şükela:  tümü | son 24 saat
 • gandalf, bir istari ya da orta dünya büyücüsüdür. ölümsüz topraklarda gandalf, olórin adlı bir maia ruhuydu ve rüyaların efendisi lórien'in bahçelerinde yaşıyor ve sık sık merhametli nienna'yı ziyaret ediyordu. güneşin üçüncü çağının 1000. yılında istari ya da orta dünya'ya gönderilen büyücülerden biri olmak üzere seçildi. batı dillerinde gri gandalf, elf dilinde mithrandir ya da "gri gezgin", cüce dilinde tharkûn ve harad dilinde de incánus adıyla tanınıyordu. dış görünüşü, büyük bir pelerin ile sivri uçlu bir şapka giymiş ve elinde bir asa taşıyan, sakallı yaşlı bir adam biçimindeydi. gri limana vardığında círdan ona, narya ya da "ateş yüzüğü"nü verdi. iki bin yıldan uzun bir süre boyunca gandalf, orta dünyada etkisini arttıran kötü güçler ile savaştı. 2941 yılında, ejderha smaug'un öldürülmesiyle sonuçlanan yalnız dağ seferinin ilham kaynağı oldu. bu sefer sırasında gandalf glamdring adlı kılıcı, bilbo baggins ise tek yüzüğü buldu. 3018 yılında frodo baggins'in yanına gelen gandalf, yüzük seferini başlattı. rivendell'de yüzük kardeşliğinin lideri olarak seçildi ve kardeşliği pek çok tehlikeden kurtararak yollarına devam etmelerini sağladı. bu sırada khazad-dûm köprüsü savaşında, moria'nın balrog'u ile yaptığı ölümcül mücadelede kayboldu. fakat büyücünün ruhu, hiç bir silahtan zarar görmeyen ve ışık saçan beyaz gandalf olarak dirildi. yüzük savaşında, gölgeyele (shadowfax) adlı atını süren beyaz gandalf her yerdeydi: rohan kralı théoden'in ilham kaynağı, isengrad'da saruman'ın sonunun hazırlayıcısı ve minas tirith kapılarında cadı kralın durdurucusu hep o oldu. yüzük taşıyıcısı tek yüzüğü yokederken, gandalf mordor'un kara kapısı önünde batı ordusunun komutanları ile birlikteydi. savaştan sonra gandalf, arnor ile gondor'un yeniden birleşmesini sağladı ve 3021 yılında yüzük koruyucularının son yolculuğuna katılarak ölümsüz topraklara döndü.
 • bu isimde birde power grubu var, nereliler kac albumleri filan var bilmiyorum ama su anda kamelot'la turlamaktalar support band olarak..
 • yurdum insaninin sıkca kullandiği nik..
 • griyken iyi, beyazken manyak olan kişi, iyilerin dostu kötülerin kokulu rüyası
 • moria'da,o ince köprünün üstünde balrog'a meydan okuması çok etkileyici olan emekli banka müfettişi,büyücü.
  "gri ve iki büklüm,bir fırtınanın hücumu karşısında eğilmiş yaşlı bir ağaç gibi" betimlemesi bi an yüreğimi hoplatmışsa da, ateş ibişine "geçemezsin" demesi ve akabinde yaşanan karizma yüklü anlar, döne döne okuduğum satırlardır...
 • (bkz: mithrandir)
 • yüzüklerin efendisi'ndeki karizmatik, cool büyücü. hiç bi şeyi açıklamamasıyla ünlüdür. bu da onu daha bi cool, daha bi bişey biliyomuş havasına sokar. pek konuşmaz ama konuştumu da oturtur. mesela sarumanla ağız dalaşı okumaya değerdir. herifin canına okudu. ayrıca filmde onu canlandıran aktörü ben de beğenmedim. kötü bi havası var.
 • tam anlamiyla j r r tolkien unleashed .
 • bir de gandalf toys vardir ki, neon isiklar, glowstickler, her turlu parti aksesuarlari satar.
hesabın var mı? giriş yap