• aslı "facebook'ta gönderilere, fotoğraflara alakalı alakasız yorumlar yapan akraba" olması gereken ancak malum karakter sınırı.

konuya gelirsek:
    soğuttunuz! yemin ediyorum hayattan da facebook'tan da soğuttunuz...
    atsan atılmaz, satsan satılmaz, silsen silinmez, engellesen engellenmez. bildiğin iki ucu boklu değnek durumudur bu. hayır benim fotoğraflarıma yorum yapsanız bir nebze anlayabiliyor zaman zaman çaktırmadan kimse görmesin diye siliyorum ancak etiketlendiğim fotoğraflara yorum yapmıyorlar mı arkadaş, cinnet geçirme seviyesine geliyorum. burcucum çok güzel çıkmışsın tarzında olsa, ağzımı açarsam şerefsizim ama bu da neyin nesidir;
    "koçum bu ne şıklık yakıyorsun ortalığı, xxx'in(buraya köy adı gelir genellikle) medayi iftiharısın"
    " yeyenim, çok yakışıklısın"
    " annen görmesin, aklı çıkar kadının"
    hele sevgiliniz varsa tanrı korusun bunlardan sizi...

bir kaç ay önce, gayet ciddi bi mesele hakkında yazı paylaşmışım, gelen yorum:
    (caps lock açık bu arada) - mimilo nasılsın aslanım ? hep gezmelerdesin valla. hüseyin ağabeyime(yani babam) hürmetler...

yahu bu nası bi kafadır arkadaş? bir cümlede 3 farklı konuya dokunmuşsun, hiç biri de paylaşılan yazıyla alakalı değil. diken üstündeyim facebook'ta bir şeyler yaparken artık...
  • utançtan yerin dibine sokan yorumlar yapan akrabadır.

türkiyenin en büyük markalarının birinin kampüs marka elçisiydim. markanın yakın zamanda yapacağı bir seminerin organizasyonu üstümdeydi. markanın stajyer adaylarının başvurularını alıp, belli kriterlere göre ön elemelerini yapacaktım. sürekli paylaşımlar yapıyorum facebooktan, twitterdan. işte seminer olacak, cv gönderin, staja başvurun falan. son derece kurumsal ve ajans tarafından belirtildiği şekilde tüm paylaşımlar.

son derece kurumsal nitelikte bir paylaşımımın altına öz dayım gelir ve şu yorumu bırakıp kayıplara karışır:

"naber lan hıyar ağası"
  • ''yeğenim iyi geceler nasılsın iyimisin,annenle telefon görüşmemizde seni sordum ankara da demişti zannediyorum,yeğenim teyzen ve ben seni görmeyeli epeyi zaman oldu epeyi serpilmiş gelişmişsin , era hanım kızım hakikaten güzel çekmiş çekim iyi sende güzel olunca ortaya güzel bir tablo çıkmış allahım nazardan saklasın maaşallah. seni seviyoruz bizleri unutma.enişten''

2 gündür eğleniyorlar benle enişte. gelişmişsin demeseydin iyiydi...
  • hakkı yenen akraba. temiz duygularını hep yanlış değerlendiriyorlar.

