• tam tanımı koğuşta toplu halde namaz kılan erleri tabancayla tehdit ettiği için 20 yıl hapis cezası alan teğmen. olay kayseri’de gerçekleşiyor.
    sonuçta da teğmen “dini ibadetlerin toplu halde yapılmasını engellemekten” hakkında dava açılıp, silahlı tehditten suçlu bulunarak mahkum oluyor.
    asteğmen olarak görev yaptığım zaman süresinde böyle bir teşebbüste bulunan olmamıştı. eğitim ve nöbet saatleri dışında isteyen rütbeli&rütbesiz personel garnizon mescidini kullanırdı. anlaşılan o ki erler cemaat halinde koğuşta namaz kılmak istemiş, teğmen de diğer arkadaşlarının üzerlerinde baskı olacağı düşüncesiyle engel olmuş.
    haber linki
    edört: uygulamadan anlıyoruz ki alevi askerler biraraya gelip koğuşta semah, hristiyan azınlıklar da ayin yapabilir. yoksa ibadet özgürlüğü sadece belirli bir din, hatta mezhep için değildir herhalde?
    dayanamama editi: madem öyle, ben de çalıştığım işyerinde vakti geldiğinde namaza durayım. hatta olursa mesai arkadaşlarımla. banka, noter, karakol, stadyum...
    hatta ülker fabrikası, atv binası, sabah gazetesi artık her nerede çalışıyorsam. n’apıyosun sen kardeşim diyecek amirimi de şikayet eder, canına okurum!
  • halbuki öne geçip imamınız ben olacağım deseydi tekbir çeke çeke omuzlara alınırdı.
  • sonuna kadar haklı olan teğmendir.ibadet yerleri belli iken gidip koğuşta kılarsan bu askeri ciddiyete sığmaz.resmen erler kumpas kurarak teğmeni cezalandırmışlar.

vah benim türk silahlı kuvvetlerim vah.

------------------
    edit
    çok sinirlendim.teğmene verilen bu cezaya sus pus olan rütbeliler artık tamamiyle tayyibe biat etmişlerdir.şerefiniz varsa teğmeni kurtarırsınız.o ''er''lere de askerlik hayatlarını dar edersiniz.
  • söz konusu teğmenin birliğinde mescit olup olmadığını sorgulatan olaydır.
    salt şekilde askerlerine namaz kılıyorlar diye böyle bir davranış yapılmışsa yerinde cezadır. askerlerinde varsa ki büyük ihtimal vardır birlik içerisinde, mescit kullanmamaları ilginç tabii ki.
  • gösteri yapan 3-5 yavşak yüzünden hapis cezası alan teğmen. gösteri değil mi diyeceksiniz. toplu kullanım alanında yapılan işler ancak gösteri amaçlıdır.

yıllar önce çalıştığım yerde ofisimiz küçüktü lakin şirket yemekhanesi mescit olarak da kullanılabiliyordu. bir gün yine bu tip gösteriş budalalarından biri geldi siparişi beklerken namaz kılacağım dedi ben de ayak altında olmasın gelen geçen oluyor diye yemekhanede kılabilirsiniz dedim. bunun isteği ısrarla ofiste kılmak. ben de beyefendi burası ayak altında gelen giden oluyor orada kılarsanız hem rahat kılmış olursunuz hem de kimse gelip sizi rahatsız etmiş olmaz. trip attı seni patronlarına şikayet edeceğim dedi. ben de buyrun lütfen edin dedim. sonra gitmiş satışçı kızlara şikayet etmiş kız aradı "murat sen adamın namaz kılmasına mı engel çıkardın" diye "ben de hayır ofisin ortasında milletin ayaklarının altında değil rahat rahat yemekhanede kılabileceğini söylediğimi" söyledim.

