• ingilizce'de evolutionary tree, ya da phylogenetic tree diye geçiyor.

  türler arasındaki evrimsel ilişkileri, ortak ataları vs. gösteren şemalara denir.

  genom analizi kullanılarak nasıl çıkarıldığıyla ilgili (bkz: #18993141)
 • surda ayrıntılı bir örneği görülebilir.

  http://www.bio.utexas.edu/…culty/antisense/tree.pdf

  edit: link guncellendi.
 • kendini "hacker" sanan gerzekler tarafından "müslüman türk halkı adına" el konulnulmuş facebook sayfasıdır. aferin tosuncuklar aynen böyle devam, mis gibi sayfayı kapattınız artık herkes islam dini hakkında geniş ve engin bilgilerle donatılacak.
 • her ne kadar facebook sayfasının aynı gün üst üste iki kere ele geçirilmesine üzülmüş olsam da, nasıl bir ülkede yaşadıklarını ve nasıl insanları aydınlatmaya çalıştıklarını görme şansı bulmaları açısından faydalı olmuştur diye düşünüyorum.

  %70'inden fazlası evrimi kutsal değerlerine hakaret kabul eden, kalan %10'u evrimi ispatlanmamış zayıf bir teori olarak gören, ancak son %10'luk dilim tarafından bilimsel bir gerçek olarak nitelenen bir ülkede yaşadıklarının bilincine varmaları için nasihat değil, musibet daha iyidir.
 • güvenlik önlemlerini arttırıldı yeni (ve umarım kalıcı) facebook sayfası:
  http://www.facebook.com/treeofevolution
  web sitesindan de ulaşılabilir. site sapasağlam yerinde:
  http://www.evrimagaci.org/
  felsefeye dine bulaşmadan evrimi tamamen bilimsel olarak öğrenmek ve/veya öğretmek isteyen herkesin ölmeden önce katılması gereken bir hareket.
  ekşi sözlük üzerinden sayfalarca evrim kuramı tartışıp hala yerinde sayanlar sözüm sizedir efenim.
  odtü içinde ikamet etmekte, her gün içinden geçen, odtü'ye ulaşımı olan, bu sene de ne evrim yaptı be diye düşünen herkesin katılabileceği haftalık toplantılar da düzenleniyor. toplantılar evrim dersleri tadında sunumlar halinde ilerliyor ve evrimi anlatmayı amaçlıyor.
  edit büdüt: imla ve ufak tefek içi dolu turşucuk.
 • evrim görüşü ve bilinci araştırma anketi yapıyorlarmış. buradan yakınız: (bkz: #24006976).
 • yazı dizini kısmı cidden fazlasıyla doyurucu ve düzenli. evrim ile ilgili akla gelen her şey hakkında yazıları gayet düzenli bir şekilde bulabiliyor insan. bir başvuru kaynağı olma yolunda gidiyorlar ama umarım sayfa hacklenmez ya da kapatılmaz.

  http://www.facebook.com/…olution?sk=app_10442206389
 • türkiye gibi evrim denince kapıların surata tak tak kapandığı şu ülkede 12.500'den fazla kişiye hitap edebilen yegane topluluk. ayrıca odtü biyoloji ve genetik topluluğu'nun en aktif alt koludur. iyi ki bu topluluktayım demekteyim.
 • facebook'ta türkçe sayfalar arasındaki en büyük evrimsel biyoloji sayfası olmuşlar, tebrikler!
 • eseb (european society of evolutionary biology - avrupa evrimsel biyoloji cemiyeti) tarafından desteklenmeye başlamışlar. avrupa'nın en büyük evrimsel biyoloji cemiyeti olan eseb, topluluğun "uluslararası destek fonu"na yaptıkları başvuruyu değerlendirilip evrim ağacı'nı ve yaptıklarını desteklenmeye layık bulmuş. türkiye'nin en kapsamlı evrimsel biyoloji sitesi olmayı hedefleyen topluluğun, bu fırsatı en iyi biçimde değerlendireceğine eminim. başarılar.
hesabın var mı? giriş yap