• jaktens tid adında cok saglam bir albumu bulunan grub.kyrkovisan acaip guzel bir introya sahip.bakom varje funa adlı şarkısıda acaip şekilde birşeyleri anımsatıyor ama cözemedim henuz.
 • vokalist katla'nın boğazındaki bir sorun nedeniyle ayrılmak zorunda kaldığı grup.
 • finlandiyadan cıkmıs bir cevher daha, her daim çoşturan bir havaya sahip sarkılarının yanı sıra hayvanı vokalı ılede dıkkat ceker (bkz: ınsan degıl) (bkz: bunu yapan ınsan olamaz) (bkz: ınsan mısın)
 • finlandiya kırsalında yaşayan bir troll türü.. finnorc'larla dayanışma halindedirler..
 • kendilerini hic gormemis olsam da aklima eteklikli iki metre boyunda orgulu sakalli uzun sacli heyula heriflerin ellerinde akordiyonlarla sarki soylemelerini getiren, hastasi olunasi olusum.
 • teemu raimoranta adlı gitaristlerini kaybeden grup. (bkz: rip)
 • bass gitaristlerinin adi sami olan harika grup.
 • kafayı trolllerle sıyırmış, midnattens widunder adlı ilk albümlerindeki bütün şarkılarda kendilerini, trolllerin nasıl insanların ağızlarına s**tıklarını anlatmaya adamış grup. konsere çıkarken de artık antik finli giysileri midir, kuzey ırklarının sert ve uzun kışlardan korunmak için giydikleri midir, neyse işte öyle kürklerle, yırtık hayvan derileriyle falan kuşanırlar (tabii mağara adamı gibi de değil, estetik unsur katarlar).
  bu arada pek de milliyetçi olduklarını sanmıyorum, her ne kadar web sayfalarında "skinheadlerle falan takılırken..." gibi cümlelere rastlansa da, şarkı sözlerini isveççe yazmaları ve viking mitolojisindeki trolllerden bahsetmeleri, bana biraz "bakın köklerimiz doğuda, ama biz de sizin mitolojik arazinizdeyiz, biz de viking dilleriyle şarkılar yazıyoruz" şeklinde komşularına verilen bir mesaj gibi geldi. (not: finlandiya'da iki grup halk vardır, fince konuşan finlandiyalılar ve azınlıktaki isveççe konuşan finlandiyalılar, finntroll elemanları fince konuşan gruptanlar) (not 2: şarkılarını ingilizce yazsalardı eğer, o zaman "adamlar demek istediklerini bütün dünya duysun istiyor" diye düşünebilirdim, ama isveççe? sadece viking kökenliler için olur...)
 • kopyaların kopyaları izlediği günümüz metal piyasasının en çok desteklenmesi gereken ve en orijinal gruplarından biridir. kendilerine özgü bir tarz yaratmayı başarmışlardır... umarım daha uzun süre piyasada olurlar.
 • interrail dahilinde gittiğim oslo'da, kaldığım hostelin yanındaki barda, en sevdiğim gruplardan borknagar'la birlikte konser verecekti finntroll ama ben o gün ayrılmak zorundaydım oslo'dan... çok acı vermişti ama yapacak bir şey yoktu. bir gün daha kalsam keşke diye düşündürtmüştü bu iki grup bana.
hesabın var mı? giriş yap