• dün geceden beri oynadığım über grafikli oyun. meksika harika bir seçim olmuş ama oynarken türkiye’nin de çok uygun olabileceğini düşündüm. istanbul olsun, karadeniz’in ormanlık alanları olsun, kapadokya bölgesinin arazi kısımları olsun, agri hakkari gibi illerimizdeki dağlık alanlar olsun, ege ve akdeniz’deki kıyı bölgeleri ve antik kentler olsun her yeriyle acayip uygun forza icin. ben kültür ve turizm bakanlığında çalışıyor olsam bir sonraki oyun icin iletişime geçerdim yapımcıyla. tüm dünyanın oynadığı oyun, turizm açısından çok iyi bi reklam olur bize.
  • bildiğin dopamin pompası.

yarıştınız ve kazandınız; oyun sizi ödüllendiriyor.
    yarıştınız ve kazanamadınız; oyun sizi ödüllendiriyor.
    yarışmayıp haritada serbestçe dolaştınız; oyun sizi ödüllendiriyor.
    aracınızla -bilerek veya kazara- etrafınızdaki nesnelere çarptınız; oyun sizi ödüllendiriyor.
    aracınızı modifiye ettiniz; oyun sizi ödüllendiriyor.
    bu oyunda -ne yaparsanız- hep kazanıyorsunuz.
    ister yarışın, ister yarışmayın; sürekli seviye atlıyor, garajınıza sürekli yeni araçlar ekleniyor. kazandığınız puanlarla araçlarınızı geliştirirken bile, puan kazanmaya devam ediyorsunuz. oyun görevlerini yapınca, oyun sizi daha fazla ödüllendiriyor. şans çarkını çevirdiğinizde, oyun çok cömert davranıyor. keşke gerçek hayatta da bu kadar şanslı olabilseydim diye iç geçiriyorsunuz. her gün, her hafta yeni görevler ve hedefler ekleniyor haritaya. tüm bunlara harika grafikler de eklenince; bir saat oynar çıkarım dediğiniz oyunda, bir bakmışsınız 3 saat vakit geçirmişsiniz.

bu oyun, adeta oyuncuyu mutlu etmek için dizayn edilmiş.
  • sonunda sildiğim ve kurtulduğum oyundur. ben bu oyundaki amacımızı bir türlü anlamadım, zaten yeni oyunların çoğunda aynı problemi yaşıyorum. zibilyon tane mod var ancak allah hakkı için ben bu modlar ile ne yaptığımı anlamıyorum. mesela bir şeye başlıyorum buradan devam edeyim diyorum, devam edemiyorum. açıkçası oyundaki amacımı da anlamadım, zaten oyunun daha başında bir sürü aracınız oluyor, çok rahat kazandığınız paralar ile hızlıca yükseltiyorsunuz. oyunda herkes ödül mekanizmasından bahsetmiş ama asıl ödül mekanizması zoru geçince gelen başarma hissidir. ben bu oyunda başarı hissine kapılamadım. sanki üç tekerlekli bisiklet kullanıyorum da ailem alkış tutuyormuş gibi geliyor.
  • oyunun hikayesi zannımca şudur; bir grup zengin züppenin gariban meksika şehirlerinde milletin bahçesini yıkması, ekinlerini mahvetmesi, hayvancıklarını korkutması, hız sınırlarını kim daha fazla geçer diye yarışması, gecenin bi yarısı şehirdeki tünellerde arabalarını vu-du-du-duuuu diye bağırtması.

oyunun güzel ve kötü yanları var.

kötü
    * bi patch yaptilar ama hala çok fazla bug var, bu o kadar normalleşti ki bazen mesela bug mı var oyunun normali böyle mi diye sorguluyoruz
    * oyunda saatlerimi harcadım ama hala menüler karışık geliyor. sezon oyunlarını yaparken iyice karışıyor.
    * araba geliştirmelerinin bi sınırı yok yani en son tek kişilik 134x150x225 cm boyutlarındaki arabaya çift turbo motor, 7 ileri şanzıman takıldığını görünce anladım ki işin cıvığı çıkmış.
    * bazı şeyler yalap şalap yapılmış hissi veriyor. mesela storylerde bir iki oyun sadece olsun diye koyulmuş. görevi yapabilirsiniz ama görevi yapmadan dümdüz ilerleyince de geçiyorsunuz bence hoş degil.
    * auction house olayı bence patlamış fiyatlandırma falan çok mantıklı değil.

