• (d:19 aralık1888- ö:15 kasım 1963 ) macar asıllı amerikalı ünlü orkestra şefi.
  budapeşte de doğan reiner bu şehirdeki franz liszt müzik akademisinde piyano ve kompozisyon eğitimi almıştır. piyano öğretmenlerinden biri de ünlü macar besteci bela bartok dur. richard straussla dresden de yakın çalışma imkanı bulan reiner daha sonra amerika' ya göç eder. burada metropolitan operası, cincinnati, pittsburgh ,chicago orkestraları ile çalışmıştır. chicago senfoni orksetrasını yönettiği yıllar( 1953-1962 ) en verimli çağı olarak kabul edilir.
  eserleri çok titiz, dengeli , ritmik hassasiyet içinde, kusursuz çaldırmasıyla bilinir.
  bu yüzden o yıllarda reiner yönetimindeki chicago senfoni orkestrası "the most precise and flexible orchestra in the world" (dünyanın en kusursuz ve esnek orkestrası) olarak anılmıştır. keza bu dönemdeki "rca living stereo" kayıtları referans yorumlar arasında gösterilmektedir. 1963 yılında 74 yaşındayken newyork'da zatürreden ölmüştür.

  (bkz: ukte)
 • kanaatimce orkestra şeflerinin stanley kubrick'idir; "atom saati" keskinliğinde tempo hassasiyeti vardır: http://www.johnjensen.co.uk/…sic/popups/reiner.html
  tarzını ve ne kadar muhteşem bir orkestra şefi olduğunu göstermesi açısından sizle bir iki kayıt paylaşayım:
  http://www.youtube.com/watch?v=nagh8gvndqq
  http://www.youtube.com/watch?v=bh65gzlkrls
  http://www.youtube.com/watch?v=vfvticpwiz0
 • kendisinin chicago senfoni orkestrasi ile yaptigi beethoven 9. senfoni kaydini, rca'in 80'li ve 90'li yillarda turkiye'de pazarladigi kasetlerden (kapaklari kelebek motifleriyle suslu) dinlemek mumkundu.

  cd fiyatlarinin ogrenci butceleri icin pahali oldugu ve internet'in olmadigi o yillarda, o kaset kaydi buyuk bir nimetti ve kaliteliydi.
 • ha belirtmeden de etmeyelim: epey geniş bir repertuarı olmasına rağmen, aslen sıkı mozartçıdır.
hesabın var mı? giriş yap