• basketboldaki -uluslararası- avrupa ligleri'nden daha popüler ve daha heyecanlı olanı. italya, ispanya, litvanya, rusya, yunanistan, israil ve türkiye'nin önde gelen takımları katılır genelde.
  yine de ilk/bölünmemiş hâli çok daha iyiydi.
 • ülkemizden çoğunlukla efes pilsenin ve ülkersporun katılıp genellikle ikinci tura çıkmayı başardıkları (efes iki kez avrupa 3.sü oldu)avrupa çapındaki basketbol hadisesidir.şu sıralar cine5 ve tv8 maçları vermektedirler.
 • uleb tarafından organize edilen, avrupa'nın klüpler düzeyinde en büyük organizasyonu.
  efes pilsen ve ülkerspor 2005 yılına kadar ön koşulsuz katılma garantisine sahip. bu durumda tblde üçüncü bir takım şampiyon olsa ne olur düşünmek gerekir.
 • spor dünyasının en sıkıcı kupa organizasyonlarından olması muhtemel organizasyon. her yıl aynı takımlar katılıyor. sadece italyan takımları, o da sponsorları değiştiği için değişiyor.
 • (bkz: gökhan türe)
 • 2005-2006 sezonu 31 ekim 2005 tarihinde istanbul'da sahne alacak organizasyon. ulker - panathinaikos arasindaki mac saat 20:45'te baslayacak. sanirim bir gun oncesinde basin toplantisi yapilacak. mac gunu ise bi ton aktivite olacak. saha kenari bileti satilmasi dileklerimizle...
 • 2006 final four'u çek cumhuriyetinin baskenti prag'da yapilacak olan turnuva
 • daha önceleri fiba'nın avrupa basketbolu yayma giri$imleri sonucunda kendi organize ettiği avrupa basketbol ligine daha güçsüz takımları alma giri$imi ve daha çok büyük takımlar tarafından elde edlien gelirlerin dağılımı sonucunda ba$ını ispanyol ve italayan takımların çektiği takımlar bu uygulamaya isyan edince önce bir birlik olarak uleb, sonrada lig olarakta euroleague kuruldu. euroleague fiba'nın adaletsiz gelir dağılımı sonucunda bir araya gelen takımlardan olu$uyordu. bu yüzden de fiba'nın yanında bulunan takımlar ise fibanın organize ettiği suproleague'de mücadele etti. bu uygulama sadece bir sezon sürdü ve takip eden sezon, bu i$in böyle olmayacağı anlayan fiba ile bütün takımları yanına çekemeyen uleb, euroleague'i taban alarak birle$ti. uleb euroleague katılan bir çok takımla anla$ma yaptı ve katılmaları sağlamla$tırdı.

  rekabetci ve denk bir mücadele izlemeyin tek yolu da buydu. sonuç olarak dünyanın en iyi basketbol ligi olan nba'de de her sezon aynı takımlar mücadele ediyor, bu bizi sıkmıyorsa denk bir mücadele izlemek için alınan bu euroleague kararı da bizi hiç mi hiç sıkmıyor.
hesabın var mı? giriş yap