bu tipler hep çıkar ve çıkacak.
  • ''toplu ibadete karşı olmakda haklı demiş arkadaş'' siz bu kafalara ne çekerek ulaşıyorsunuz özgürlükler işinize gelince mi gerekli oluyor?
  • silah altına alınıp yemin eden ve herkes gibi aylarca askerlik yapan ermeni, yahudi, rum, dürzi çocuklar gece botlukta kendi dini vecibelerini gerçekleştirse, ekmek kırsa, şabat duası etse falan ülke ayağa kalkardı. o zaman da teğmene bunu niye engellemedin diye idari soruşturma açarlar süre süre hududa kadar gönderirlerdi. büyük ihtimal de devre düşürürler veya mevzu çok politize olursa meslekten atarlardı.

sormanız gereken soru şu, eğer türk ordusu islamın emrinde falan bir kurumsa gayrımüslim azınlığı neden "peygamber ocağına" alıp duruyorsunuz?

türkiye cumhuriyeti laik bir devlettir. devletin dini yoktur. tüm dinlere eşit uzaklıkta, vatandaşları hangi dine inanıyorsa inanç özgürlüklerini kendi tarafsızlığına gölge düşürmeden korumakla yükümlüdür.

askeri birliklerde ise dini vecibelerin yerine getirilmesi işi teoride bu işlere ayrılmış yerlerde personelin kendi görevini aksatmayacak ve diğer personelin görevini yapmasını engellemeyecek şekilde serbesttir. günümüzdeki pratikte ise sadece sünni müslümanlara diğerlerinin üzerinde bir tür tahakküm kurmasını sağlayacak şekle evrilmiştir. sünni müslüman olmayan er ve erbaşların (genelde kıtasına göre şahsi gözlemime göre %20-25 ve nadiren üstüne tekabül eder) bir araya gelip dini vecibe yerine getirme işine girişmeleri pratikte imkansıza yakındır. kendi dini özel günlerinde tatil bile yapamazlar. çünkü baskın olan din bunu kurumlar üstü bir şekilde engeller. din insanları birleştirdiği kadar aynı zamanda en çok ayıran, uğruna haçlı seferlerinin, cihadların falan yaşandığı sistemdir. bir askeri birlik ise bunun tam polar zıddı, ayrılık falan kaldıramayacak bir yapıdır. o birlik herhangi bir şekilde fikir ayrılıklarından dini farklılıklardan muzdaripse ve bunların doğuracağı potansiyel çatışmalara gebeyse o askeri birlikten fayda değil sadece sıkıntı doğar. sayıca fazla olan grup diğerini döver, üstünde tahakküm kurar, elinden geldiğince misyonerliğe soyunur, "gerçek dine" davet eder. alt kurumlar sayesinde (mesela kantinciler yazıcılar) ayrımcılığa tabi tutar. buna subaylar dahil olursa, erlerle göstere göstere namaz kılarlar ilahi geceleri düzenlerlerse, kuran "ziyafetleri" tertip ederler, üniformayla rabia işaretleri yaparlarsa o birlikte dini fanatizm/zeal çığ gibi büyür. bunun önünü alamazsınız. işte orada işin sonunda bir gün tekbirlerle gavur kafası kesilir. gerçek savaş ortamında da düşmanla karşılaşınca askerlik teorisi ve disiplini yerine fıkıha tefsire kelama daha çok kafa yorduğunuz için sizin birliğinizden açıkçası bir bok olmaz. verdiğiniz kayıpları askerlikle açıklayamasınız. allah öyle istedi dersiniz. ezip geçerler. (bkz: iran ırak savaşı)

askerlik teorisi, eğitim ve silah teknolojisi olmadan imanla da savaş kazanılır diyenler önden bir ahmed arabi paşa ve tel kebir savaşı okumaya başlayabilirler. kendisi böyle alnı secdeden kalkmayan bir osmanlı paşasıydı. çamurlara bata çıka savaş meydanından kaçışı başmabeynci lütfü bey anılarında çoktur. çanakkale 'de ise imanın nispeten güçlü ekipman-güçlü decentralized komuta-evinde savaşıyor olma-arazi şartlarına tamamlayıcı bir etkisi vardır. çanakkale imanla kazanıldı diyenler genellikle savaşı okumamış, seddülbahir neresi desen haritada gösteremeyenlerdir. o savaşa da büyük girişeceğim, kendime not olarak bu burada kalsın. ama askerin dini veya imanı ya da daha geniş anlamda morali maneviyatı denklemdeki sadece bir adet bilinmezdir. bunu gibi daha 6-7 tane var.

