• espn'in grantland gibi yan sitelerinden biridir. grantland'in başbuğu bill simmons'ken bu sitenin başbuğu nate silver'dır.
 • muhtesem bir site, gıpta edilen gazetecilik.

  su sitenin tr versyonu olsa politikacisindan futbolcusuna herkes cag atlar.
  mesela su sayfada amerika'nin baskanlik secimleri analiz edilmis. ınfografik ile hangi grup yuzde kac kime oy veriyor ve secime katilimlari yuzde kac goruyorsunuz. ısterseniz bu oranlarda oynayip secimde yapacagi degisiklikleri izeyebiliyorsunuz.

  http://projects.fivethirtyeight.com/…-the-election/

  amerika spor ve politikasiyle ilgilenen herkesin mutlaka takip etmesi lazim.

  turkiye'ye bu anlayisi getiren insan ulkesine buyuk hizmet yapmis olur.
 • editorlugunu istatistikci nate silver'in yaptigi, veri gazeteciligi denince akla ilk gelen site. politika ve spor alaninda yaptiklari "haber"lerin bir cogu oldukca derin analizlerin bulgularini iceriyor. gazeteciligin postdoc hali.
 • ">[http://fivethirtyeight.com/ http://fivethirtyeight.com/] adresinde yer alan bir analiz sitesi, yani analizleri o kadar alakasız konulardan oluşuyor ki, bir gruplama yapamadım, politika, ekonomi, bilim, yaşam ve spor başlıkları ile değişik konuları sayı ve tablolarla analiz eden bir site. spor konusunda içine dalındığında günlerce çıkılamayacak dataya sahip. diğer konulara etraflıca bakamadım ama kesinlikle çok başarılı.

  konulara yorumlarla beraber istatistiksel verilerde koyarak çok sağlam açıklamalar getirmişler. mesela popüler sözlük konusu özelinde messi vs c.ronaldo kıyası bile yapmışlar ve burada ceza alanı dışından c.ronaldo messiden daha iyi şut çekiyor tezini çatır çatır çürütmüşler. istatistik ve analizlere bayılan sözlük kullanıcılarının mutlaka takip etmesi gereken bir yer
 • bu ara avrupanin 5 buyuk ligi icin tahmin yayini yapmaya basladi. futbol bahisi oynayan ve iddia oranlarini olasiliga cevirmeyi bilen genclerin bakmasi faydali olur.
 • aralarında süper ligimizin de bulunduğu 37 ulusal lige yönelik tahminlerde bulunan oluşum. işbu giriyi yazdığım gün itibarı ile;

  - trabzonun şampiyonluğuna %50,
  - başakşehirin şampiyonluğuna %46,
  - sivas ve gsnin şampiyonluğuna %2'şerlik oran vermişler.

  küme düşme için ise;

  - kayseriye %96,
  - a.gücüne %83,
  - konyaya %50,
  - malatyaya %39,
  - k. paşaya %11 oranlarını vermişler:

  https://projects.fivethirtyeight.com/…ns/super-lig/
 • bugün, 40 bin kez çalıştırdıkları simülasyon sonucuna göre joe biden'in seçimleri kazanma şansının %80 olarak tahmin eden web sitesi. bkz

  not: rica ederim bu benim kendi şahsi görüşümmüş gibi sataşmayın.
 • mütevazı bir blog olduğu 2008'den beri yakından takip ediyorum. obama-mccain yarışını gün gün bu siteden izlemiştim. o zamandan bugüne kaliteyi sürekli artırarak devam etti nate silver ve ekibi. seçimler konusunda hiçbir kaynak bu sitenin eline su dökemez. 2008 ve 2012 seçimlerinde inanılmaz bir başarı oranı yakaladıktan sonra 2016'da seçim tahmini yapan hemen herkes gibi yanıldı ama o zaman bile trump'a seçimden hemen önce %30'a yakın nispeten yüksek bir şans vererek birçok otoriteden daha az çuvalladığı söylenebilir. şu anda ise biden'a %87 şans vermektedir. işinin anket yapmak olmadığını, anketleri derlemek ve istatistiksel analiz ile çıkarım yapmak olduğunu vurgulamak lazım. eğer bu sefer de yanılırsa aslında seçim anketi denen sistemin çöküşü gerçekleşmiştir diyebiliriz.
 • türkiye süper ligi 2020-2021 sezonu için; galatasaray'ın şampiyonluk ihtimalini %46, beşiktaş'ı %32, fenerbahçe'ninkini %18 olarak hesaplayan istatistik sitesi.

  https://projects.fivethirtyeight.com/…ns/super-lig/
 • üstteki arkadaşın paylaştığı oranların, 9 mart 2021 itibarı ile aşağıdaki gibi güncelleyen öngörü şeysi. fırsat buldukça güncelleyeceğim:

  1. bjk - 86p. - %60 şampiyon
  2. gs - 82p. - %23 şampiyon
  3. fb - 82p. -%17 şampiyon

  18. ank - 41p. - %47 küme düşme
  19. erz - 38p. - %67 küme düşme
  20. den - 36p. - %78 küme düşme
  20. gen - 31p. - %95 küme düşme

  https://projects.fivethirtyeight.com/…ons/super-lig
hesabın var mı? giriş yap