aynı isimde "cenk tosun (sözlük yazarı)" başlığı da var
4137 entry daha
 • allardyce'ın nasıl bir gözlem yaparak premier lig'e uygun gördüğünü gerçekten merak ettiğim oyuncu. oyun temposu premier lig'e uygun değil, ulaştığı son sürat seviyesi ortalamanın üstünde olsa da ivmesi düşük, hantal bir forvet. yaşı rooney'nin orta sahaya evrilebileceği bir yaş da değil, henüz 27. tekniği de buna müsait değil zaten.

  o yüzden cenk yazın başka bir lige transfer olursa şaşırmam açıkçası. tuncay bile ligimizin en fuleli oyuncusu diye gittiği premier lig'de tutunamadı, çünkü orası kondisyon açısından bambaşka bir dünya.

  cenk'in beşiktaş'taki sistemde hareketli oynaması ve arkasındaki üçlüye alan yaratması bence allardyce'ın tercihindeki en büyük sebep oldu. onu hedef santrfor yerine false 9 olarak düşünüyor bence, nitekim tottenham maçında yaptıklarına bakarsanız cenk'in sürekli gezerek oynadığını ve daha servis yapmaya çalışan bir görevde oynadığını görürsünüz.

  ama allardyce'ın belki kaçırdığı/belki de bilerek gözardı ettiği bir nokta var; beşiktaş'ın bu sezon düşük tempoda oynuyor oluşu. cenk'in yedek kaldığı dönemlere dikkat ederseniz beşiktaş'ın daha kompakt ve tempolu oynadığı 2014-16 arası dönemler olması (demba ba ve mario gomez'in varlıkları ana etken olsa da) çok da tesadüf değil. cenk'in beşiktaş'ta çılgın attığı son 4 ay beşiktaş'ın son 3-4 sezondur en düşük tempoda oynadığı dönemdi.

  cenk 2 yıldır "gelişemez, en fazla bu kadar oynar" diyenleri haksız çıkarttı, inşallah benim bu dediklerimi de haksız çıkartır. ancak pek sanmıyorum çünkü fizik sadece güçten/savaşmaktan ibaret değil, kıvraklık ve sürat de var işin içinde. ve bu yaştan sonra hantallığını pırpırlığa çevirecek bir durumu da yok.

  cenk'in premier lig'de tutunabilmesi için bolca şansa ihtiyacı var, çünkü çok fazla şut imkanı bulamayacak bir görevde oynayacak belli. o yüzden iyi bir intiba ve istatistik ortaya koyabilmesi için iki şutundan birinin gol olması lazım. vurduğun gol olsun cenk.
3071 entry daha
hesabın var mı? giriş yap