• fotograf çekmeye yeni başlayanlar için ideal bir makina; ucuz ve basit. ayrıca kaliteli fotograf veriyor.
    genellikle standart lens'i olan 50mm lik objektif ile bulunur, ağırlığı 970 gr dır. *bir süre bu objektif ile çalışmak kullanıcıya netlik ve ışık ayarlama deneyimi kazandırır,zaten bir süre sonra bu objektif kullananı kesmemeye başlar ve 50-100 ytl arası bir fiyata 28-80mm, 28-90mm, 28mm, 35mm lik bir lens bulunur ve artık yakınlaşarak yada geniş açılı fotograflar çekilmeye başlanır. makinaların handikapı genellikle pozometrelerinin zamanla iptal olmasıdır, bunun nedeni pozometrenin içindeki maddenin * 15 sene ömrü olması ve elimize geçtiğinde çoktan ölmüş olmasıdır.
    makinayı alırken kasasına dikkatlice bakmak gerekir, çok çizilmiş yada ezilmiş bir kasa doğal olarak çok hırpalanmıştır. vizörden bakınca temiz bir görüntü vermesi gerekir, perdesine dikkat etmek gerekir zenitler bez perdelidir, yanmış bir perde hiçbir işe yaramaz. bunların yanı sıra makinanın içindeki aynanın temiz olmasına, içinin paslı olmamasına dikkat etmek gerekir, makinayla birlikte alınan objektifin de temiz olması, camının çiziksiz olması, çevirirken problem çıkarmaması da önemlidir. ayrıca makinayı aldığınız yerden de şöyle bir haftalık bir deneme süresi de kopardınız mı iş en önemli kısma gelir. hemen standart bir film alınır ve her netlik/ışık/hız ayarında resimler çekilir ve film tab ettiririlir, fotograflarda bir sorun yoksa işlem tamamdır.

    son olarak zenit 12xp yeni başlayan biri için mükemmel bir seçimdir, ilerleyen zamanlarda eklenecek yeni lenslerle bir canavara dönüşebilir.
13 entry daha
hesabın var mı? giriş yap