• en çok deprem gören şehirlerimizdendir erzincan, yine de yerleşeni wardır... tüm bu doğal afet zenginliğine karşın, yerleşenlerinin olmasının sebebi de toprağının bereketidir, derler ki, "erzincan'ın toprağına ne diksen yetişir", veya teması aynı, benzer bir şey, üzerine fazla düşmemek gerek.
 • erzincan'da evler hep 2 katlıdır, bolca ağaçlar, bahçeler falan wardır... erzincan'da deprem sonrası adres ararken şöyle olur:

  - ya, gümülceli mahallesini nasıl bulabilirim ?
  - etrafına bak, bir mahalle görüyorsan kesin aradığındır...
 • dogup buyudugum okudugum sehir.. nassi derler vatanim
 • 1939 depreminde yerle bir olan, daha sonra tekrar kurulan, ancak animsayamadigim bir tarihte tekrar depremle kar$ila$ip yikilmi$ olan, etrafi yuksek daglarla cevrili olan $ehir.
 • mama hatn ve sultan melik kumbeti, kur$unlu camii, kemah kalesi, ta$dibi kilisesi ve kotur koprusu $ehrin onemli tarihi eserleridir. munzur dagi ve kaynayan su ise $ehrin gorulmesi gereken dogal guzelliklerindendir.
 • depremlerden ötürü 3 kere yeri değiştirilmiş şehir..
 • nazim hikmet'in bir şiiri.

  "erzincan'da bir kuş var
  kanadında gümüş yok
  gitti yarim gelmedi
  gayri bunda bir iş yok".... diye başlar ve devam eder.
 • 13 mart 1992 tarihine kadar 7 yil boyunca yasadigim,cocukluk anilarimin buyuk bolumunun kaynagi olan sehir.

  bu tarihte hayatimda hic bir zaman silinmeyecek, bicak yarasi gibi bir yara acmistir. kaybolan umutlar, sonen yarinlar, burdaki guzel anilarimi tamemen silmistir.
 • vaskit diye bir yerlesim yeri vardir, ayni adli bir lokanta barindirir, ankara'li, izmir'li, istanbul'lu kisilere tavsiyemdir, gidilesi gorulesi bir yerdir. "yasasin dogayla icice yasiyoruz, kent yasamindan uzak ev aldik kafamizi dinliyoruz" diyen sehirin on dakika disinda yasayan buyuk sehirlilere de guzel bir tecrube olur bence.
  bir de caglayan'a gidilmelidir, tabi ki erzincan halkinin yaraticiligina golge dusurmustur caglayana caglayan adi vermis olmalari ama bahsettigim yer kisiyi yesile, maviye doyuracak guzelliktedir; lokantalarinda alabaliklar olur taze taze.
  hayatin basit oldugu bir yerdir, guzel oldugu bir yerdir, kati ve soguk oldugu bir yerdir erzincan. ayni zamanda 1992 depreminde kanada'li kurtarma ekipleri erzurum'lu kurtarma ekiplerinden daha kisa surede varmislardir bu sehre.
 • erzuram' girdim dumanlı dağlar,erzincan'a girdim ne güzel bağlardır.toplu halde bulunan bakırcılar loncası,''ekşi su'' olarak adlandırdıkları mesirelik yeri,havası,suyu,yer yer ıssızlığı,muhteşem dağ manzarasıyla gidilesi,görülesi yerlerdendir.
hesabın var mı? giriş yap