• "bütün mallar aynı hızla tükeniyordu. birinciliği fmcg ye verdiler."
 • yani diyor ki sattın, tekrar sat, tekrar sat... yeni ürün çıktı onu da sat, sat...
 • bakkalda gördüğünüz her ürün bu grupta yer alabilmektedir.
  zincir marketler için ayrı, key account-horeca(hotel restoran cafe) gibi kendi içinde sınıflara ve dağıtım kanallarına ayrılır.

  örneğin bakkal/market/yerel zincir satışı için bir grup varken, zincir mağaza(migros-kipa-bim) gibi kanal farklı yapılanabilir, benzer şekilde temizlik ürünü grubunda ev dışı olarak (otel-mağaza vb.) yine market vb. kendi içinde ayrılır.

  bir çoğunda bayram, resmi tatil vb. yoktur(kurumsallarda yine çalışılır, mevzuata uygun x2 yevmiye/mesai ödenir) bu bakımdan 20-40yaş aralığına uygun çalışma koşulları vardır.

  bankalardaki gibi vahşi hedefler ve buna uygun agresif satış stratejileri vardır.(toptancıya prim vermek/mağazada insert/bedelsiz ürün/mağaza dekorasyonu yapma/yenileme/doğrudan ödeme)

  şöyle örneklendireyim; jti grubu(winston/camel), en ünlü tatil beldelerinden(çeşme/bodrum) birindeki işlek cadde üzeri bir marketi marka rengi olan mavi dekorasyonda yapmak ve içeride rafın en alt kısımları hariç her sırada kendi ürünlerin yıl boyu durması karşılığı yıllık $25.000 bütçelemiştir.

  tek bir nokta ve lokasyon için çılgınca gelebilir ancak tv reklamı veremeyen bir sektör için bu rakam tüm reklam/pazarlama/promosyon bütçesinde oldukça komiktir(düşük).

  benzer şekilde temizlik ürünü bir kipa mağazasında 3günlüğüne mağaza ortasına kule/sepet vb. uygulama için doğrudan mağazaya ödeme yapabilmektedir.

  şöyle söylemek abartı olmaz, 1kilo muz alayım, gözüme abur cubur çarparsa alırım diye girdiğiniz kipadan 3torbayla çıkmanız için müthiş kanlı savaşlar, çılgın paralar, reyon/raf kiraları, insert, promo personeli, alım taahhütleri, teminatlı sözleşmeler ve onlarca orta/üst düzey yöneticinin uykusuz geceleri yatmaktadır.

  daha bir bu kadar daha yazabileceğim detaylar 1paket krakeri yerken sizin boğazınıza dizebilir..
 • en çok bilinenleri için şöyle buyrun

  https://www.wikijob.co.uk/…consumer-goods-companies
 • her geçen gün ürün yelpazesi genişleyen, kolay temin edilebilen ve her gün ihtiyaç duyalan ürünleri kapsayan dinamik bir sektördür. en bilindik iki markası da p&g ve unilever'dır.
hesabın var mı? giriş yap