• amerikan merck firmasinin geli$tirdigi, 8 haziran 2006 tarihinde us food and drug administration tarafindan onaylanan, heryil te$his konan 500.000 kadindan 250.000'inin hayatini sona erdiren, abd'de 20 milyon kadinin enfekte oldugu rahim agzi kanserine kar$i 100% etkili olan a$i.

  dozunun katalog fiyati usd 120 olarak da aciklanmi$tir.

  http://www.merck.com/…leases/product/2006_0608.html

  bu a$i 2 hafta icinde amerika'daki eczanelerin ve doktorlarin raflarinda olacakmi$. daha sonra da kanada'ya acilmasi bekleniyormu$.

  bu a$i, ayrica, kanserin herhangi bir turune kar$i geli$tirilmi$ tarihteki ilk a$i olarak da tip tarihine adini altin harflerle yazdirmi$tir.

  (bkz: adini altin harflerle yazdirmak)
 • aynı zamanda namus cinayeti kavramını amerikan literatürüne sokan ilaçtır

  şu anda koyu hıristiyan muhafazkarların şiddetle karşı çıktığı "evlilik öncesi seks"e karşı en büyük kozları rahim ağzı kanserine neden olan hpv'ye karşı prezervatifli korunma sağlanamamasıdır. rahim ağzı kanserinin aşı ile önlenmesi bu grubun elindeki en büyük silahı etkisiz hale getireceği için "kızlarınızı aşılatmayın" propagandası başlamıştır. düşünülünce ailenin en küçük oğlunun eline silah vermekle kızları aşılatmamak arasında pek bir fark yok.
 • geliştirenlerin arasında bir de türk doktorun olduğu ilaçtır.
 • kendi tuhaf dünyalarında yaşayan amerikan halkının "concern"**leri yüzünden tüm dünya kamuoyunda abuk subuk gündemlere yol açması muhtemel ilaç.

  savaş ayın konuya el atacağına inanıyorum.
 • avrupa'da 2007 yilinda piyasaya cikmasi beklenmektedir. uzmanlar bu asinin etkili olabilmesi icin 12-26 yas araliginda uygulanmasi gerektigini belirtmekteler.
 • bildiğim kadarıyla hpv ye karşı önlem almak amacıyla geliştirilmiş olan ilaçtır. zaten hpv olan insanların tedavisi için kullanılmamaktadır.
 • türkiye’ye tartışmalarla beraber gelmiş olan aşıdır.
  maliyeti 750 ytl olan aşı ile ilgili sağlık bakanlığı kanserle savaş daire başkanı dr. murat tuncer “ isteyenler yaptırabilir ama geri ödeme kuruluşlarının bunu kapsam içine almasına hiç gerek yok. hepatit a ve su çiçeği gibi aşılar kapsama alınmazken bu aşının alınması anlamsız olur. bu konuda devlete ve geri ödeme kuruluşlarına baskı yapılması çok yanlış. …buna kanser aşısı demek doğru değil, bu ilaç firmalarının pompaladığı bir politikadır, şu anda etkinliği yüzde yüz kanıtlanmış değil sadece 5 yıl için etkinliği bildirilmiş. 5 yıl sonra ne olacak, tekrar yapılacak mı kesin belli değil” derken türk jinekoloji derneği başkanı prof. dr. bülent tıraş, bu sözlere şöyle karşılık vermiş: “şu anki bilimsel verilere göre aşı rahim ağzı kanserinden yüzde yüz koruyor. bu yeni bir aşı, çıkar çıkmaz herkese ödenmesi mümkün olmayabilir ama ileride maliyet ucuzlarsa ödeme yapılır. hepatit veya kızamıkçık da uzun süre ödenmedi ama artık ödeniyor, bu da zamanla zorunlu aşı kapsamına girecektir.”
  http://www.ntvmsnbc.com/…/404564.asp#storycontinues

  bir de hangi akla hizmetse bu aşının genç hanımlarımızı çokeşliliğe sevk edeceği yönünde de bir iddia varmış.