iyi
    * herkese hitap edecek şey var.
    - freeroam ve haritanın detay seviyesine laf eden çarpılır. buglar azaldıkça freeroam daha da güzelleşti.
    - yarış tiplerinin çeşitli olması hoş. drag, street, road, dirt, wild
    - yarış tiplerinin üzerine bir de farklı etkinlikler var. speed trap, speed zone, drift zone, danger sign, trailblazer.
    - etkinliklerin de üzerine online oyunlar var. drift tour, open racing (takımlı yarışlar falan var burada), survival, flag rush, team king ve battle royale (eliminator)
    - bana kalırsa battle royale altının ayrica çizilmesini hak ediyor. araç "loot"lamak, head-to-head yarışlar ve ufak çakallıklarla insanların anahtarlarını almak çok keyifli
    - bunların da üstüne storyler var. storyler içinde minik detaylar var, mesela latino dövüşçülerle yarış yaptığınız storyde spikerin anlatımlarından kısayolları yakalarsanız kazanım geliyor vesaire.
    - arcade game olayı da fena değil. haritanın minik bir bölgesinde küçük görevleri diğer oyuncularla tamamladığınız oyunları eşim de çok sevdi arada açıp oynuyor.
    - bunun haricinde expedition showcase gibi ufak tefek şeyler var ama oraları geçtim.
    - tuning olayı enterasan, ucu bucağı yok. ama uğraşmak istemezseniz insanların tuninglerini kullanabiliyorsunuz.
    - görsel tasarımlar nfs underground 2 günlerine bizi geri götürdü. ama bu sefer detay yapabiliyorsunuz.
    - accolade denen başarımları tamamlamak da keyifli. oyuna ekstra bir zorluk katıyor.
    - daha saaymadığım ufak tefek bi çok şey var
    * her seviyeden oyuncuya hitap ediyor. ciddi yarış yapmak istiyorsan ayarları zora getiriyorsun ya da takılmalık yapcam diyorsan assist olayını açıyorsun neredeyse kendini sürüyor. aslında gerçekten kendini sürdüğü bir ayar da var.
    * araba detayları çok güzel, arabaların içlerine oturup kokpitin sağını solunu incelemek çok eğlenceli
    * araba çeşitliliği çok iyi 530 araçla başladı her gün yeni araba ekleniyor.
    * oyunda tuşa bastınız diye bile ödül alıyorsunuz, oyunu açıp hiç oynamasanız başkalarının yolladığı hediyelerle falan bi sürü arabanız olabilir.
    * 6 hafta oldu tüm festival görevlerini tamamlamaya çalıştım ama hiç de kolay değil. oyunun hafif zor olmasi guzel.
    * oyunda iç kameraya geçip tüm ayarları en yükseğe alıp boş boş gezmenin de keyfi inanılmaz. gerçek oyuncularla konvoy yapmak keyifli. mesela tanımadığım insanlarla 90-2000lerin japon arabaları konvoyu yaptık. dümdüz gezdik ama eğlenceli
    * online yarışlarda toksiklik çok etkili değil çünkü eğer partide değilseniz diğer online oyuncular sizi ittiremiyor*.
    * takımlı online oyunlar güzel. hiç kolay değil ama puan usülü olduğu için sonuncu olup kazanabiliyorsunuz.
    * radyo ve skill song olayını sevdim. hatta ilk defa fh5 radyosunda duyup beğendiğim bazı şarkıları paylaşayım.
    - imanbek remixli su sarki gunluk diptis ihtiyacinizi karsilar, ama dikkat edin dans edemeyeceğiniz yerde sakın dinlemeyin https://www.youtube.com/watch?v=2ztoeppfen8
    - remi'den hello hello hello keyifli şarkıymış değişik bi ablamız yapmış, vidyoyu izlemek sizin sorumluluğunuzda https://www.youtube.com/watch?v=xflom4iv2ge
    - ve benim favorim clubz'tan afrika. sözlerini hiç anlamasam bile acip acip dinliyorum. müthiş şarkı olmuş klibini de çok sevdim https://www.youtube.com/watch?v=cg4m-wcur_4
    * fotoğraf modu çok güzel, bazı gariplikleri var ama cidden kaliteli görüntüler elde edilebiliyor.
    * bunu ben kullanmadım ama erişilebilirlikle ilgili özellikleri çok iyi. oyunu yüzdeli bir şekilde yavaşlatmak, işaret dili eklemek, renk körü modunu açmak mümkün.

