• amanda palmer’ın dresden dolls grubunda birlikte çalıştığı jason webley ile kurduğu bir yan grup. mart ayının sonunda, evelyn evelyn adını verdikleri yeni albümleri piyasaya çıkacak.
 • amanda palmer bu yeni grubunda, the dresden dolls'ta birlikte çalıştığı brian viglione ile birlikte çalışmamıştır. onun yerine bir sokak müzisyeni olarak takılan jason webley ile çalışmıştır.
  bu albümde kesinlikle dresden dolls tadı yok. albüm bir hikaye üzerinden ilerliyor. siyam ikizi iki kız kardeş olan evelyn neville ve evelyn neville'in hikayesini anlatıyor. evet, ikisinin de adı aynı. çok orjinal bir iş olmuş bence. müzikler de gayet hoş.
  verdikleri konserlerde de bu hikayeye sadık kalıyorlar. jason ve amanda tek bir elbisenin içine girip, tek bir vucüt halinde müzik yapmaya uğraşıyorlar.
  jason böyle bir hikayeyle müzik yapmaya başlamalarını şöyle açıklamış;

  "about a year ago amanda palmer of the dresden dolls and jason webley received myspace messages from the most unusual profile either of them had ever seen – conjoined twin sisters, both named evelyn. intrigued and charmed, they began corresponding with the twins hoping to lure them into the studio. the result is an ep that sounds like something the andrews sisters might have recorded if they had grown up in the circus listening to new wave music."

  sözün kısası, şahane bi albüm olmuş. kitap okur gibi müzik dinledim. evet eheh.
 • 1. evelyn evelyn
  2. a campaign of shock and awe
  3. the tragic events of september part i
  4. have you seen my sister evelyn?
  5. chicken man
  6. tragic events part ii
  7. sandy fishnets
  8. elephant elephant
  9. you only want me 'cause you want my sister
  10. tragic events part iii
  11. my space
  12. love will tear us apart

  hem güzel bir ikili hem de güzel bi albüm olmuş. tragic events'ler de ilk dinleyişte değişik tarzlarıyla dikkat çekiyor. ve bir de joy division'ın love will tear us apart'ı var içinde.
 • son zamanlarda tiryakisi olduğum amanda palmer ve jason webley harikası. klibi de ayrı bir güzel olan şarkı.

  sözleri de şöyle:

  evelyn, evelyn,
  why do we bother to stay?
  why are you running away?
  don’t you feel like severing?
  everything’s just come together at last.
  ıt’s broken, ı don’t want to play.

  we grew up closer than most.
  closer than anything, closer than anything.
  shared our bed and wore the same clothes.
  talked about everything, spoke about so many things.

  what shall we wear tonight? what shall we eat today?
  can we go ice skating? but we just did that yesterday.
  should we be firemen? can we be astronauts?
  what if they find us? they’re not looking anyway.

  fill my glass, let’s drink a toast.
  this is our birthday, so why are we weeping?
  at your side, ı feel like a ghost.
  ı wake up first, and ı stare at you sleeping.

  what shall we wear tonight? what shall we eat today?
  do you think ı should marry him? but we just met him yesterday.
  should we be movie stars? will we be millionaires?
  ı want to be famous. they're watching us anyway.

  we grew up so very close.
  a parasite needs a host.
  ı’m only trying to do what is best for us.
  well, ı never asked for this, ı never wanted this.
  all that ı want is some time to myself.
  looking in your eyes, ı’m coming home.
  just get away from me, please just stop touching me.
  you’re always trying to be somebody else.
  now ı realize ı’m not alone.
  well, you’re only scared of me.
  but you never cared for me.
  why don’t you let me free?
  ‘cause you’d never dare to be.
  ‘cause you never listen, you’re always insisting.
  (ı’m just/just stop) reminiscing,
  ı feel something missing.
  ı just want (you here with me/my privacy),
  god (can’t we just get along/won’t you leave me alone)?
 • amanda palmer'ın yan projelerinden birinin adı, bu isim hem grubun, hem de gruba ait tek albümün ortak adı hatta.

  bu küçük bir konsept proje ve albüm. şöyle ki, amanda palmer ve jason webley, çift başlı, üç bacaklı, yapışık ikizleri canlandırıyorlar. bir yandan tek canlı olarak kabul edildikleri için ikisinin ortak adı evelyn, ama kendileri ayrı bilinçlere sahipler, albüm boyunca birbirleriyle konuşuyorlar, ikisi de diğerine evelyn olarak sesleniyor, bu yüzden isimleri de "evelyn evelyn."

  evelynler, hayatları boyunca birbirleriyle yaşamaya alışmışlar, aynı kıyafetleri giyip aynı yatağı paylaşmak konusunda hiçbir sıkıntıları yok, zaman zaman birbirleriyle "sen benim parazitimsin," diye dalga geçiyorlar, kendilerini normal insanlar gibi görüyor ve "film yıldızı mı olsak, acaba dün tanıştığımız o yakışıklı adamla evlensek mi?" diye düşündükleri zamanlar oluyor.

  ancak içlerindeki travmalar, albüm ilerledikçe açığa çıkıyor. albüm ilerledikçe zamanında bir sirke ucube olarak verildiklerini öğreniyoruz, insanlar bu çift başlı hilkat garibesini görüp onlarla fotoğraf çektirmek için para ödemişler, onlar da içlerinde tuttukları her şeyi bir albüm yapıp insanlara anlatmak istemiş.

