şükela:  tümü | son 24 saat
 • bazen sadece gelibolu olarak bilinen, trakya'da bir yarimada.
 • her karışı kanla yıkanmış,her karışı değerli,insanın içine işleyen yerdir.haftasonu gezmek nasip oldu onca yıldan sonra.çok acı ve çok zorlu bir gezi oldu.insan duygulanmadan ağlamadan kendini alamıyor o topraklarda. yöre insanı hala yasıyor, yaşatıyor yaşadığı topraklarda bir neslin battığının bilincini.
  gidip görmeden bilmezdim,çanakkale şehitliği denince sadece bir tek yer var anıt olarak sanırdım. meğer tüm yarımadaya yayılmış şehitlikler.kimler nerede canını verdiyse bu vatana,orada yapmışlar anıtlarını.
  bigalı köyünde kalmış atatürk bir süre savaşlar sırasında.bu köyü gidip görmelisiniz.heryerde al bayrağımız dalgalanıyor,köyün bütün evlerinde bir sancak ve bir bayrak.köylü gururlu,mağrur,mutlu!ama gözü tok.kemal paşa kolyeleri anahtarlıkları satıyorlar tanesi 1 liradan.orda kalmak,orda yaşamak istedim ömrümün geri kalanını.onlar gibi hala gururla cumhuriyetimi gerçek anlamda yaşayabilmek için sanırım.

  seddülbahir'de kaldık bir gece.yener abinin pansiyon gibi odalarından birinde.adı böyle:"yener abi pansiyon gibi odalar" yorgunluktan incelemeden fazla.sivrisinek istilasın yüzünden sabah 6.30 da ordan kaçtık,öyle böyle değil..ben kendim sadece 8 tane öldürdüm ve bitti diye düşünüp yattığımda sinekliğin ardındaki sürüyü gördüm...öyle bir yer işte..sakın aynı gaflete düşmeyin..ama seddülbahiri de görün,denizinde yüzün.tertemiz ve çivi gibi.
  kilitbahir'den karşıya geçiliyor arabalı feribotlarla.tam feribotun kalktığı yerde dağa yazmışlar bembeyaz büyük puntolarla :

  dur yolcu! bilmeden gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir !

  eceabat,kilitbahir,seddulbahir,gelibolu derken milli duygularla yüklü bir şekilde bitirdik şehitlikler turumuzu.

  acı olan şu ki o topraklarda gezerken aldım 13 şehidimizin haberini.o zaman daha bi koydu,daha bir dokundu bana.bir nesil ölmüş ya düşünün.bu yurda bu vatana feda etmişler canlarını ve bizim şu mirasa sahip çıkışımıza bakın.
 • gerçekten bir ruhu olduğuna inandığım, gezerken bunu hissedebildiğim nadir yerlerdendir.

  istanbul'dan yola çıkıp, trakya üzerinden yarımadayı yukarıdan aşağıya doğru gezinmek, oradan da gökçeada'ya doğru yol almak, en keyifli rotalarımdanıdr.
 • klavyeden elimi kaldırmadan kafayı çevirip camdan görebildiğim şahane ormanı barındıran yarımada.
 • eşsiz tarihin yer aldığı bölgedir. doğası, teması, havası ile emsaline rastlamadığımdır.

  tarihi açıdan ise arş-ı âladadır.

  tanım: an itibari ile tarihin izlerinde yer aldığım konumdur.

  edit: anlam bütünlüğü.
 • mükemmel bir yarımada. hem tarih olarak, hem doğa olarak hem de tatil yeri olarak her sene ayrı keyif aldığım yerler..
 • işgalci emperyalist ülke askerlerine anıt yapılan yer. dostluk, kültürel ilişki bahanesiyle yapılıyor bu. saçmalık.
hesabın var mı? giriş yap