• zamanında koyun sürüsü halkın psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla fatih tarafından yaptırılmış türbe. türbenin altında aslında bir hıristiyan azizi yatmaktadır. osmanlı ile bu mezar kimlik değiştirmiş ve ebu eyub el ensari'ye maledilmiştir. zaten ilk dönem müslüman türklerinde yerleştikleri coğrafyanın aziz mezarlarını türbeye çevirme siyaseti bilinçli olarak uygulanmıştır.
 • zamanında koyun sürüsü halkın psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla fatih tarafından yaptırılmış türbedir. günümüzde hala bir takım koyunların psikolojik ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektedit. bu durum yılın bazı aylarında özellikle ayyuka çıkar. yerinde gözlemlenebilir.

  http://www.odatv.com/…ercekle-yuzlesmeye-2905101200
 • istanbul'un manevi sultanı, ashab'ın büyüklerinden, 7 ay rasulullah sav.'i evinde ağırlamış sancaktar-ı rasulullah eyub el ensari'nin kabrinin bulundugu türbedir. 650 yılında islam ordularının istanbula dayanması esnasında şehit düşmüş olup, akşemsettin hazretlerinin manevi keşfi yoluyla kabri tespit edilmiştir.
  hayatı yeme-içme-uyuma gibi hayvani faaliyetlerden ibaret meczup bünyelerin idrakinin ulaşamadığı bir kudsiyetin mukim olduğu yerdir aynı zamanda, kendisini ziyaret etmek isteyenler eminönü otobüs duragından 99 numaraya binebilirler.
 • ne soner yalçın ne de hammer. bu halktan kimseyi eyüp sultan türbesinde eyüp sultan yatmadığına inandıramazsınız. bu konuda şüpheliyim özellikle de tarihçilern dedikleri yönünde. çünkü eyüp sultanın naaşının türbenin yanındaki ağacın dibinde yattığını ve yılın belli zamanlarında ağaçtan kan sızdığını söyleyenler bile var. sakat bir mesele.
 • hazreti soner yalçın'ın tarih bilgisini şuradan anlayabiliriz;

  "hz. ali ile birlikte haricilere karşı savaşan hz. eyyup, nasıl oluyor da düşmanı muaviye’nin ordusuyla sefere katılıyor; tuhaf değil mi?"

  muaviye'nin düşman olduğu doğru da haricilerden demeyeydi iyiydi. a cehaletim benim.

  şimdi bu adam orada hz. eyyüb yok diyorsa, bilin ki kesin oradadır.

  ayrıca yazısını dil bilgisi iyi seviyede olan bir edötöre gösterdikten sonra yayınlasa daha şık durur.

  şık: soner yalçın'ın yazamadığı yazı şekli.
 • babaannem hayatteyken buraya yılda bir kez uğramak bir nevi aile ritüelimizdi. babaannem, amcam, babam, yengem, annem, kuzenler, kardeşim; yengem rahmetli olunca amcamla kuzenler gruptan ayrıldı. babaannem vefat edince gitmez olduk, zaten o diretirdi hep gidelim diye. ben mezar taşlarını, süslü yapıları, avludaki büyük ağaçları severdim; keşke babaannem yaşasaydı da yine tuttursaydı eyüp'e gidelim diye. babaannemle en güzel fotoğrafımız orayı bir ziyaretimizden; bir elinde ufak ve çiroz ben, bir elinde kardeşim, tatlı tatlı gülümsüyor.
 • sanki içinde yatan mübareğe dna testi yapılmış gibi içinde kıt zevat tarafından hristiyan birinin yattığı ileri sürülen türbedir. bir rüya vasıtasıyla bulunmuştur. ki rüyalar müslaman kimseler için önemlidir. enes b. mâlik (r.a.)’den rivâyete göre, rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: risalet ve nübüvvet sona ermiştir. benden sonra ne rasûl nede nebî gelmeyecektir. bu haber müslümanlara zor gelince rasûlullah (s.a.v.): fakat sevindirici müjdeleyici şeyler vardır buyurdu. ashab: ey allah’ın rasûlü bu sevindirici şeyler nelerdir? deyince rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “müslümanın rüyasıdır ve rüya peygamberliğin bir parçasıdır.” (buhârî, ta’bir: 4)
 • eyüp sultan türbesi, eyüp sultan cami’nin kuzey tarafından iç avlunun hemen önünde yer alıyor. 1454 ve 1455 tarihleri arasında fatih sultan mehmet tarafından yaptırılan eyüp sultan türbesi, sekiz köşeli olup tek kubbelidir. kesme taştan yapılmıştır. kubbe, cephe yüzlerine oturtulmuştur. kasnağı olmayan eyüp sultan türbesi, kabartma sütunlardan meydana gelmektedir. pencere söveleri mermerdir. alt pencereler pirinçten dökme kapakları vardır.

  eyüp sultan türbesi’nin içi alt pencerelerin üst silmesine kadar duvarlar mavi ve beyaz renkli sinilerden oluşmaktadır. üst pencerelerin hizasından itibaren kubbe kilit noktasına kadar kalem işlemelerle süslenmiştir. eyüp sultan türbesi’nin ortasında etrafı gümüş şebekeli bir parmaklık içinde hz. halid bin zeyd’in sandukası vardır.

  türbenin içinde ve sandukanın ayakucuna rastlayan duvarın kenarında bir kuyu vardır. bu kuyunun mermer bilezik tarafı, türbe duvarı özel olarak bir miktar oyulmak suretiyle yerleştirilmiştir. türbenin önünde medhal dediğimiz bir kısım vardır. fatih devrinde türbenin kapısı önünde bir revak bulunuyordu. burası sütunlar üzerine oturtulmuş bir kubbecikten ibaretti. yanları açıktı.
 • bugün gece on iki de geldik annemle. ben bir senedir dua ediyorum. annem sevinçle sonunda seninle yan yana dua ettik diyip sevindi. ondaki gülümsemeyi görmek dünyalara bedel.
  geldik, türbede dua ettik. sonra ben seksen sayfalık bir yasin kitabı aldım, bütün duaların arapcalarını ve meallerini bolulu hasan usta eyüp te okudum, bir de kaymaklı ekmek kadayıfı patlattım. su an huşu içindeyim....
hesabın var mı? giriş yap