olaya dönersek teğmenin tabii silahla falan haytalık yapması ayrı bir hikaye ama burada gözümüze sokulan şey islam neferlerinin islamı yaşayamamaları falan gibi olmayan bir sıkıntı. neden olmayan diyorum? çünkü:

1- onlar anayasaya göre türk askeri. islam neferi değil.
    2- dini vecibeleri kazasıyla mazasıyla ifa edecekleri yerler mevcut. botluk ise böyle bir yer değil.
    3- diğer dinlere mensup türk askerleri botlukta şov yapa yapa kendi dini vecibelerini yapamıyorsa kimsenin öyle bir hakkı yok. peygamber ocağı hilafetle birlikte kalktı gitti. evinde izinde sabuna basıp ayağı kayan askere de şehit diyip şehitliğe gömüyorsak, bu tür bir şehitliğin de islamla bir ilgisi yoksa o zaman bu kurumu islama yamamaktan artık bir vazgeçmek gerek.

veya bu işin bir adını koyun tsk artık islam ordusudur diyin siz de rahatlayın biz de anlayalım kim gerçekten neyin peşinde.
  • bu ceza türk silahlı kuvvetlerinin iflasının kanıtıdır.
    çok değil 10 yıl içinde birliklerde beş vakit namaz tüm er&erbaşa zorunlu hale gelecek muhtemelen.
    “lan zındık! gavur musun da namazdan rahatsız oluyorsun?” diye hönkürecek dingillere üstteki yazar pek güzel açıklamış.
    ordu barış zamanı değil, savaşta asıl gücünü gösterir. siz yarım akıllılar bu milleti böyle bölmeye devam ederseniz, geçmiş olsun. ordudan da bir hayır beklemeyin.
    en müslüman siz olduğunuz iddiasıyla insanları zorlayarak ancak nefretini körüklersiniz. ben bile cuma da olsa namazını kılan, orucunu tutan bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak siz dincilerden illallah dedim artık. varın gerisini, alevi, ateist, hristiyan vatandaşları hayal edin.
    kıt aklınızla memleketi uçuruma sürüklediğinizin farkında değilsiniz.
    üstelik ne verilse yetmez, yine de tatmin olmazsınız. namaz kılınsa bu sefer sünnet diye askerde sakal bırakmayı ister, size göre yeterince müslüman değil diye gözünüze kestirdiğiniz subayın emrine itaatsizlik edersiniz. allah korusun, sonumuz da bin parçaya bölünen suriye ordusu gibi olur.
    hepsi bir tarafa, şurada klavyesinden salyalar saçarak müslümanlık savunuculuğuna savunanlara sormak lazım: niye kendi ibadetinizle yetinmiyor da herkesin sizin gibi olması için saldırıyorsunuz?
  • burada teğmene laf eden tatlı su müslümanlarını görüyorum da, komiksiniz lan. haberi okumadan bi de hemen yorum yapıyorlar sanki dine dil uzatılmış gibi. sizde sike sürülecek beyin yok yemin ediyorum.

dinci kafasının orduda yerinin olmayacağını hala anlamadınız mı? daha kaç tane hocanın kucağında oturup orduyu bu hocalara emanet etmeniz gerekiyor lan?

tabii sizin için kazanılan en son sefer tanrımıza hamdolsun'un "allahımıza hamdolsun" diye değiştirilmesi olduğu için, size laf anlatmaktansa tenekeye laf anlatmak daha mantıklı.
  • rejimin ordusunda sıradan bir gün.
hesabın var mı? giriş yap