• bu kule ilk kuruldugunda aslinda amac paris'te fransiz devriminin 100. yilini kutlamak icin kurulan bir fuara ekleme yapmakti. buna gore kule kurulacak ve bir sene sonra kutlamalar bitince yikilacakti. fransiz hukumetinin acmis oldugu ihaleye bir suru muhendis ve sirket katilmisti ama gustavo eiffel adli amcamiz ihaleye girdiginde herkes onun ihaleyi kazancagini biliyordu cunku bu arkadasimizin devlet icinde bir suru tanidigi ve agirligi vardi. gustavo eiffel gercekten de ihaleyi kazanacakti ve devlete ilginc bir oneride bulunacakti. buna gore kule 1 yil yerine 20 yil kalacak, kuleyi gustavo eiffel kendisi isletecek ve karsiliginda kulenin yapiminda yapilan masraflarin %80'ini bizzat kendisi cekecekti.

bu olay paris'te cok buyuk tepki cekmisti. sehirdeki unlu edebiyatci, sair ve ressamlar kuleyi protesto etmek icin sokaklara dokulecek ve bir cok bildiri yayinlayacakti. sehrin sanatcilarina gore bu demir yigini sehrin guzel goruntusunu bozacakti ve sehri cirkinlestirecekti. ilginctir ki bugun paris deyince insanlarin aklina ilk gelen sey bu kule ve bu kule tek basina milyonlarca turisti cekiyor. o donemde insanlarin bunu gorememisti ve tepki gostermisti.

insaatin ilk senesi bittiginde kulenin 2. kati bitmisti. insaat cok hizli bir sekilde ilerliyordu. kulenin insaatinda 300 kadar isci geceli gunduzlu calisiyordu. bu kulenin insaati sirasinda insanlari sasirtan bir olay da kimsenin olmemis olmasiydi. boylesine devasa bir insaatta bir kisi bile dusup sakatlanmamis veya olmemisti. insanlar gercekten cok buyuk bir ozveriyle calismisti.

kulenin insaati 1889'da bitmisti ve yuksekligi 300 metreydi. o gunlerde bir efsaneye gore 300 metrenin uzerine cikan biri gokyuzune dokunabilirdi ve kulenin yuksekligi bu yuzden 300 metre olarak secilmisti. bu kule 1930'a kadar dunya'nin en yuksek kulesi olacakti. gustavo eiffel bundan sonra kuleye tasindi ve bilimsel calismalarina buradan devam etti. bundan sonra da kendisini aerodinamik calismalarina verdi. kuleyi gormeye fransa'nin ve avrupa'nin bir cok yerinden insanlar geliyor ve kuleyi gormek isteyenlere bilet satiliyordu. boylece kuleyi isleten gustavo eiffel, kuleye yaptigi yatirimi fazlasiyla geri kazanacakti.

kule kuruldugundan beri 20 yil gecmisti ve anlasmaya gore kulenin yikilmasi gerekiyordu. o sirada ilginc bir olay kulenin hayatini kurtaracakti. o donemde kulenin anten olarak kullanilabilecegi, ve kulenin tepesine yerlestirilen vericilerle amerika kitasina dahi yayin yapilabilecegi anlasilmisti. bundan dolayi kulenin yikilmamasi ve radyo anteni olarak kullanilmasina karar verildi.

birinci dunya savasinda fransiz komutanlar savasi kuleden yonettiler. ayrica kulenin uzerine yerlestirdikleri vericiler sayesinde avrupa'daki tum fransiz askerleriyle rahatca iletisim kurulabildi. ikinci dunya savasinda bu kuleyi radyo vericisi olarak kullanma sirasi nazilerdeydi. isin ilginc tarafi naziler bu kuleye bayraklarini cekince fransizlar'i oldukca kizdiracakti ve bu sayede fransizlar'dan bir cok insan direniscilerin safina gececekti. ikinci dunya savasi biterken fransizlara kizan hitler kulenin bombalanmasini emretti ama bolgedeki alman general sehre ve kuleye asik oldugu icin bu emre itaat etmedi.

gunumuzde kule fransizlarin ve paris'in bir semboludur. kule 7 yilda bir yeniden boyaniyor ve bunda 300'den fazla insan 18 ay boyunca gorev aliyor. kulenin isiklandirmasi icin bol miktarda isik kullaniliyor. ayrica kulede kullanilan asansorlerden bir tanesi kule ilk insa edildiginde kullanilan asansorun ta kendisi. gunumuze kadar hic yamuk yapmadan gelmis ve hala calismaya devam ediyor.

