• gencim ve çalışmak istemiyorum. çalışarak bir yere varamayacağımız açık. bize verilen maaş ile işe gelebiliyoruz ancak. yani patronların işini yapabilmek için gerekli yaşama koşullarını sağlayacak kadar maaş alıyoruz. birikim yapmak, bir ev almak artık çok zor. yani sermayenin yeniden üretimi için debelenip duruyoruz. stress, toksik ortam cabası. minimum düzeyde temel ihtiyaçlarımı karşılayacak bir güvencem olsa bi dakika bile çalışmam.
  • gençler ölmek istiyor
  • bir başka başlıkta gördüm. oraya yazdığımı kopyalayayım önce:
    (bkz: #146565667)

sen gençlere bir şey vaat etmezsen onlar da sana gençliğini feda etmez.

çünkü gençler aptal değil. internetle birlikte gençler tüm dünyada olan biteni okuyor görüyor. eskisi gibi tek kanal yok, gazetelerde editör ne diyorsa bütün bir ülkenin aynı şeyi okuması yok. artık video var, sosyal medya var. artık gençleri vietnam'a gönderemezsiniz, akranları ne yapıyor kaç kazanıyor farkındalar, yolsuzlukları görüyorlar çalışarak büyük adam olup olamayacağını kendileri hesaplayabiliyorlar artık, bir alyansla yola çıkıp dünyanın en zengin devlet liderlerinden biri nasıl olunur üzerine biraz düşünüyorlar, kabataş yalanını gençler yemez mesela. istedikleri de zenginlik değil ha, orta sınıf bir hayat. bir ev bir arabaya islam'da zekat bile düşmüyor zenginlik sayılmadığı için.

benim maaşım yoksulluk sınırının altındaysa,
    ben sağlıklı beslenemiyorsam,
    ben beş-on sene çalışıp bir mortgage peşinatı bile biriktiremeyeceksem,
    ben eli yüzü düzgün orta karar bir araba alamıyorsam,
    ben emekliliği tabutta göreceksem,
    yansın hükümetler yansın bankaların alayı, su veren itfaiyenin.
  • 1999’da migros’ta akşam 6-10 arası çalışıyodum o halde bile asgari ücretin 1.5 katı maaş alıyodum haftada 1 gün mesai yaparsam asgari ücretin tam 2 katı maaş alıyodum. şimdi siz mühendis adama asgari ücret veriyosunuz ve sikilmedik bi kulağının arkasını bırakıyosunuz ve utanmadan gençler iş beğenmiyor diyosunuz. ülkenin kaymağını yediniz yarağını gençlere bıraktınız bari taşak geçmeyin adamlarla.
  • y kuşağıyım. rahatım, kariyerli hatta pek çok insanın saygı duyduğu, yapmayı istediği bir mesleğe sahibim. buna rağmen maaş almaya devam edeceksin ama unvan, titri bırakıp uğraştığın şeyleri hiç uğraşmamış sayacağız deseler bir dakika durmam, bırakırım çalışmayı. sadece gençler değil orta yaşlılar için de geçerli bu.

çalışma ortamı nerede olursanız olun nefret edilecek bir ortam. süreklilik sağlamak, devamlı psikolojik baskı ve stres, önünde havuç olan at gibi nereye gittiğini bilmeden koşup durmak... ne için? 70-80 sene ömrüm var başıma başka bir iş gelmezse. 40 yaşına yaklaştım, yarısı gitti. iş hayatım boyunca rahat edip stressiz şöyle oh be diyerek yaşadığım mutlu olduğum zaman dilimi yok. yok arkadaş abartmıyorum, yok. tatile gittim evet, ama orada dahi acaba bir sıkıntı çıkacak mı diye düşünüp zehir ettim kendime. bu anksiyete durumu sadece benimle ilgili değil, her işin yapısında bu stres var. tek kelimeyle bıktım. çalışmak istememek kadar normal bir durum yok. çok çalışarak ölümü hızlandırıyoruz olay bundan ibaret.
  • gençlere ne sağlıyorsunuz ki çalışmak istesin bu çocuklar.aileden herhangi bir desteği yoksa arabayı geçtim evler olmuş anasının nikahı,önemli mevkileri boomer tipler 55 yaş üstü işgal etmiş bırakmak bilmiyor hiç biri aynı siyaset sahnesi gibi,emeklilik desen karanlık,ekonomi enkaz kimde bu şartlarda istek ve arzu olur,bu ülkeye atatürk zamanında ki heyecan ve çalışma azmi şart artık.
  • gençlerin çalışmak istemediğini savunan davarlar, o gençlere önerdiği aynı imkanlar ile kendi çocuklarını çalıştırsınlar.
  • kesinlikle çalışmak istemiyorum. uzun mesai saatleri, stres, düşük ücret…bir araba, bir ev almak için yıllarını vermek en güzel yaşlarını çalışarak geçirmek, artık insanlara mantıklı gelmiyor. bir yandan online kanallarda para kazananlar… birkaç saniyelik anlamsız videolarla zengin olanlar… insanlar yaptığı işten soğuyor. ben de çalışmak istemiyorum artık….
  • 32 yaşındayım ben bile çalışmak istemiyorum aq. oğlum bu çalışma şevki nereden geliyor size? siz de işe dans ederek giden at yarraklarından mısınız? patronlar cebine milyon dolar koyarken sen migrosta 25 liralık sütle göz göze gelirsin.

hayalini çaldınız lan bir neslin. hayal kuramayan adam yaşamak ister mi aq? hadi evi arabayı siktir ettim kafa dağıtayım biraz oyun oynayayım desen oyun konsolu 8k dan başlıyor. neyse oyun oynamasam da olur biraz internete bakayım desen en sikko celeron işlemcili bilgisayar 5k olmuş.

aga çember daralıyor farkında değil misiniz? bu işin genci yaşlısı yok. gençlerin sonuna kadar arkasındayım. hayatta kalabiliyorsanız ne mutlu size. maaşınızın %40ını vergi vermek yerine, patronlara para kazandırmak yerine onurunuzla evde oturun aq.
  • bence gençler çalışmak istiyor ama onların işten soğuması ve bıkması için elinden geleni yapan insanlar var.
hesabın var mı? giriş yap