10 entry daha
 • uygurların ayrılıkçı bir kalkışma içerisinde oldukları iddiası yalan. aralarında tabi ki radikaller var ama yüzdeye vurursak ayrılık isteyen kürt’lerin yüzde biri bile etmez.

  uygurların silah alıp ayaklandıklarını iddia edip kürtlerle paralellik kurmak da maksatlı bir çıkarım. uygurların elinde ateşli silahlar yok. aralarındaki radikallerin terör eylemlerinde bile sadece ekmek bıçağı kullanıldı.

  peki çin ne yapıyor, bir de ona bakalım. en başta, uygurların dinlerini icra etmelerini engelliyor. bu bizim sağcıların piyasaya sürdüğü, chp camileri ahır yaptı yalanları gibi bir yalan değil, belgeleriyle dünyanın gözü önünde gerçekleşen, çin’in de inkar etmediği bir şey.

  çin başka ne yapıyor? sincan özerk bölgesine çinli yığarak uygurları kendi ülkelerinde azınlık haline getiriyor. neredeyse her metrekareye bir cctv kamerası yerleştirip, sofistike yüz tanıma sistemleriyle her bir uyguru günün 24 saati adım adım izleyerek tüm yaşamlarını kaydediyor. uygurların toplu halde bulunmalarını yasaklıyor, her bir uygurun her türlü aktivite için güvenlik noktalarından geçmelerini şart koşuyor. uygurlara seyahat yasağı getiriyor.

  hepsinden beteri, kanıt, mahkeme vs. aramadan bir milyonun üstünde uyguru sırf şüphe üzerinden eğitim kampı denilerek maskelenmiş toplama kamplarına tıkıp dışarıyla bağlantılarını kesiyor. yeterince iyi vatandaş olmadıkları için hapsedilen bu bir milyonun üzerinde uygura zorla iyi bir komünist olma, partiye hizmet etme ve çinli olma eğitimi veriyor. tabi içeri girenin kolay kolay sağ olarak dışarı çıkamadığını belirtmeye ihtiyaç yok.

  çin yönetiminin uygurları hedefe alıp cezalandırması yeni bir şey değil, ancak 11 eylül 2001’den sonra eskiden milliyetçi/ayrılıkçı olarak yaftalayıp bastırdıkları uygurları, artık cihatçı diye yaftalayarak, batının gözünde bu baskıyı daha kabul edilebilir hale getirmeyi seçtiler. bu da bir ölçüde işe yarıyor. örneğin abd’de, kendi partisinin mensupları bile çin’in uygurları toplama kamplarına tıkmasını protesto ederken, ezilenler sırf müslüman oldukları için, halihazırda çin’le ticaret savaşı sürdüren trump uygurların adını ağzına bile almıyor.

  tabi bu demek deği ki batılı ülkeler bu duruma gözlerini kapıyor. batı basını ve yöneticileri uygurlar üzerindeki ırkçı baskıyı bizim basınımız ve hükümetimizden çok daha fazla dile getiriyor. keşke bizimkiler de günlük çıkarları bir kenara itip en azından göstermelik de olsa bir protestoda bulunabilseler.
131 entry daha
hesabın var mı? giriş yap