• gazeteci stephen j. dubner ve ekonomist (bkz: steven d. levitt) tarafından yazılmış son derece enterasan bir kitap. levitt'in en enterasan calismalarindan sonuclari, detaya ve metoda girmeden gundelik dille ozetlemisler. (tam adi: freakonomics : a rogue economist explores the hidden side of everything)
 • turkceye cevrilmis olan bir kitap, basligi "gorunmeyen ekonomi: dunya gercekte nasil isliyor?", ceviren: sureyya evren turkeli

  bu kitaba misilleme olarak yakinda freak-freakonomics isimli bir kitap cikacak. israilli unlu ekonomi profesoru ariel rubinstein tarafindan. web sitesinde kitabin iceriginin ne olacagi hakkinda ipuclari veriyor. heyecanla bekliyoruz.
 • 2756 adet ileri seviye soduku çözmek ya da neyredeyse iki adet yalçın küçük kitabı okumak kadar zihin açıcı kitap.aslında yaşattığı yabancılaştıma açısından bir bilimkurgu kitabına benzediğini bile söyleyebiliriz.üstelik çok akıcı ve eğlenceli.örnekler vererek kitabı okuyacaklar için tadını kaçırmayalım.çevirisi ve çeviren dipnotları çok başarılı olmasına rağmen "herşeyin altında cinsellik vardır" temalı gerçekten berbat türkiye baskısı kapağına katlanamam diyorsanız ve alır ingilizcesini okurum diyecek kadar havalı iseniz size bir tüyo:robinson kitapevinde bir çok orjinal kopyası var.
 • kitabin kurgu tarzi tipping point yazari malcolm gladwell'e benziyor. hatta hardcover versiyonunu alirsaniz malcolm gladwell'in tavsiye niteligindeki deyisini kapakta gorebilirsiniz. levitt 26 yasinda harvard'da kendinden 30-40 yas buyuk nobelli ekonomistlerin arasinda sivrilmistir. kitabin basindaki bu bir ec 101 kitabi degildir ve belli bir theme'si yoktur uyarisi, gerisi hakkinda bilgi sahibi olmanizi sagliyor.
 • okurken insanı şaşırtan, bir konuya bakılabilecek ne kadar farklı açı oldugunu bir kez daha hatırlatan kitap... einstein bu kitap için ne demiş? "bana bir destek noktasi ve yeterince data verin, size dünyayi yerinden oynatayim"
 • calculus'tan korkan, ekonomik teori ve aritmatikten pek anlamadigini soyleyen, celimsiz bir high nerd olarak tanimlanmi$ chicago un.deki genc profesorun, kendisiyle roportaj yaparak tani$mi$ gazeteciyle ortak yazdigi eser.
 • son yılların baba belgesel yönetmenlerince imece usulü filmleştirilmiş

  http://trailers.apple.com/…eakonomics-tlr1_720p.mov
 • olayların nedensellik olgusu sorgulayan, biraz da oyun teorisi yaklaşımı ile inceleme yapan bir eser. sorduğu sorular şunlar; örneğin bir dönem abd'de crack denilen kokain türevi ile uyuşturucu piyasasının çok büyüdüğü, milyarlarca doların döndüğü söyleniyor, o zaman neden bu maddeyi satan torbacılar kendilerine süper lüks konutlar almak yerine hala anneleri ile yaşıyor? (cevap olarak uyuşturucu piyasasında asıl payı torbacı gibi alt kademedekilerin değil üst seviyedekilerin aldığı ortaya çıkıyor) ya da bir emlakçı gerçekten sizin evinizi maksimum değerine mi satar? (cevap; hayır! evinizi piyasada birkaç hafta fazla bekletse belki eviniz için 10.000 dolar daha iyi bir teklif alabilir, ama kendi payı %1 ise bu fazla 10.000 dolar onun payında sadece 100 dolarlık bir artış demek, bunun yerine evinizi bir an önce (ve daha düşük bir fiyata) satıp daha fazla ev satmaya çalışır. ama ortaya çıkıyor ki söz konusu olan kendi evleriyse gerekirse biraz daha piyasada bekletip o 10.000 doları alıyorlar)

  sonuçta eser bir kez daha bize hatırlatıyor ki, ekonomi ve iktisat şaşalı terimlerin ve anlaması zor verilerin bilimi değil, hepimizin günlük yaşamının temelidir.
 • bugün itibari ile okumaya başladığım ve çok ilginç bir biçimde, aşık olduğum kitap.
  daha önce -roman dışında- bir kitabı böyle keyif alarak okuduğum hiç olmamıştı sözlük.
  iktisatın i'sini bile bilmenize gerek yok bu kitabı okumak ve anlamak için. yine de eğer iktisatçıysanız yada iktisat öğrencisiyseniz ekstra bir keyif alacağınız bir gerçek.

  --- yalancı spoiler ---

  amerikada katlanarak artması beklenen suç oranları neden son 20 yılda düştü?
  buna hükümet yetkililerinin vereceği cevap açık daha iyi polis kuvvetleri, daha güçlü ekonomi vb.
  -zonk- yanlış!! 1980'lerde kürtajın yasallaşması için açılan bir davayı kazanan, herşeyden habersiz, uyuşturucu bağımlısı bir kadın sağladı aslında bunu. böylelikle ailelerin bakamayacağını düşündükleri bebeklerden kurtulmaları yasallaştı ve potansiyel suçlular asla dünyaya gelmedi.

  --- yalancı spoiler ---
 • her ne kadar yazarlar econ101 dersi vermediklerini iddia etseler de, econ101 dersinde bu kitabı okumuş olsaydım, ekonomiye bakış açım olumlu yönde değişebilirdi (politik ekonomi sevgisi 0 alınmıştır).
hesabın var mı? giriş yap