1467 entry daha
 • önce hayvan bağırsakları üretimhaneye gelir. bunların içi başlangıçta bokludur. öyle bok dediysem insan boku gibi düşünmeyiniz. pislik parçaları olarak düşünebiliriz.

  bunlar bir kimyasalla birlikte bir suda yıkanır. kimyasalın adını şimdi hatırlamıyorum ancak eli kolu yakan cinsten bir kimyasaldır. yıkama işlemi genelde çizmelerle, leğenin içinde çiğnenerek yapılır.

  temizlenmiş bağırsaklar, şişlerin etrafına sarılmak üzere sarmacılara gider. sarmacılar kimyasaldan korunmak için plastik eldiven giyerler ancak kolları yüksek ihtimalle kimyasaldan yine de yanar. kokoreçler metal şişlere sarılarak taşıma arabalarına asılır.

  taşıma arabalarında kokoreçler bir süre boyunca dinlenir. üzerlerindeki kimyasallar ve sudan arınırlar. böylece pişirilmeye hazır olurlar.

  kokoreçler taşıma arabasıyla birlikte fırın odasına taşınır. bu odada yüksek ihtimal avurtları çökük, çok zayıf, başka yapacak bir iş bulamamış bir ademoğlu fırıncı bulunur.
  kokoreçler çok yüksek ısıda pişirme yapan fırının içindeki askılara, uzunca bir demir parçası yardımıyla asılır.

  fırında iyice kızaran kokoreçler, yine aynı demir parçası yardımıyla fırından alınır ve arabalara tekrar dizilir. 1 saate kadar kokoreçler burada dinlenir, üzerlerindeki yağ süzülür. böylece traşlanmaya hazır hale gelir.

  şimdi kokoreçlerin traşlanma vakti. kokoreçler ne kadar dinlenirse dinlensin, üzerlerinde yoğun yağ tutar. şişe sarılı olan kokoreç alınır. bu şişin bir ucu içi boş bir daire, diğer ucu ise düzdür. traş yapacak kişi bu daire kısımdan şişi tutar. şişin ucunu traş yapacağı tezgahtaki oyuğa sokar.

  burada tek eliyle sürekli olarak şişi hızlı hızlı çevirerek, diğer elindeki bıçak ile kokoreçlerin üzerlerindeki yağları alır, buna traşlama işlemi denir. bir zaman sonra kişi kokoreçleri beyblade gibi traşladığını farkeder.

  traşlama işlemi bittikten, şişlerin üzerindeki iyice kızarmış ekstra bonuslu kısımlar lüpletildikten sonra kokorecin işi tamamen bitmiştir. dinlenme odasına götürülür. ardından derin donduruculara atılarak işletmeye gönderilene kadar bekler.

  kokoreçler sabahın 5 ya da 6'sında derin dondurucu odalardan araçlara yüklenerek işletmelere teslim edilir.

  anlattığım süreç yurtdışına kokoreç gönderen, temizliğe önem gösteren bir yeri anlatır.

  bilgi verdiğim konuya bak amına koyayım.
573 entry daha
hesabın var mı? giriş yap