• anamur türkülerini gitarla icra etmişliği vardır.halen istanbul 'da ikamet etmekte olup ,çok alçakgönüllü bir insandır.

  (bkz: anamur yolları)
 • türk halk müziği sanatçısı ve araştırmacısı olan erdal güney’in bugüne kadar yayınlanmış dört albümü bulunmaktadır:’’güney türküleri,yakımlar,köprüler ve aşkıya’’kendisi anamur doğumlu olup,istanbul üniversitesi iktisat fakültesi mezunudur.üniversite yıllarında yarı akademik bir düzeyde devam etmiştir.1993 yılında fransa’dan bağlama dersleri vermek için davet almıştır.anamur’da kültür merkezi yöneticiliği yapmıştır.1997 yılında almanya’ya yüksek lisans yapmaya gitmiş,gittiği dönemde özel bir müzik akademisinde bağlama öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.bestelerini kardeşi mustafa nuhut’la birlikte yapmıştır.bu besteler paylaşmayı isteyen eserler olduğu için müzikal sürecini ada müzikle birlikte devam ettirmiştir.erdal güney ayrıca atv’de yayınlanana ilk göz ağrısı adlı dizinin müziklerini de yapmıştır.
  müzik çalışmalarının yanı sıra arkeolojik çalışmalar da yapan erdal güney’in taşeli platosu üzerinde gerçekleştirmek istediği kültürel bir çalışması var. erdal güney’ e göre:’’anadolu coğrafyası çok farklı özellikler üretmiştir. coğrafi koşullarda insanların kültürel yaşamlarını belirleyen etkenlerden biri olarak düşünürsek eğer hem toroslar’ın hem akdenizlilerin birlikte değerlendirebileceği bir coğrafya ve bu bölge muhtemelen 200 yıllık bir evreyi ele alırsak çok farklı “alt kültür” kimliklerini barındırmış. göçmenlerin olduğu yörüklerin, türkmenlerin, abdalların, çingenlerin, beyliklerden gelenlerin, ermenilerin, rumların, tahtacıların olduğu bir bölgede yılarca barışık ve kültürel anlamda da birbirlerini takip ederek birbirlerine bir şeyler katarak yaşamışlar. o bölgeyle ilgili işin açığı çok fazla çalışma yapılmadı. benimki bir miktar tırnak içinde kendi terimlerimden kullandığım kültür arkeolojisi diyebileceğimiz bir çalışma.’’
  "saklımdasın" adlı türküde ayrılığın acısını çeken ve 'sabır yarasında kanayan' bir yürek; "özlüyorum seni zamanla barışamadım/ ucum yok bucağım yok" diyerek aşkın kendisini içine attığı zamansızlık ve mekansızlık durumuyla savaşıyor. "sarı yaylam" isimli türküde "yaylam yaylam, sarı yaylam/ ben bu derdi kime yanam" diyerek yalnızlığını ve çaresizliğini yayla mekanıyla özdeşleştiren sanatçı, "rüzgarım ol" isimli türküde, "adımlarken sensiz şu ömrü" ifadesiyle zamanın ve mekanının içiçe geçtiği bir düzlemden dinleyiciye sesleniyor. güney albümde, ağır basan hüzün duygusunu "yaşam düşünenler için komedi, hissedenler için trajedidir, günümüz dünyasının sorunlarının insana dokunduğu noktadaki duygu bende hüzün olarak beliriyor" diye açımlıyor ve ekliyor: "sanat estetik bir ifadeyse insana ait acıların toplamı bir duyguyla ifade edilecekse, hüzün burada benim için bir tarife dönüşüyor’’ diyerek açıklıyor.
  saklımdasın,gül kokuşlum,ölmedi aşklar,hacel obası,hasret başta,kış geldi önde gelen şarkılarından olup;güney üçlemesi ve dost görümlüğü dinlenilmesi gereken enstrumantal parçalardır.

  her zaman olduğu gibi, hak ettiği ilgiyi göremeyen sanatçıların başında geldiğini belirtmek gerek…
 • son derece nazik ve alçakgönüllü sanat adamı. web sitesi için http://www.erdalguney.com/
 • hatırla sevgili adlı ömre bedel dizinin müzikleri içerisinde yer alan muhhteşem bir şarkının efendisi olan ömre bedel sestir. şarkı ise aşağı yukarı şöyledir:

  sevdamız bir uzun bakış
  ey memleket
  ey soylu düş

  ömrümüze girip oturdu kış (o nasıl sözdür öyle. felç olmuş gibiyim)

  bir gül idim derilmemiş
  daha gün yüzü görmemiş
  örselenip kırılmamış oy

  ne bu sürgün ne bu gidiş
  ey memleket, sevdalı düş
  katlimize ferman bu son gülüş

  bir gül idim derilmemiş
  daha gün yüzü görmemiş
  örselenip kırılmamış oy…

  not: neden şarkıya değil de erdal güney başlığına yazdım bu entriyi.
  belki de o ismin yüceltilmesi gayem. herkes bakıp öğrenmeli. böyle bir sesin varlığından haberdar olmalı.
  evet böyle bir adam var ve ne de güzel bir şarkı söylüyor.
  ama kim bilir daha neler neler söylüyor...

  http://www.youtube.com/watch?v=t2uhwqca6su
 • bıcak sırtı adlı parcası ile dinlemeye degerdir.

  bir yanımda leyla
  mecnunu olamadığım
  bir yanımda zehra
  kızıma doymadıım

  bir yanım yeditepe
  bir yanım baba ocağı
  yüreğim tüten hasretimin dumanı
  hasretimin dumanı

  bıçak sırtında yaşıyorum yaşıyorum
  bir yanım sıcak yanıyorum yanıyorum
  bir yanım soğuk üşüyorum üşüyorum
  heeeyy ahhh
  duy beni hayat
 • kendisi ile buluşup türkü söyleyeceğimiz zamanı iple çektiğim sevgili hemşerim, abim...
 • hatırla sevgili dizi müziği için yapılmış göksu isimli eserin sahibi zat. enstrumantal bir parca olarak diziye gitmiştir ama olsun diziye de iyi gitmiştir.
 • şimdi de elveda rumelide sesiyle yüreğimizi düğümleyen insan.
hesabın var mı? giriş yap