sorunsallar (6)
 • sabitlenmiş entry
  son günlerde 20 eylül’de dünyayı değiştirecek gizemli bir olaydan söz ediliyor. bir süredir kafa yorulan farklı ihtimaller verilen bu olay ne çıkar ne çıkmaz muamma ancak 28 eylül’e kadar sürecek, şaşırtacak öyle bir olay var ki…

  20-28 eylül tarihleri arasında yapı kredi mobil’den ‘seyahatim+’ kodunu söyleyerek müşteri olursan geriye sadece 29 eylül’de yapı kredi’den gelecek sürpriz haberi beklemek kalıyor.

  bu gizemli olayı merak edenler için linki bırakıyorum.
 • 26708 entry daha
  • iyi olduğunu bilmemize rağmen bir şeyi yap(a)mıyor olmamızın sebebi locus of control yani kontrol odağı algımızdır.

   stanford university profesörlerinden claudia m. mueller'ın çocuklar üzerinde yaptığı bir deney sonucu elde ettiği verilere göre, kontrol odağı algımız motive kalıp kalmamamız üzerinde büyük rol oynuyor.

   kontrol odağı algısı:

   1 - başına gelen bir olayda, sorumluluğu dış bir etkene yıkar. yaşananların sebebini kontrolü dışında olgularda arar.

   2 - ben neyi daha iyi yapabilirdim düşüncesinde olur. yaşananlarda payının farkındadır ve sorumluluktan kaçmaz.

   deneye gelecek olursak:

   profesörün elinde iki grup çocuk var. bu çocuklara çeşitli bulmaca oyuncaklar veriliyor ve bunları çözmeleri bekleniyor. ilk aşama sonunda iki grubun da başarıları benzer. birinci gruba bu başarılarının sebebi olarak zeki olmaları öne sürülüyor. ikinci gruba ise aynı başarının sebebi olarak çalışkan olmaları gösteriliyor.

   deneyin ikinci aşamasında yine aynı iki gruba bu kez daha zorlu bulmacalar veriliyor. bir süre sonra zeki olduğu için başarılı olduğuna inandırılmış çocuklar, denemekten vazgeçiyorlar ve pes ediyorlar. sonuçta zeka onların elinde bir olgu değil. kapasiteleri o kadarmış.

   ikinci gruptaki çocuklar ise aynı bulmacaları çözerken, zorlanmalarına karşın denemekten vazgeçmiyorlar. çünkü onları daha önce başarıya götüren özellikleri çalışkan olmaktı ve daha çok çalışmak onların elinde. deney sonunda "çalışkanlar" yani başarıyı ve başarısızlığı kendi kontrol odağına bağlayanlar muvaffak oluyor.

   yani siz hayallerinize ulaşmak için çabalamak yerine, "zaten olmaz", "kapasitem bu kadar", "beni almazlar" diyerek dışsal bahaneler ararsanız, bi bok olamazsınız.

   kilo veremiyorum, yapım böyle derseniz; spor salonuna gitmeyi önce pazartesiye, sonra ay başına, sonra yeni yıla atarsınız ve hiçbir zaman da gitmezsiniz. çünkü motivasyonunuz yok. çünkü kilonuz size göre sizin elinizde değil.

   velhasıl hayatınızı değiştirme kapasitenize inanın ve şimdi başlayın. procrastination ve bahaneler gelişiminizin en büyük düşmanlarıdır. unutmayın roma bir günde inşa edilmedi. son olarak bojack horseman'dan sevdiğim kısa bir motivasyon videosu bırakayım. it gets a little easier everyday
  14262 entry daha
  hesabın var mı? giriş yap