  ayrıca aşı olmak gene de yeterli deği, smear testi ihmal edilmemeli.

  gazi üniversitesi tıp fakültesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı - a.b.d. türk jinekoloji ve obstetrik derneği başkanı prof. dr. bülent traş ile yapılan bir röportajdan da bir alıntı verelim hemen:

  yeni piyasaya çıkan hpv aşısı koruma amaçlı mı?
  genel olarak koruma amaçlı bir aşı olup, hpv 6, 11, 16, 18 tiplerine maruz kalmamış kadınlarda, rahim ağzı kanserine karşı yüzde 100 koruma sağlar.

  aşıyı herkes olabilecek mi?
  şu an 9 - 26 yaş grubundaki kadınlar, aşının uygulanabileceği grubu oluşturuyor. ilerleyen dönemlerde ise 26 yaş üstü kadınlar için ve erkekler için de aşının kullanılması planlanıyor.

  hpv’si olan her kadına aşı önerilecek mi?
  öncelikle, aşının hpv ile temas öncesi uygulanması öneriliyor. öte yandan çalışmalarda aşının içinde bulunan dört hpv tipinden herhangi bir tanesine maruz kalmış kişilerde aşılama sonrası aşının içinde bulunan diğer tiplere karşı koruma sağladığı gözlenmiş.

  kanserden kaçınmak için gençlere ne önenirsiniz?
  rahim ağızı kanserinin ortadan kaldırılması için bir kadının yaşamı boyunca üç ayrı yaklaşımın benimsenmesi gerekir. ilki, ergenler için davranışsal eğitimdir (diğer müdahalelerin yanı sıra cinsel ilişkiden kaçınma). ikincisi, aşılanmadır. üçüncüsü ise rahim ağızı kanserinin erken teşhisi ve önlenmesinde gerekli ve değerli bir araç olmaya devam edecek olan pap taramasıdır.

  aşının etkili olması için kaç kere yapılması gerekiyor?
  9 - 26 yaş arasındaki bayanlara 0 - 2. ve 6. aylarda 3 doz olarak uygulanıyor.

  aşı uygulandıktan ne kadar süre sonra etkisini gösteriyor?
  aşının uygulanması ile hpv’ye karşı oluşan antikor düzeyleri ölçülür.
  uzun süreli takip çalışmalarında da aşı alan gruptaki hpv enfeksiyonları ile plasebo alan gruptaki hpv enfeksiyonları kıyaslanır ve böylelikle klinik etkinlik ortaya çıkar.
  şu an eldeki verilere göre, aşı 5 yıl boyunca etkili düzeyde antikor yanıtı oluşturuyor.
  çalışmalar koruyuculuk süresi üzerinde halen devam ediyor ve ilk veriler 5 yıldan daha uzun süreli korumayı vaat ediyor.

  aşı hangi hpv tiplerine karşı koruma sağlıyor?
  aşı hpv 6, 11, 16, 18 tiplerini içeriyorr. hpv 16 ve 18 dünya üzerindeki rahim ağzı kanserlerinin yüzde 70’den fazlasına neden olurken, hpv 6 ve 11 ise dünya üzerindeki genital siğillerin yüzde 90’nından fazlasında sorumlu tutuluyor.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/378599.asp
 • kanser aşısı olarak lanse edilen virus aşısı. smear taraması ile maliyet karşılaştırması sonucu çevresindeki büyü haresi de ayrıca kaybolmuştur. zira aşılı olsan da smear taraman yapılacak demektedir guideline.
 • ilk kanser aşısı diyenlerin yanıldığı aşıdır zira kronik hepatit b enfeksiyonu sonucu hepatoma (karaciğer kanseri) gelişebildiğinden, hepatit b aşısının ilk kanser aşısı olduğu kabul edilmektedir.
hesabın var mı? giriş yap