  1985 yılında bir çiftlikte doğmuşlar, üç bacağı, iki kalbi, iki başı, üç akciğeri ve bir karaciğeri paylaşıyorlar. doğdukları anda doktor onları bir elektrikli testereyle ayırmaya karar verse de çılgın doktor son anda kasaba şerifi tarafından engellenmiş ve bunun bir cinayet olacağına karar veren tıp dünyası, onları oldukları gibi bırakmış.

  babaları, doğumda ölen annelerinden ve bir hilkat garibesine sahip olmaktan duyduğu hüzünle kendisini vurmuş. bunun üzerine hayatlarını kurtaran şerif, ikizleri bir merkeze bırakmış ve geri dönerken kendisi de bir trafik kazasında hayatını kaybetmiş. ikizler, hayata gelirlerken üç kişinin ölümüne, bir doktorun da kariyerine mal olduklarını biliyorlar ve bu ağır gerçekle yaşıyorlar.

  ikizler, birbirleriyle konuşurken sürekli "orda mısın?" "tabii ki burdayım, ben her zaman burdayım, başka nerde olabilirim ki?" diye şakalaşıyorlar, hatta insanlara "have you seen my sister evelyn?" diye soruyorlar, albüm eğlenceli ilerlerken ikizlerin akıl sağlığının pek de yerinde olmadığını chicken man adlı şarkıyla anlamaya başlıyoruz. kendilerine chicken man adlı bir korku öğesi icat etmişler ve ondan deli gibi korkuyorlar.

  sirkteki günlerini anlatmaya başladıklarında, bimba ve kimba adlı kendileri gibi siyam ikizi olan bir (ya da aslında iki) filden ve sandy fishnets adlı bir kadından bahsediyorlar. filin bakımı kızlara ait ve bir gün fil de ölüyor, böylece ikizlerin "elimizi dokundurduğumuz tüm hayatlar sonlanıyor, gerçekten hilkat garibesiyiz..." travması daha da gelişiyor.

  sandy de, sirkteki çekici arkadaşları, kızlara kadınlıkla ilgili tüm dürtülerini aşılamış, sürekli yaban diyarlardan, denizcilerden, seyahatlerden bahsediyor, kızlara sirkte geçen çocuklukları boyunca fantastik hikayeler anlatıyor. bir gün sandy de ortadan kayboluyor.

  gitgide albüm ilerledikçe birbirlerine karşı duydukları kardeşlik bağının altında yatan kadınsı kıskançlıklar ortaya çıkıyor, "you only want me 'cause you want my sister" dedikleri adamlardan bahsediyorlar, birbirleri olmadan birileriyle flört etmeleri mümkün değil ve kendileriyle mucizevi bir şekilde ilgilenen hiçbir erkeği paylaşamadıklarını anlıyoruz.

  en sonunda kızlardan biri, diğerine "geçen gün bir rüya gördüm, sana sesleniyordum ve her zaman 'tabii ki burdayım...' diyen sen, bana cevap vermiyordun, sen yoktun..." demeye başlıyor. birbirlerine yapışık olmadıkları bir hayatın hayali içlerine girdiği zaman işler daha da trajik bir hal alıyor. ikisinin de dileği diğerinden ayrılmak, ikisi de bunu açıkça dillendiremiyor. my space adlı şarkıda, internet üzerinde insanlarla birer hilkat garibesi gibi görülmeden iletişim kurabildiklerini keşfediyorlar, "internette herkes bana bakarken yalnızca bana bakıyor, seni göremiyor evelyn!" diye heyecanlanıyorlar.

  albüm, joy division klasiği love will tear us apart yorumuyla bitiyor, ikizleri birbirinden ayırabilecek tek dürtü aşık olma, beğenilme dürtüleri, bunu yalnızca internet üzerinden birbirlerini kıskanmadan tatmin edebildiklerini anlıyorlar ve love will tear us apart ile de hikayelerini noktalandırıyorlar.

  albüm, sesli kitap, radyo tiyatrosu niyetine dinlenebilir:

  https://www.youtube.com/watch?v=tynp394tonk

  müzikal olarak da konsepti kadar başarılı bir albüm, dark cabaret türünün en iyi örneklerinden.
 • her dinledigimde tüylerimi diken diken eden parça.
 • hüzünlü ve bir o kadar da ürpertici olan şarkı. nedendir bilinmez, bu sarkiyi dinleyince aklıma siyah venüs geliyor, anlamsız...

  (bkz: saartije baartman)
 • harika bir kabarettir
hesabın var mı? giriş yap