124 entry daha
 • insan vücudunda 20 çeşit aminoasit bulunur. bunların 8 tanesi gerekli aminoasitlerdir, yani insan vücudunda üretilemezler ve dışarıdan alınmaları gerekir. 12 tanesi ise gereksiz aminoasitlerdir, yani insan vücudunda bolca üretilip kullanılırlar.

  şimdi minicik bir araştırma yapalım, google'dan inek sütünde bulunan aminoasitler şeklinde aratırsanız, karşınıza bolca makale çıkar. bunları açıp, 100 gram inek sütü içinde hangi aminoasitten ne kadar bulunduğunu ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

  neyse, bu araştırma sonucunda göreceksiniz ki, 100 gram inek sütü içinde en fazla bulunan aminoasit, glutamik asittir. glutamik asit, zaten vücudumuzun bolca ürettiği aminoasitlerden biridir.

  monosodyum glutamat ise glutamik asidin sodyum tuzudur. bu maddeler bizim vücudumuzda zaten fazlasıyla bulunur ve tespit edilmiş herhangi bir zararları da yoktur.

  saçma sapan bir şekilde uzun zamandır başlatılan bir kampanya var, kimse bilmiyo ya salla amına koyim. bi kaç tane terim kullanınca konunun uzmanı oluyosun zaten.

  gerçi bu ülkede insanların beslenme konusunda dinlediği kişi de canan karatay, şu videoda, 4.37 ye gelirseniz kendisi burada fruktoz şekerinin 5 karbonlu yapıda olduğunu söylemekte, amına koduğumun arama çubuğuna fruktoz yazıyorum, sikik vikipedi bilgisiyle (buyrun burdan), fruktozun aslında 6 karbonlu bir mononsakkarit olduğunu görüyorum.

  yani gazetelerde yazan, televizyonlara çıkıp uzmanmış gibi konuşan kişilere pek güvenmeyin. burhan kuzu nun bu ülkede anayasa profesörü olduğunu düşünün ve duyduğunuz her şeyi sorgulayın amına koyim.

  edit: imla
152 entry daha
hesabın var mı? giriş yap