• italya'nın en iyi müzisyen ve şairlerindendir. leonard cohen'e benzeyen tarzıyla dikkat çeker fakat italyanların gözünde cohen'den çok daha yücedir. 'la ballata del miche' onu üne kavuşturan şarkıdır. 'amico fragile' ise beni en çok sarsanı.. 99'da ölmeseymiş de yine üretebilseymiş, bir konserinde bulunabilseymişiz..
 • 'come potro dire a mia madre che ho paura?'
  bu adam nereden gelmistir ve nereye gitmistir, niye gitmistir
 • cenova'nın medar-ı iftiharı,1960'lara ve 1970'lere damgasını vurmuş büyük songwriter ya da dante alighieri lisanında tesmiye edildiği üzre "cantautore".
  plak yapmaya 60'ların başında başlamıştır de andré üstad,ilk büyük patlaması tema itibariyle uzaktan cem karacanın namus belasına benzetebileceğimiz la ballata di michédir,bir aşk-cinayet-hapishane-intihar şarkısıdır.
  1964'de kanımca gelmiş geçmiş en güzel savaş karşıtı şarkılardan olan la guerra di piero'yu yayınlamıştır,gitar eşliğinde bob dylan ve jacques brel'in erken dönemlerini hatırlatan bir şarkıdır bu da.
  bu iki şarkıyla de andrénin altın çağı başlar,1970'de çok mühim bir albüm olan "la buona novella"yı yapar,isa üzerine bir albümdür bu,ama genel geçer dini fikir ve kalıpların dışında dönem üzerine,dönemin insanları üzerine insani bir bakıştır.olumlu ve olumsuz çok tepkiler alır tabii...özellikle il ritorno di giuseppe ve il testimento di titoyu pek severim ben bu albümden.
  kendisinin leonard cohen,georges brassens ve bob dylan'dan yaptığı coverlar da gayet lezizdir.hele via della poverta diye bir desolation row coverı vardır ki mutlaka dinlenmelidir.
  70'lerin ikinci yarısında premiata forneria marconi tayfasıyla da takılmıştır,harika konser kayıtları vardır.
  evet efendim, bir kaç yıl evvel aramızdan ayrılan fabrizio de andré,hakkında ciltlerce yazsak da yine tam olarak anlatamayacağımız bir büyük sanatçıdır.son olarak kendisinin osmanlılarla ilgili bir şarkısı da olduğunu söyliyeyim ki dikkatinizi celbetsin:evet üstadın etnik müzik sularında yüzdüğü,doğup büyüdüğü cenova'ya ithaf ettiği "creuza de ma" albümündeki sinan capudan pascia şarkısı bizim cigalazade sinan paşa nam-ı diğer scipione cicala'yı anlatır...cerbe harbi'nde esir düşüp,ihtida eden,osmanlı vüzerasından,cağaloğlu semtinin isim babası sinan paşa'nın hikayesidir.

  hasıl-ı kelam büyük adamdır fabrizio de andré,dinleyiniz ve dinletiniz...

  not:kendisinin şarkı sözlerini,üşenmezsem bizzat türkçe çevirilerini de yaparak sözlüğe gireceğim,amme hizmetidir ne de olsa...
 • arkasinda yuzlerce guzel sarki birakmis, bulutlarin ustunden bizlere bakan insan... olmeden once dinlenmesi gerekenlerden biri... her yolculukta *` : veya`* ve her yolculugun donusunde...
 • 1984 yılında çıkardığı creuza de ma albümü tamamen sanatçının vatanı olan cenova şivesi ile yazılmış ve cenova'nın yerel enstrümanları kullanılarak kaydedilmiştir.
 • bi gıdım italyanca bilmesem de "amore che vieni amore che vai" şarkısında çok güzel şeylerden bahsediyor diye düşündüğüm italyan sanatçı.
 • (bkz: don raffaè)
 • ünlü italyan müzisyen. anarşizm ve pasifizme yakınlığı varmış kendisinin. 1999 yılında ayrılmış aramızdan. italyanların leonard cohen'i de denir kendisine. il pescatore (balıkçı) adlı şarkısının akustik versiyonu şiddetle tavsiye edilir. masal gibi bir şarkıdır.
 • sesinde kaybolunabilen biri. tam da benim gibi kaybolma meraklıları için.

  http://www.youtube.com/watch?v=qxagjcw5rts
hesabın var mı? giriş yap