7 entry daha
 • neresinden tutsan elinde kalacak sorunsal. neyse ki sözlükte astronomlar da var hadi iyisiniz keratalar. yanlışları sırayla düzeltmek gerekirse:

  1. ay başlı başına bir cismidir bir şeyin yansıması değildir. fakat ay güneşten aldığı ışığı dünya'ya yansıtır ve bu şekilde görülür. (karanlıkta bir şeye el feneri tutup görmek gibi. burada güneş fener görevi görmekte.)

  2. yıldızlar başlı başına birer cisimdir. bir şeyin yansıması değildir. fakat yukarıdakinden farklı olarak kendi ışığını kendi ürettiği için gök yüzünde görürüz. (el fenerini yüzüne tuttuğunu düşün. )

  3. güneş de ikinci maddede yazdığım gibi bir yıldızdır. diğer yıldızlardan farkı bize yakın olmasıdır. (uzak bir yıldızın etrafında olan bir gezegende yaşam varsa, güneşimizi bizim gök yüzünde gördüğümüz yıldızlar gibi görmektedir.)

  4. merkür, venüs, mars, satürn ve jüpiter gezegenleri dünyadan çıplak gözle görülebilir. fakat uzak oldukları için genelde herkes bunları yıldız sanar. tıpkı ay gibi bunlar da güneşin onları aydınlatıyor olmasından dolayı görünür.

  mesela elinize bir dürbün ya da küçük bir teleskop alıp satürne bakarsanız yıldız gibi değil de bir misket gibi görünür ve çevresindeki halkaları da rahatlıkla görürsünüz. çok tatlı bir gezegendir kendisi.

  jüpiter dünya'ya şu anki mesafesinden bir kaç yüz milyon km daha yakın olsaydı aynen ay gibi kocaman görünecekti.

  not: astronomide "dünya" diye bir kavram yoktur. gezegenimizin ismi "yer" dir. dünya ise sosyal bir kavramdır. (dünya nufusu x kadardır falan gibi). aynı şekilde ingilizce'de de gezegen olarak ifade edilirse "world" değil "earth" denir. anlaşılır olsun diye dünya yazdım.

  edit: entrye girişirken yazmayı düşündüğüm ama yazmayı unuttuğum bir nokta daha var. o gök yüzündeki parlak noktaların gezegen mi ya da yıldız mı olduğunu anlama yolu. bunun en basit yöntemi şudur. 10-15 sn kadar bakın: eğer yanıp sönüyor gibi görünüyorsa yani ışığı titreşiyorsa yıldızdır. ışığında titreme yoksa gezegendir.
55 entry daha
hesabın var mı? giriş yap