şimdi benim en küçük birader üniversite öğrencisi. çocuk tabii dönemi bitirdi, yatıyor. arkadaşlarıyla tatile filan gidiyor, yiyor içiyor. sponsor kim? kim olacak, tabii ki abisi, itin kopuğun sponsoru selçuk. geçen aradım bu kamili ne yapıyorsun ne ediyorsun diye, dedi ki tatilden dönmüş, sıkılmış, fesybukta filan takılıyormuş. sevgili okur bizim evde sosyal dünyayla en etkileşen insan benim ki feysbuk kullanmam, arada bir açtığım bir tivitırım var ki ondan da soğudum, bi de nadiren uğradığım sözlük mecrası. evde feysbuk filan kullanan bi babam var. bu arada tivitırda epey hevesliydim ama elemanın biri, abi sözlükte yardırıyon -o da ne demekse- ilerde burda da yardırıcan mı deyip silmiş tivitini, maili gelmiş. yardırmak filan olunca dedim ben konsepte yabancıyım herhalde, tivitırdan da tiksindim. orda cevap veremedim, buradan cevap vereyim, ben bu yaşıma kadar ne yaptıysam yardırmamak için yaptım -gözler dol-, bundan sonra da çizgim değişmez. neyse, ben it gibi çalışırken bu kardeşim olacak sefa pezevenginin feysbuklarda sürtmesine, yani sürtme dediysem yanlış olmasın vaktini bu denli boş harcamasına çok üzüldüm. biz çalışıyoruz, sen de çalışsana at siki dedim, çalışmıyorsan da nispet yapma yavrım dedim, olan var olmayan var balım dedim, kapat hesabı kınalı yapıncağım dedim. "burası özgür bir ülke seni kahrolası. kapatmam forfakseyk" dedi. orrayt dedim ben de. viyılsiebağutdet dedim. sanki biz bilmiyoruz amına koyim ingilizce.

gittim şifremi hatırlamıyorum filan diyerek feysbuk hesabımı aktifleştirdim. bu kamilin sayfaya geldim. resimlerini filan kurcalamaya başladım. baktım, bi arkadaşıyla içki içerken resmini koymuş. bir abi olarak kardeşimi içkinin zararlarına karşı uyarmam gerektiğinden, "anneme söyliycem" diye yorum yaptım hemen. körpe bir zihin içkinin kollarında heder olmasın istedim. profil resmine büyük harflerle "aslan gardaşım yakıyon ortalığı, bizleri unutma" yazdım. sınav döneminden bir fotoğrafının altına biz de hayat okulundan mezunuz yiğenim yazdım. kişisel durumumu da ilişkimiz var elhamdülillah diye güncelledim. bugün baktım, silmiş beni itoluit -babası hariç-. aradım, neden engelledin lan beni, kaldır engellerimi, para göndermem yoksa dedim. "anneme söyliycem" yorumu layk patlaması yaşamış, gerekçe bu. para lazım olunca kaldırırım engelleri abi yæ diye de ekledi sikik. özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmamız gereken bu günlerde çok çirkin bi şey yaptıkları. benim babama, abime yapsalar hiç hoşuma gitmez. protesto etmek için hesabımı dondurdum yine. ya da kapattım. ben üzüntüden ne yaptığımı biliyor muyum?

bu gençleri anlamıyorum ben. sanki kötü bişey dedik. hep iyi niyetimden kaybediyorum.

düzeltme: opush'un uyarısıyla bazı yazım yanlışları düzeltildi. kendisine teşekkürler.
  • bir de caps lock açıkken yorumunu yazmışsa, misyonunu tam olarak yerine getirmiş akrabadır.
  • asmalı mescitte içerken facebook üzerinden yaptığım konum bildiriminin altına "allah kabul etsin oğlum" diyen teyzem gece gece yarmıştır.
  • topluluk başkanı olarak yaptığınız duyurunun altına; aşağıdaki yorumu yapıp, kaldırınca bozulan kişidir.

+ xxx topluluğumuzun toplantısı yarın x salonunda yapılacaktır. tüm üyelerimizi bekliyoruz.

- kuzen topluluk filan, nasıl kız düşüyor mu?
  • "akrabalar" adıyla bir liste oluşturup, o listenin yetkilerini sınırlamayla baş edilebilecek akraba.

-yav senin sadece profil fotografın gozukuyor.. baska da bişi gorunmuyor yigenim..

he yavrum he.
  • "yavrum babanı kaybettiniz, başınız sağolsun. o annen çok çekti. ama hiç değişmemiş. gülay halan" *

belirtmekte fayda görüyorum: baba öleli 10 yılı geçmiş
  • "götürüyosundur kızları yeğennnnn :)))))"

uğraş, didin çevrende saygı uyandıran bi tip ol. sonra sülalenin üretim fazlası bi dangalak gelsin bunu yazıp o zamana kadar yarattığın tüm iyi görüntünün içine sıçsın. elma değil ki seçesin malı!
hesabın var mı? giriş yap