• 1789 senesi itibariyle vuku bulmus, sonradan milliyetcilik akimlarini tavana vurdurmustur vs vs.
 • cağ degistiren bi olaydır!
 • sene 1789.. fransa.. bir tarafta aclik ve sefalet, bir tarafta tokluk ve zenginlik.. bunu goren piyer ve arkadaslari cok kizarlar. ve 14 temmuz'da bastille hapishanesini basarlar. dort cift uygunsuz durumda yakalanir, ve ahlak zabitasina sevkedilir.
 • charles dickens'in iki sehrin hikayesi romaninin fonunu olusturan olay. kitapta, ihtilalin iyice cigirindan cikip, kimin kellesinin ne icin ucuruldugunun belli olmadigi, kurunun yaninda yas da yanar bir hale gelindigi asamada yer alan, tuyler urpertici bir sekilde anlatilmis bir sahne vardir: acliktan, ofkeden delirmis, gozunu kan burumus halk, meydanin ortasindaki kocaman, giyk giyk berbat sesler cikaran biley tasinin etradinda dolanmakta, ellerindeki bicaklari, satirlari vs. bilemektedirler, bicaklarin bazilarinin uzerinde kurdele, sac. vs. parcalari vardir, insanlarin bir kismi tasin etrafinda amacsizca donmektedir. cok canli anlatilmis, korkunc bir sahnedir, insanlarin yuz ifadeleri gozunuzun onune gelir, tasin giyk giyk sinir bozucu sesini duyar gibi olursunuz.

  oylanmislar arasinda gorup hatirlayinca, bin sene sonra edit (bkz: aşık olunan roman karakterleri/@grizabella)
 • başkalarının genellikle uygarca yaptığı işi fransızlar barbarca yaptılar. onların elinde, devrim bir nefret patlaması ile, şiddet ile, yokedicilik ile özdeşleşti. dünyayı değiştirmenin kanıtı eylemin insanları yoketmesi oldu. eğer zor, şiddet, terör uygarlığın temeline katılıyorsa, fransa hiç kuşkusuz en uygar ülke olmalıdır. devrimle kazanıldığı iddağa edilen özgürlük, eşitlik, kardeşlik aslında fransızlar bu kavramları yalnızca onları çiğnemek için kullandılar. ‘özgürlükçü’ fransa köleliği kurumsallaştıran avrupa ülkeleri arasındaydı. ‘eşitlikçi’ fransa içerde eşitsizliği pekiştirirken dışarda ülkeleri sömürgeleştirdi ve cezayir bile fransa’dan bağımsızlığını ancak 1962’de kazandı. kardeş fransa nazi rejimi ile işbirliğinde öylesine yürektendi ki, nazi almanyasına kendisi için ayrılan kotanın üzerinde yahudi teslim etti
 • özgürlük eşitlik kardeşlik
  liberté egalité fraternité
 • modern kavramının dogu$ noktası. eger modernite diye bir$ey var ise ve batılı devletler modern ise kritik an bu andır ortaya cıkmalarında.
 • thomas carlyle'nin "the french revolution" adli kitabinda o donemde hukum suren teror* ve siddet eylemleri icin cok guzel bir ifade vardir ki buraya almadan olmaz:

  esit adaletin bilindigi yerlerde, bu korkunc bir seydir - bunun hic bilinmedigi yerlerdeyse o kadar olaganustu degildir.
 • bilebildigim kadariyla dunya tarihindeki en onemli, bilimum ideolojinin ortaya cikmasini saglayan, avrupa basta olmak uzere dunyadaki siyaseti altust eden, gavur ne yapiyor be cumlesine tarihi bir ornek teskil eden, devrim olgusunun en saglam orneklerinden olan, 1789 yilinda gerceklesen olaydir.
hesabın var mı? giriş yap