuşuluyordu acaba hatırlar mısın bilal. gerçi sen ok mok atıyordun dimi pardon. bu amcalar diyor ki ilerde modem falan kalkabilir her cihaz direkt baz istasyonuna bağlanabilir ona göre 5g'yi planlayalım diyorlar. internete çıkabilen çamaşır makinesi, buzdolabı falan çıkıyor ya heh işte onları da direkt baz istasyonuna bağlayalım, evlerdeki modemi falan kaldırıp atalım diyorlar ki ip6'yla birlikte düşünüldüğünde çok mantıklı geliyor insana.

  ***

  3- yerli malı yurdun malı köşesi: aselsan epeydir üzerinde çalıştığı 4g için tasarladığı baz istasyonunun prototipinin hazır olduğunu duyurdu. ki bunu dünyada 4 şirket yapabiliyor. baya yüksek teknoloji yani. bizim 3 operatörle de anlaşma imzaladı. yalnız bir sorun var 4g ihalesi mayıs'ın sonunda yapılacaktı* aselsan kasım'da ancak hazır olurum dedi. öyle olunca acaba ihaleyi ertelesek mi ya da ihaleye bi madde ekleyip 2016'nın ilk çeyrek bitimi gibi mi başlasa 4g hizmeti falan diye konuşuluyordu.

  3.a. fakat o da nesi cart diye ihale tarihi açıklandı. neredeyse ihale şartları falan açıklanacakken baban zaaaaaaart diye bir açıklama yaptı ki 4g'yi geçelim, 2 yıl sonra 5g'ye atlayalım!. 2 yıl sonra kaba bir hesapla 2017 yapmıyor mu bilal? ben mi yanlışım? 5+2=7 evet 2017 valla. hadi lafın gelişi 2 yıl demiş olsun 2018 hadi bide benden 2019! ne dedim demin en iyi tahmin 2020. o da tokyo'da!

  3.b. bide işin en trajikomik tarafı ne biliyon mu bilal, 3 operatör de aylardır deli gibi baz istasyonu siparişi verdi, hatta yine bildiğim kadarıyla kurulumu yapılıp da off da bekleyen yüzlerce 4g baz istasyonu var şu an bilal! 3 operatör de eli böğründe bekliyor bilal! ne olacak bu kadar yatırım bilal!

  3.c. akp'nin, ay pardon ak parti'nin daha geçen hafta yayınlanan seçim beyannemesinde 4g şöyle geçiyor:

  "4g mobil elektronik haberleşme hizmetlerine yönelik yetkilendirme çalışmalarını başlattık* ve bu hizmetlerin yaygınlaştırılmasını sağlayacağız. 4g elektronik haberleşme ekipmanlarının yurt içinde üretilmesine yönelik teşvikler vereceğiz."

  yani daha bir hafta önce açıkladığın şeyi şimdi anlamsız, sebepsiz yere yalıyorsun be bilal! büyük vizyonunuz var be bilal vallahi çok büyük!

  sonuç olarak bilal, nerden baksan tutarsızlık nerden baksan ahmakça!
36 entry daha
hesabın var mı? giriş yap