26 entry daha
 • 5. etabında kaçışın zafere ulaştığı tur.

  şimdilik seyir zevki açısından tatmin etti.

  genel klasman favorileri için -erken ama- şu anki tabloya bir bakacak olursak( bir çırpıda yazdığım için arada imla hataları olabilir, affola);

  >geraint thomas: ancak ve ancak froome'a birşey olursa destekleneceği aşikar. aday bile diyemeyiz, geçelim.

  >thibaut pinot: tamam bugün iddiadan kopmadı ama çok zorlanıyor ki daha hc, 1. derece tırmanışlar bile geçilmedi ve daha ilk hafta. ayrıca fransız olması ve beklenti kaynaklı stres altında gibi. geçen seneki gibi bir -iki etap ancak kovalayacak gibi. bu senede de olmayacak sanki, geçelim.

  >richie porte: zaten 3 haftalık turların adamı değil, herkes aynı şeyi söylüyor. şanssız kaza ile de çok vakit kaybetti, şimdi bu durumda yine super domestique rolü onu bekliyor gibi maalesef, geçelim.

  >vincenzo nibali: post epo sonrası kontroller malum. giro yorgunu birinin zaten tur şansı oldukça zorlamadır. bugünkü daha üst seviye olmayan tırmanışlarda geride kalması da fizyolojik sınırı bir şekilde gösteriyor gibi. artık etap kovalayacak, bacaklarını gerecek, olimpiyatlara bakacak gibi, geçelim.

  >warren barquil: belli bir yeteneği var ama takım sanki bu yeteneği nihai hedefe vardıracak kadar iyi değil gibi. bu onun turu değil, bir-iki yılı daha var gibi, geçelim.

  >romain bardet: tüy gibi ve diri gözüküyor. pinot'nun aksine bence daha da dayanaklı. bugünkü atak denemesi ile de ufaktan ben de buradayım mesajı vermek istedi. podyum şansı yüksek ama turu kazanması için 3. hafta ekstra davranması gerek, şimdilik geçelim.

  >fabio aru: nibali'nin geriye düşüşü ile rahatladı, takım da rahatlamıştır ama dağlarda nibali'ye halen ihtiyacı var ama nibali domestique gibi çalışır mı bilemem. vuelta 2015'i aldı tamam büyük başarı ama sonuçta yendiği kişi bir tt'ci, ağır ve uzun dumoulin'di (bir de yetenekli ama toy chavez). burada o nispeten "kek" ortam yok froome'lar, quintana'lar falan varken. takımının onu taşıması ve o bildiğimiz aru patlayıcılığına ihtiyacımız var ancak geçen sene giro'da sakat bir contador'u geçememesi soru işaretleri oluşturmuyor da değil hani, şimdilik geçelim.

  >daniel martin: büyük tur adamı değil, daha çok tek günlük bir profili var sanki. tepelerde falan iyi gibi ama 3. haftalık dağlık etaplar tam onun işi değil gibi. kaldı ki takımı tam genel klasman odaklı değil, daha çok kittel ile etap alalım modunda sanki, belli olmaz ama bence geçelim.

  >t.j. van garderen: porte'un vakit kaybı sonrası sahne onun ama boy-kilo dezavantajı var sanki. takımın çalışması ile ilk 5 olabilir ama sarı mayo sanki uzak. yani öyle biri ki, turu kazansa da şaşırmam, mecaz olarak duvara çarpıp gerilere düşüp 15. bitirse de... o güveni vermiyor sanki, pinot gibi etap kovalayacak modda olabilir, bence geçelim.

  >alberto contador: ilk günkü sakatlık, ikinci günkü kaza derken henüz turun başı olsa da çok zaman kaybetti. bugünle beraber fark iyice açıldı. bunlar azımsanamayacak kadar büyük farklar bence. herkes nibali gibi şanslı bir giro bulacak değil sonuçta. tamam geçmişi ortada, yaşayan efsane dersek abartmış olmayız ama üç sorunu var;
  *kazalar hem fiziken hem moralman onu yıprattı,
  *takımı onu hangi turu izlesem bir movistar ve sky gibi koruyamıyor, çekemiyor. sürekli yalnız kurt modunda.
  *zaman farkı fazla,

  bence -fazla sert olacak ama- bu tur onun için bitti gibi fakat, asla şampiyonu küçümsememek lazım diyerek bir virgül koyalım ve şimdilik geçelim.

  >nairo quintana: saf yetenek. acı çektiğine dair ibare dahi yok. froome bile tırmanırken bugün yüzünde az da olsa o ifadeler vardı ama kendisi buz gibiydi. dayanıklılık sorunu yok gibi. takımı sağlam. zamana karşısı kötü değil ama iyi de değil, çünkü boy-kilo-watt değerleri belli sonuçta ama dediğine göre buna özel çalışmış eskisinden çok daha iyiyim diyor. eğer froome'a karşı bu zamana karşılarda vakit kaybetmezse (ki bir zamana karşı dağlık olacak) ve takımı onu sorunsuz taşırsa (valverde'nin egosu devreye girmez ve kendisine yardım ederek froome'u yıpratırsa geçen seneki gibi) ve geçen sene son haftadaki o müthiş atağı gibi şeyleri bu sene de yaparsa sarı mayonun rahatlıkla sahibi olabilir.

  >chris froome: bay mekanik, kafa sallayan, marjinal kazanım, disiplin abidesi ama sıkıcı. ekibi çok sağlam (en vasat diyebileceğiniz kişi sergio luis henao ki onu bile çoğu takım, yarışlarında kullanmak ister). yalnız son haftada düşüşe geçen bir eğilimi var. bu anlamda dayanıklılığı biraz daha az gibi. eğer son haftadaki dağlık etapları temiz geçerse (bence takımı onu rahatlıkla taşır) ve düz zamana karşıda diğer gc adaylarına fark atarsa 3. kez sarı mayo onun olabilir.

  peşinen not: kaza, hastalık gibi istisnai unsurlar gözardı edilmiştir.
123 entry daha
hesabın var mı? giriş yap