bonus: hoonigan arabalarının oyundaki yeri ayrı zaten ama ken block abimiz de işin içinde. hatta gymkhana tenin bi kısmı oyunun da merkezi olan guanajuatoda geçiyor.
    https://youtu.be/m_kbvp0_8tc?t=491

bi çırpıda aklıma gelenler bunlar. oyunun eleştirilecek yeri çok tamam ama oyunu sevmediyseniz siz araba temalı oyunları sevmiyorsunuz.
  • dünyanın en bonkör oyunu için bile hile kullananları gördüğümüz başlık.
  • oyunda yapacak ilk işiniz treasure map satın alıp fast travel tabelalarının hepsini kırdıktan sonra buena vista evini almak olsun. böylece haritadaki her yola bedava ışınlanabileceksiniz ki bu sizin oyunda hızlı ilerlemeniz için çok önemli.

ilk etapta hızlı ve ucuz bir araba ihtiyacınız varsa mosler mt900s alıp iyi bir ayar bularak >460km/h hızlara çok rahat erişebilirsiniz.
  • eskilerin test drive unlimited serisini örnek alarak çıktığı bu yolda şimdiye kadarki oyunlarıyla zaten sektörün tepesindeyken bu oyunla iyice ulaşılamaz bir seviyeye çıkmış forza serisi.

sektörde yarış oyunu yapan diğer stüdyoların gözünden bu oyuna bakıyorum da gerçekten çok korkunç bir görüntü var ortada. geçmeyi bırak yanına biraz olsun yaklaşabilmesi bile neredeyse imkansız bir seri haline geldi. the crew 2 diye bir oyun var adamlar yapabileceği her şeyi yapmış, oyuna ne var ne yok doldurmuş, baya üst düzey bir iş çıkarmış ama ona rağmen forza'nın yanında bok sineği gibi kalıyor. nfs oyunlarını falan hiç saymıyorum bile. nasıl rakip olacaksın abi şu oyuna.

bu düzeyde muhteşem bir oyunun 30 liralık game pass' e ilk günden gelmesi de muazzam bir olay. microsoft oyunlarını genelde pek iplemediğimden bu "çıktığı gün game pass' de" olayının ağırlığını tam hissedememişim bu güne kadar. bu oyun game pass' in ne kadar saçma seviyede iyi bir şey olduğunu çok net hissettirdi.

oyunu son 2 gündür baya bi oynadım, yarışların, etkinliklerin çoğunu tamamladım. genel ve toptan bi değerlendirme için bugün başlayacak ilk festival sezonunu bekliyorum ki daha sezonlar, mevsimler nasıl olacak onları göreceğiz ama şu ana kadar gördüklerim net 10/10' luk bir oyun olduğu yönünde. yarış oyunlarına ilgili olanların, araba meraklılarının falan kesinlikle kaçırmaması gereken bir başyapıt.
  • oyun bence cok guzel. arabalarin surus hissiyati vs cok iyi. high end pcde ki grafiklere zaten lafim yok, sahane. oyunla olan tek sorunum forza horizon a yeni olanlar icin bence oyun basta biraz karmasik. cok kisa sure icerisinde cok fazla aktivite atiyor uzerine ve daha bir aktiviteyi sindirirken hop hadi gel su yeni yeri acalim diyor, yav kardesim atli mi kovaliyor pesinden bu ne hiz ya. accolades, event tipleri, seasonallar, oyun modlari bunlari hele bir tane tane acikla, habire gacha oyunu gibi yok tekerlegi dondur odul kazan, al bak bunu kazandin, hadi haritayi binbir tane markerla dolduralim vs bunlarin ne acelesi var bi birak pesimi amk.
  • türk gençlerinin asla sahip olamayacakları arabaları kullanabilecekleri yeni oyun.
  • yıllarca ps4 fat kasada çoğu yarış oyununu oynamış biri olarak, yeni xsx'imde kalite modunda oynuyorum, yıllanmış bir 30fps oyuncusu olduğum için pek umursamadım. performans modu yağ gibi akıyor evet ama eğer 40-50 km hız ile etrafa baka baka sürüyorsunız kesinlikle kalite modu..

özetle rekabetçi bir hız severseniz performans modu, keşfetmeyi seven ve foto realistik görüntüler istiyorsanız kalite.

not: 4. oyunu henüz 20 gündür oynamaya başlamıştım, akabinde 5 çıktı. quick resume olayıyla bir ona bir buna veryansın.
hesabın var mı? giriş yap