• unforgiven, missisippi burning gibi filmlerle tanidigimiz amerikali oyuncu.
  -kimler oynuo?
  -gene hackman.
  -gene mi o?
  -evet gene.
 • kivircik sacli. siritinca suratina tuhaf bir sey oturur, pis ve yapiskan bir sey; gulumserse "bela var" demektir.
 • french connection'larin kaliteli aktoru.soguk savas donemi filmlerinin krali.hakkinda bu kadar az entry olduguna gore french connection'lari pek seyreden olmamis.
 • "gene mi hackman?" sorusuna verilebilecek muhtemel bir cevap.
 • 1930 doğumlu amerikalı aktör. gençliğinde sinemayla ilgilenmemiş 16 yaşında (18 olduğunu söyleyerek) donanmaya katılıp 3 yıl askerlik yapmış daha sonra 30 yaşına kadar birçok işe girip çıkmıştır. bu yaştan sonra oyunculuk eğitimi almış, ama başlarda öğretmenleri kendisine pek umut bağlamamıştır. hatta kendisine asla star olamayacak iki öğrenciden biri gözüyle bakılmıştır. diğer öğrenci için (bkz: dustin hoffman)
  ilk filmlerinden birinde (lilith) başrol oyuncusu warren beatty'nin dikkatini çeken hackman, böylelikle 1967 yılında ona ilk oscar adaylığını getiren bonnie and clyde filminin önemli rollerinden birini almayı başarır. 5 yıl sonra yönetmenin altıncı tercihi olarak the french connection filminde oynayan hackman, canlandırdığı jimmy 'popeye' doyle rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülünü alır. aktör toplam beş kez aday gösterileceği bu ödülü bir kez de unforgiven filmiyle kucaklar.

  scarecrow (1973) the conversation (1974) a bridge too far (1977) reds (1981) mississippi burning (1988) postcards from the edge (1990) the quick and the dead (1995) gibi çok önemli filmlerde oynayan aktör 1998 yılında enemy of the state filminde conversation'dan hatırladığımız paranoyak ajan karakterine bir dönüş yapar.

  hollywood'un en üretken aktörlerinden biri olan gene hackman ilerlemiş yaşına karşın senede bir iki film çekmeye devam ediyor. superman filmlerinin baş kötüsü lex luthor'dan the royal tenenbaums'daki üçkağıtçı baba karakterine çok geniş bir yelpazede tiplemeleri canlandıran aktörü önümüzdeki günlerde john cusack ve rachel weisz ile birlikte the runaway jury isimli filmde izleyeceğiz.

  not: gene hackman'a 1991 yılında silence of the lambs filmi için dr hannibal lecter rolü ve filmin yönetmenliği teklif edilmiş ama aktör bunu kabul etmemiştir. 1992 yılında anthony hopkins en iyi erkek oyuncu, silence of the lambs in yönetmeni jonathan demme en iyi yönetmen ödülünü almıştır. henüz yönetmenlik girişimi olmayan hackman bu konumda ne yapardı bilemem ama dr lecter rolünü oynasaydı bence en az hopkins kadar başarılı olup en iyi erkek oyuncu ödülünü kesinlikle alırdı.

  edit: vay canına üretkendir falan diye diye kurutmuşuz adamı. ben bu entriyi yazdıktan sonra sadece o da kankası dustin hoffman'ın hatrına bir film çekmiş ve emekli olmuş. yaşı da 80 oldu artık bu saatten sonra zor bir daha geri dönmesi.
 • sinema tarihinin gelmis gecmis en iyi oyuncularından biridir,cok filmi vardır ve kotusune pek az rastlanır coppola'nın conversation filmi ile tanındı bonnıe and clyde,domino principal ,french connection under fire ,missisipi burning , no way out aklıma gelenler
 • gozumde lex luthor ve evil genius tiplemesiyle ozde$le$mi$ bir insandir. superman 1, superman 2 ve superman 4'te oynami$tir.
 • pis bakış atmak konusunda usta bir adamdır bu..kötü adam rollerinin hakkını verir.düzenbaz,dalavereci politikacı gülümsemesi meşhurdur.
 • (bkz: twilight)
 • the quick and the dead ile gönlümü kazanmış bir aktördür. oyunculuğunda bir erol taş havası hep vardır.
hesabın var mı? giriş yap