şükela:  tümü | son 24 saat
562 entry daha
 • haddinden fazla abartılıyor. aşağıdaki konular sakız gibi çiğneniyor olsa da bu yasakla alakasızlar :

  -idlib operasyonu: zaten şu anda ortada gerçek anlamda bir operasyon yok. sadece 500 askerimiz astana'da anlaşıldığı şekilde belli bölgelere yerleşip orada daha önceden ilan edilmiş ateşkes için gözlemci olacaklar.

  daha bugün abd dışişleri bu konuda açıklama yaptı "olumlu buluyoruz diye"

  (bu idlib operasyonu hikayesi aslında tamamen kolpa. idlib barış gücü adıyla aslında yukarıda tel rifat'a yapılacak ve fırat kalkanı süresince kontrol altına alınan bölgeyle bir bağlantı kurulacak bence. amerika buna uyanmış olabilir ama bu nedenle vize başvuruları iptal edilmez)

  -kuzey ırak referandumu: biz henüz bu konuda kınama, uçuşları kaldırmak ve sınırda komik bir tatbikat yapmak haricinde hiç bir şey yapmadık.

  ayrıca abd bu konuda "yazılı" bir açıklama yaparak referanduma karşı olduğunu ve gayrimeşru olduğunu ilan etti.

  -süresiz olması: bunun anlamı sonsuza dek anlamına gelmiyor. amerika daha önce 15 temmuz sonrasında da vize başvurularını "süresiz" dondurmuştu, sonra açtılar. zaten adamlar açıklamalarında "süresiz" bile dememişler, "şu andan itibaren" demişler.

  bu tarz açıklamalarda tarih verilmez, oradaki süresiz kısmı aslında "sorun çözülünceye kadar" anlamında.

  -ardından ambargo gelir: alakasız bir abartma. konuyla pek alakası yok.

  esas mevzu geçen hafta tutuklanan amerikan konsolosluk personeli ile alakalı. adamlar zaten açıklamalarında söylemişler "konsolosluk çalışmalarının azaltılması için" diye.

  tutuklanan çalışanlar da amerikalı diplomatlar değil, konsolosluğun türk çalışanları. yani amerika bize "bizim için çalışıyorsa sen kendi vatandaşını bile tutuklayamazsın" diyor. yersen.

  vize başvurularının dondurulması da diplomatik olarak bir şey yapamayan amerika'nın konu üzerinde "kamuoyu" oluşturarak halkın hükümete/devlete baskı kurması amaçlı.

  özetle adamlar demişler ki : bizim personelimiz tutuklandı ve -yersen- artık elimizde personel olmadığı için hizmetleri askıya alıyoruz. millet de saatlerdir sanki "türklere amerika'ya gitme yasağı konulmuş" gibi goygoy yapıyor.

  açıklamadan bu yana ortaya dökülen tepkiler tam da adamların istedikleri. halk olarak bu durumlarda soğuk kanlı davranamayıp saçma sapan tepkiler veriyoruz. onlar da bunun olmasını istiyorlardı zaten.
214 entry daha
hesabın var mı? giriş yap