406 entry daha
 • --- spoiler ---

  marvel studios'un bizlere sunduğı filmler içerisinde belki de hiçbiri vizyona girmeden önce bu kadar tartışılmamıştı. özellikle brie larson üzerinden o kadar büyük kargaşa çıktı ki, takip etmesi yıpratıcı hale geldi. o konulara hiç girmeden izlediğim filmden bahsetmek istiyorum.

  captain marvel, marvel cinematic universe'e katılan son iki büyük karakterin aksine ilk kez solo filmi ile seyirciye tanıtılıyor. bilindiği üzere spider-man ve black panther ilk solo filmlerine kavuşmadan önce seyircinin karşısına captain america: civil war ile çıkmışlardı. bu bağlamda captain marvel özellikle avengers: endgame'in hemen öncesinde vizyona girdiği için son derece önemli bir yere kendisini konumlandırıyor. zira endgame vizyona girmeden önce kendisiyle en az vakit geçirdiğimiz karakter carol danvers oluyor. seyircinin benimsemesi gereken bir karakter haline geliyor.

  carol danvers'ın evrene tanıtılışı olarak bakarsak filmin başarılı bir iş çıkardığını düşünüyorum. film orijin hikayesi konseptiyle oynayarak hem bize karakteri tanıtıyor hem de karakteri kendisine tanıtıyor. çünkü carol ciddi bir hafıza kaybından muzdarip. kendisinin insan bile olduğunu bilmiyor. carol hafızasına kavuştukça daha insansı ve daha ulaşılabilir oluyor. seyirci olarak kendimizi film boyunca ona daha fazla ısınırken buluyoruz. bu konuda carol'ı destekleyen harika bir yan kadro var. nick fury, maria rambeau, talos ve monica gibi karakterler filmin etkileyici unsurları olmalarının yanında vers'ü carol danvers'a; carol danvers'ı da captain marvel'a götüren yolda karaktere çok şey katmış.

  film temelde kree-skrulls savaşı konseptiyle hareket ediyor. lakin çok ciddi bir twist ile skrulls'ı filmde savaşın haklı tarafına konumlandırıyor. bu film için skrulls ırkının ciddi anlamda iyi olduğunu söylememiz lazım. çizgi romanlarda kree-skrulls mücadelesini başlatan olaylarda kree'ler zaten daha zalim olan taraf. skrulls'ı silahlanmaya ve karşı koymaya iten onlardı. bu açıdan marvel cinematic universe'de skrulls'ın ilk kez görünmesi sırasında onların iyi olmasını yadırgamadım ama evrenin devamında halen skrulls'ı iyi olarak görebilir miyiz bilemiyorum. filmde kree'ler skrulls'ı vurduğunda skrulls'ın koloniler halinde evrene yayıldığını görüyoruz. belki bizim bu filmde tanıdığımız koloni iyidir. söz gelimi secret ınvasion'ın mimarlarından veranke'nin kolonisi iyi değildir. yani bir çok ihtimal var. yine de skrulls'ın bu derece iyi gösterilmesi beni şaşırttı. kree'ler ve skrull'lar arasında bu filmde ciddi savaş bekleyen seyircinin hevesi biraz kursağında kalmıyor değil.

  filmin aldığı bir diğer tartışılacak karar ise mar-vell karakteri. mar-vell, marvel evreni için özel bir karakter. hem okuyucu için hem de evrende yaşayan kahramanlar için mar-vell idol olan kahramanı işaret eder. özellikle ölümü ile bu imaj iyice güçleniyor. filmde maalesef bu şekilde bir mar-vell izleyemiyoruz. captain marvel filminde mar-vell yine çok önemli bir kree, yine haksızlıklara karşı duruşu sağlam ama çizgi romanlardaki etkisinin çok çok altında kalmış. captain america'dan, spider-man'e, reed richards'tan silver surfer'a kadar bütün kahramanları etkilemiş bir karakterin film evreninde de hakkının verilmesini isterdim.

  captain marvel filminin en güçlü yanı senaryosu. hatta diğer mcu filmlerine kıyasla senaryo, diyaloglar, karakterler ile ilgili anlar ve etkileşimler aksiyondan daha ön plana çıkmış. yer yer seyircinin kendisini büyük bir çizgi roman uyarlaması filmden ziyade karakter odaklı düşük bütçeli film izliyormuş gibi hissetmesi mümkün. tabi bu iyi olarak da yorumlanabilir kötü olarak da. filmden beklentinize göre değişebilecek bir durum.

  film teknik olarak başarılı. aksiyonu, görsel efektleri, sinematografisi güzel. ama sadece güzel. guardians of the galaxy, doctor strange, thor: ragnarok ya da black panther ile kıyaslandığında bir tık aşağıda olduğunu düşünüyorum. o filmler kadar etkileyici bulamadım. filmin zirve noktaları bana biraz az geldi. önceki marvel filmlerini düşündüğümüzde bizi heyecanlandıran, tekrar tekrar izleten, karaktere kimlik ve duruş sağlayan çok sahne var. bu filmde onlar bana biraz yetersiz geldi. bundan karakterin kendisini bulmasının çok uzun sürmesi etken olabilir. seçilen hikayenin kalibresinin genel olarak düşüklüğü de etken olabilir. filmde skrulls var dendiğinde ister istemez daha büyük bir şey bekliyorsun, hele ki kree-skrulls savaşı var dendiğinde çok daha büyük bi'şey bekliyorsun.

  sonuç olarak captain marvel elindeki büyük kartlara rağmen ufak oyun oynamayı tercih eden bir film. oyunu kazanıyor mu ? bence rahat kazanıyor. ama onun daha büyük oynaması gerekiyor. bunu başarabilecek bir karakter. captain marvel'dan çok daha büyük hikayeler çıkabilir ve çıkmalı diye düşünüyorum. ne olursa olsun artık captain marvel evrene katıldı. orijin hikayesi de başarılı şekilde anlatıldı. bundan sonra nasıl bir yol takip edeceğini hepimiz göreceğiz.

  --- spoiler ---
425 entry daha
hesabın var mı? giriş yap