• 28 ekim 1956 doğumlu norveç' li psikiyatrist, psikoterapist. oslo üniversitesi hastanesinde bir fizyoterapi projesine başkanlık ediyor. aslen adı yazılırken a' nın üzerinde bir yuvarlak işareti var ama sözlük malum böyle şeylere izin vermiyor. alkol ile ilgili ilginç bir teorisi var. skarderud teorisi. oslo üniversitesinde özel ihtiyaçlar eğitimi bölümünde profesör.
 • 27 ekim 1956 doğumlu norveçli bir psikiyatrist , psikoterapist , yazar ve profesör. tıp çalışanı kimliğinin yanında yazarlık; film, sanat ve edebiyat eleştirmenliği kimliğine de sahip olan skarderud; psikiyatri, psikoloji, kültür, edebiyat ve film alanlarında çok sayıda bilimsel makale, kitap ve kitap bölümü kaleme almıştır.

  insanların kanında % 0,05 optimal miktarda alkol ile doğmadığı, halbuki bu kadarcık miktarda çakırkeyif olsalar işlerinde daha yaratıcı ve gündelik yaşantılarında daha mutlu olacaklarını savunduğu skarderud kuramının sahibidir. aynı zamanda druk ya da another round olarak bilinen 2020 yılı danimarka yapımı filmin ilham perisidir.
 • 1956 doğumlu norveçli psikiyatr. kendisine atfedilen, "insanın kan dolaşımında yüzde 0,05 alkol eksiği" ile doğduğunu iddia eden teoriyle ilgili 21 nisan 2021 france24 yazısının bir kısmı ve çevirisi şöyle:

  orijinalinden alıntı:

  "but that is "fake news" that comes from a "selective reading" of the preface skarderud wrote for the norwegian translation of "the psychological effects of wine" by ıtalian author edmondo de amicis, the psychiatrist himself said monday.

  "on the first page, ı wrote that after one or two glasses, yes, life's pretty good, we think maybe we're born with a 0.05 percent deficit," he told norwegian public radio nrk.

  but "in the following paragraph, i reject that theory entirely," he stressed."

  aşağı yukarı google çevirisi de şöyle:

  "...ancak psikiyatrın kendisi pazartesi günü yaptığı açıklamada, skarderud'un italyan yazar edmondo de amicis tarafından "the psychological effects of wine"ın norveççe çevirisi için yazdığı önsözün "seçici bir okumasından" gelen "sahte haber" olduğunu söyledi.

  norveç kamu radyosu nrk'ye verdiği demeçte, "ilk sayfada, bir veya iki bardaktan sonra, evet, hayat oldukça güzel, belki de yüzde 0,05'lik bir eksikle doğduğumuzu düşünüyoruz" diye yazdım.

  ancak "bir sonraki paragrafta bu teoriyi tamamen reddediyorum" diye vurguladı."

  france24 haberinin linki.

  (bkz: druk) / (bkz: another round) / (bkz: körkütük)

  filmle ilgili the hollywood reporter makalesi.

  konusu:
  --- spoiler ---

  dört öğretmen, norveçli psikiyatr finn skarderud'a atfedilen ve insanın kan dolaşımında yüzde 0,05 alkol açığı ile doğduğunu iddia eden bir teoriyi test ediyor.
  --- spoiler ---
 • teorisine göre her gün 1-2 kadeh içmeli insan. bu da alkolizm pençesine düşmek demek. psikolojik olarak rahatlatabilir mi bilmiyorum ama sağlığa etkisi tartışılır. içmeyi severim. içerim de. ama böyle temelsiz radikal çıkışlar insanı düşündürüyor. sonuçta depresan bir etki yapıyor alkol. her şeyin dozu önemli insan için.
hesabın var mı? giriş yap