• altın dönemlerini yaşadığı zamanlarda çok zengin oluşuyla ve parası bol olduğu için bütün iyi müzisyenleri orkestrasına toplayabilmesiyle de nam salmış tango ustası. keman virtüözü ve orkestra şefi.
  özellikle solist roberta maida ile yaptığı plaklarda dikkati çeken lirik ve tatlı sound kendisini tango müziği tarihinde özel bir yere oturtmuştur.
  (bkz: poema)
 • sevgili yazar arkadaşım irfanyuksel'den çalarak:

  bunları biliyor muydunuz?

  francisco canaro’nun 26 kasım 1888 – 14 aralık 1964 arasında yaşamış uruguay kökenli bir kemanist, şef ve besteci olduğunu.

  1918 yılından itibaren besteci hakları için mücadele verdiğini ve sonuçta 1935 yılında açılan sadaic’ın (sociedad argentina de autores y compositores de música) (arjantin yazarlar ve besteciler derneği) binasını canaro’nun kendisi tarafından bizzat alındığını.

  ilk müzik denemelerini komşu ayakkabı tamircisinin gitarı ile yaptığını.

  ilk çaldığı tango parçasının bestecisi bilimeyen "el llorón" adlı eser olduğunu.

  halk arasında bir kişiye zengin sıfatı yakıştırıldığına “canaro’dan bile daha zengin” benzetmesinin yapıldığını.

  günümüz tango orkestralarının değişmezlerinden olan kontrbas’ı ilk kez orkestrasına ekleyerek bu alandaki takipçilerine öncülük ettiğini.

  1924 yılında tango orkestralarına şarkıcı ekleyerek (sadece ana tango parçalarının arasında şarkı söylemek üzere) zenginleştirme fikrinin canaro’ya ait olduğunu...

  daha fazla bilgi için: http://www.tangojean.com/…/view/58/78/lang,turkish/ adresine bakabilirsiniz.
 • orkestrasından bir örnek: mariposa nocturna: http://kayselmecnun.tumblr.com/…na-francisco-canaro
 • kendisinden kesinlikle no hay tierra como el mia dinlenmeli mümkünse milonga yapılmalı.
 • bi "recuerdos de paris" dinlersin,hele de üstüne "ojos negros que fascinan"ı tıngırdatırsın,oturur hiç yaşamadığın zamanlar için göz yaşı dökersin.

  babanın "sin palabras" yorumu da ayrıca kılıçtan geçirir.

  tango müziğinin yaklaşık 35 yılına damga vurmuş,binlerce kayıt yapmış,zamanının en zengin arjantinli'leri arasında adı geçen kendine has şahsiyet.
 • ochi chyornye gibi bir rus şaheserini "ojos negros que facinan" adıyla tango ritmine ve kalıbına uydurmuş müthiş müzisyen.
 • tango müziğinin büyük üstatlarından biri olan uruguay'lı besteci,kemanist.
hesabın var mı? giriş yap