sorunsallar (1)
 • yunancanin eski hali.bizdeki osmanlica gibi. vurgu sistemi karmasik ve ogrenmesi zor. ancak bugun yunanistan'da hala azimsanamayacak bir kesim tarafindan kullanilmakta, antik yunanca kullanilarak gazeteler basilmaktadir.
  (bkz: cagdas yunanca)
 • ana dili yunanca olan bir kisinin bile anlayabilmek icin egitim almasi gereken dil. osmanlicadan ziyade eski turkceye benzetilebilir. katharevusa ile karistirilmamasi gerekir. (bkz: yunanca) (bkz: eski turkce)
 • biras daha gelismis sürümü icin (bkz: katharevousa)
 • (bkz: antik yunan)
 • zamaninda ben birinci kurunu aldiktan sonra dersi veren hocanin emekli olup gitmesiyle beni huzunlere bogmus olan dildir. icimde bir ukte olarak kalmistir..
 • akkentleri* nereye koyacagi ogrenene kadar insanin canini cikaran sevimli dil.
 • accentleri ve spiritusları ile basımın belada oldugu dil.fakat diger dillerin aksine grameri kolaydır ve fazla nazlı degildir.binbir turlu fiil ve sıfat ihtiva ettiginden kuvvetli ezber yetenegine ihtiyac duyar.
 • güzel dil, ölü deniz. homeros'tan bizansa uzanır, gene de bu geniş coğrafyada ve bu uzun zaman içerisinde büyük farklılıklar göstermez. birçok alanda temel metinler bu dilde yazılmış: homeros'la hesiodos'un destanları, aiskhylos, euripides ve sophokles'in tragedyaları, hippokrates'in sağlık kitapları, herodotos ve thukydides'in tarih kitapları, felsefe ve fizik kitapları, eukleides'in matematik kitapları, strabon'un coğrafya kitapları, yeni ahit... öbür yandan sırf dil olarak da latince ve latin dilleriyle ilişkisi bakımından zevkli ve öğretici. dilbilimciler, sosyal bilimciler, edebiyatçılar, sanat tarihçileri, bilim tarihçileri ve hukukçular için yararlı olabilir.

  abecesi bol aksanlı, ad ve fiil çekimleri karmaşık ve yoğun, sözdizimi ise çözük çözük. vurgu aksanı dışında türkçeye benziyor bu bakımlardan. öğrenilmesindeki en büyük zorluk fiil yapıları. türkçeye epey benzemekle birlikte örneğin etken ve edilgen çatıların arasında ilginç bir "ara çatısı" var: dönüşlü ve ettirgen çatılara yakındır ama bazen basbayağı etken bir fiil bile bu ara çatıda çekilir ve kimilerine göre köle kültüründen gelen bir çatıdır: "gümüşsuyu'nda bir han yaptırdım."

  antik yunan vezinleri temelde bizim kulağımıza biraz yabancı gelir çünkü vurguya ve hece uzunluğuna dayanır. destanların vezni olan "dactylic hexameter" sonradan romalılara ve hatta fransızların geleneksel ölçüsü alexandrin'e uzanmış. bu konuda ingilizce bir giriş şu adreste: http://www.skidmore.edu/…/classics/courses/metrica/

  antik yunanca öneklere ve soneklere açık "esnek" bir dil. eklemli de bükümlü de. ortaç, ulak ve eylemsi gibi özellikleri o kadar ayrımlı ve ayrıklı ki öğrendikçe insanın sinir uçları duyarlı hale geliyor her şeye. buna karşılık eski yunanca öğrenip de hakkıyla homeros okumak, en az ingilizce öğrenip de shakespeare'i hakkıyla okumak kadar emek istiyor. destanlar fena, trajediler pek yaman. klasik diye okutulan metinleri arasında şunlar var: platon'un "sokrates'in savunması", "gorgias" ve "şölen", isokrates'ten parçalar, ksenophanes'in "anabasis"i, yuhanna incili...

  kaynaklara gelince: türkçede karşılaştığım antik yunanca kaynaklarından biri, i.ü. edebiyat fakültesi tarafından basılmış iki ciltlik bir "eski yunanca grameri". bunlar zafer taşlıklıoğlu'nun kitapları olabilir. ingilizcede hansen ve quinn'in turuncu cildi var, önce grameri oturtmayı amaçlar; bir de "athenaze" diye bir kitap var, konuşma diline ağırlık verir, nüshalarına kubbealtı fotokopi'de rastladım. ingilizcede başka birçok kaynak var. fransızcada gidilecek yol bellidir: "assimil yayınları".

  sözlükler arasında liddell ve scott'un eski yunanca-ingilizce sözlüğü esastır ve nefistir. fransızcada bailly'ninki esas alınıyor (bir de fransızcada bir eski yunanca kökenbilim sözlüğü vardır ki ilginç ve pek pahalıdır). dilbilgisi içinse yunanca-latince karşılaştırmalı dilbilgisi ve sözdizim kitapları kubbelatı fotokopi'de var. eski yunanca konusunda herbert weir smyth'ınki başlıca referans kaynaklardan. ki internette var nefis: http://www.perseus.tufts.edu/…t=;query=toc;loc=1551

  türkiye'de de bu dil istanbul üniversitesi'nde öğretilir, yeditepe ve galatasaray üniversitelerinin felsefe lisans programında öğretildiğini de duydum. berkeley* ve new york'taki* pahalı ve hızlandırılmış eski yunanca kurslarının bir türevi internette şu adreste bulunabiliyor: http://ist-socrates.berkeley.edu/…_greek_start.html

  (bkz: greek english lexicon)
  (bkz: perseus digital library)
  (bkz: thesaurus lingua graecae)
 • (bkz: katharevousa)
hesabın var mı? giriş yap