bu kulenin dunya'nin bir cok yerinde taklidi bulunuyor....

ohio:
    http://farm4.static.flickr.com/…68_b0d56e8879_b.jpg

tennessee:
    http://farm4.static.flickr.com/…14_739fa712fb_b.jpg

las vegas:
    http://farm4.static.flickr.com/…87_fb16e5ac6f_o.jpg

tokyo:
    http://farm1.static.flickr.com/…49_781769fb3c_o.jpg
  • insanları eze eze ve ekstra para bayılarak üçüncü katına çıkılınca farkediliyor ki kule gerçekten gereğinden fazla yüksek ve yapıldığı tarihi düşününce saygı duymadan edemiyor insan.
    bu arada tüm fransızların götüne girsin o kule, bu kadar tiksindiğim başka bir ulus evladı yoktur.

bu entryden çıkarılacak sonuçlar:
    1-ben eyfel kulesine çıktım inanılmaz süper bir insanım.
    2-fransızların götüne koyim.
  • sevdicege soz verdigim uzere bu bokun tepesindeki restoranta gidiyorduk, anam o ne? bomba ihbari yapilmis heryeri bosaltiyorlar, lan sonra st.michelle falan.. oralarda aynen..
    ya terore nalet ossun amma yagulasuk 150-200 yevro kara gectim amugagoyum ehehehe
  • son paris gezimizde, çok sevdiğim bi' dostumla aramızda şöyle bir diyaloğun gelişmesine neden oldu, nakledeyim...

bi' dost: şu kuleyi görüyor musun?
    syd: görüyorum.
    bi' dost: götüne girsin.

hala utanıyorum düşündükçe, götüne girsinmiş... bu yüzyılda...
  • sicaklik farki nedeniyle olusan genlesme yuzunden yuksekligi sabit kalmayan bir kuledir.. en kisa ve en uzun hali arasinda 15 cm'lik fark gorulebilmektedir.. bu nedenle yukseklik korkusu olanlara eyfel'e kisin gitmelerini oneriyoruz isvicreli bilimadamlari olarak..
  • hala bi duvar örülemeyen mimari yapı. bi inşaat bu kadar yıl iskelet halinde kalmaz, ayıp...
  • üst katlarındaki demirlere herkes bir şeyler kazımıştır. kimi aşk mesajı vermiştir ("jacques aime julie" gibi), kimisi ise vatan hasreti çekmiştir ("bana her yer trabzon" gibi)
  • en üst katındaki tuvaletinin kapısının arkasında "seni seviyorum aşkım" yazan bahtsız kule. binlerce turist geliyor oraya. yüzlerce insan kullanıyor o tuvaleti. arkasındaki tek yazı "seni seviyorum aşkım". hayır valla x kalp y yazsa daha fazla saygı duyacağım. ne diyeceğimi bilemedim, omzumda türk olmanın ağırlığıyla çıktım tuvaletten.

ayrıca kuleden iniş için girilen sırada sakin, düzenli bir şekilde asansörü beklerken iki sıra önüme götüm götüm ilerleyen birini gördüm. allam nolur türk çıkmasın diye içimden geçirirken adam önce bana bakıyor, türk olma olasılığımı düşünmüyor ve arkaya bağırıyor.

-ahmet abiiii gel gel araya kaynadım ben!

tuvalletteki yazıdanda dolmuşum tabi ben de bağırdım.

-sıraya geçer misiniz lütfüüüeaaan!

nasıl bağırdıysam beni anlamamasına rağmen bir çok turistceğiz korktu benden. adam ahmet abisinin yanına geri döndü. ehü diye saçma bir sırıtış kaldı suratında.

işte böyle böyle türkleri yanlış tanıyorlar diyeceğim ama diyemiyorum. yurt dışında haksızlığa tahammül edemeyen, her şeyi kuralıyla yapmaya çalışan, türkler kendilerini yanlış tanıtıyor diye hönküren ben, okulumda hiç mi yemekhane sırasında araya kaynamadım. kaynadım. acaba onlar mı türkleri farklı tanıtıyor ben mi bilemedim. çok ironik bir durum, pek çözülesi değil.
  • evli çiftlerin kabe'si.
  • cemal sureya ya gore korse giyen bir <capslock> "a"harfi,nâzım hikmet'e gore ise kucuk kafalı celik bir zurafadır..
hesabın var mı? giriş yap