26 entry daha
 • betimlemeleri muhteşem bir yazar. ağızda hoş bir tat bırakan harika cümleleri var. bir kaçını paylaşmak istedim.

  kitabın ismi: mutlu moskova

  "insan henüz, pek ev yapımı, pek zayıf donanımlı bir varlıktı. bulanık bir ceninden, çok daha gerçek bir şeyin tasarımından fazlası sayılmazdı ve bu ceninden, hayallerimize gömülü o uçan, üstün suretin çıkması için kim bilir daha ne kadar çok çalışmak gerekecekti"

  "insan bedeni kayıp bin yılların öncesinde bir yerde uçmuş olmalı, göğüs kafesi kapanmış kanatları andırıyor"

  "hayatın olanca gürültüsünü tek bir insanın fısıltısına değişmezdi"

  "aptallık amacını bulamamış avare duygunun tabii ifadesidir"

  """ınsanların birbirleriyle neden gecinemedigini buldum.aşkla bir araya gelinmez de ondan. ben kaç kere geldim,olmadı. ancak zevke benzer bir şey. mesela sen az önce benimle birlikte oldun da ne oldu? çok mu şaşırtıcı, çok mu şahane? ..
  aşk komünizm olamaz. düşündüm düşündüm ve olamayacağını gördüm. sevmek gerekiyor sanırım, seveceğim de, yemek yemek gibi şey bu ama, sadece zaruret. asla hayat değil"
  en iyi duygu, başka insanı kavramakta, ikinci, yabancı bir yaşam kulfetini ve mutluluğunu paylasmaktaydi. kucaklasmalardaki aşksa çocuksu mesut bir sevinçten ötesini vermiyor""

  "yaşamın kederi ve yoksulluğu yaralamıştı onu, öylesine çaresizdi ki yaşam, gerçek durumunun bilincinden, hayaller yoluyla sıyrılmaya mecbur kalıyordu devamlı"

  "gönlüm yok.. sürekli şişinmek gerekiyor. ya düşüneceksin, ya konuşacaksın, ya bir yere gideceksin, ya bir faaliyet göstereceksin..oysa ki benim hiçbir şeyde gönlüm yok, yaşadığımı da unutuyorum sürekli, anımsarsam da bir ürperti.."

  "aşkın, insanı daha iyi, daha yüksek bir yazgıya ulaşmasına imkan tanımayan, henüz kökü kazınmamış evrensel toplum yoksulluğundan kaynaklandığını anladı"

  "hayır dünya sanılandan daha sağlam ve gizemliydi, ne bir elin hareketi, ne insan kalbinin atışı yıldızları rahatsız etmiyordu. aksi taktirde tüyün, tozun ürpermesiyle çoktan yıkılırdı her şey.."

  "gizemli ve iyi şeylere ihtiyacımız var, gerçekleşmesi imkansızmış gibi gelmeli"
36 entry daha
hesabın var mı? giriş yap