• --- spoiler ---

madde 5: tam gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması tedbirinin konut sitelerinde de uygulanmasını temin etmek amacıyla site yönetimlerine sorumluluk verilecek, site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin (özellikle çocukların ve gençlerin) ikametlerine dönmeleri konusunda uyarılmaları sağlanacaktır.

--- spoiler ---

sokağa çıkma yasağının mantığına uygun bir düzenleme. çünkü bu yasağın mantığı enfeksiyonun kontrol altına alınması ve farklı haneler arasında yayılmasının önlenmesi. ama sitedeki çardaklarda börek çörek partileri düzenleniyor, çocuklar parkta bahçede buluşup ağız ağza oyunlar oynuyor, zaten hastalığı çoğunlukla asemptomatik geçirdiklerinden farkında bile olmadan birbirlerine bulaştırıyorlar ve o çocuğun hanesinden diğer çocuğun hanesine enfeksiyon bulaşmış oluyor. böylece sokağa çıkma yasağının hiçbir anlamı kalmıyor.

ancak bakanlık site yönetimlerine bir görev ve sorumluluk vermiş ama bu görev ve sorumluluğu yerine getirecek bir araç vermemiş. site yöneticisi çoluk çocuğun peşinden mi koşacak evinize girin diye ... ?

edit: yanlış anlaşılan bir ifadeyi düzelteyim. site yönetimi yasakları ihlal edenlere yaptırım uygulasın diye bir şey demedim. hükümetin, yasakların uygulanmasını elinde yaptırım gücü ve yetkisi olmayan kişi veya kişilere vermesinin abukluğunu anlatmaya çalışıyorum.
  • kalabalıkların memnun olmadığı işler yapacaksanız eğer onları sürece ortak edin, görev verin. sizden daha ateşli olduklarını göreceksiniz.
  • bazı vatandaşlara sorumluluk (yetki?) verilecek. bunun kapsamı, sınırları, mahiyeti nedir?

saçma sapan bir düzenleme. kimin aklına geldiyse tebrik etmek lazım.

içişleri bakanlığı istediği zaman istediği kişileri yetkilendirebilecek yani?

edit: hızımı alamadım. hukukun h'sini bilen bir kişi şunun nasıl bir fecaat olduğunu 1 saniyede falan anlar.
  • kişilerin özgürlüklerine hiçbir resmi sıfatı olmayan diğer kişiler tarafından sınırlama getirilmesini öngören düzenleme.

anayasanın 13'üncü maddesine göre, temel hak ve özgürlükler ancak kanunla sınırlanabilir. temel hak ve özgürlükler genelgelerle veya genelgelerin yetki verdiği birilerinin kararlarıyla sınırlanamaz. dolayısıyla site yöneticilerine kişilerin özgürlüklerine müdahale etme yetkisi veren bu düzenleme açıkça anayasaya aykırıdır. temel hak ve özgürlüklerin sınırlanmasını öngören anayasal hükümlere hiçbir şekilde uygun değildir.

bugün genelgeyle site yöneticisine yetki verilir yarın esnafa veya komşuna bu yetki verilir. anayasanın öngördüğü sınırlar terk edildiğinde, kafaya göre verilen bu yetkilerin sınırı ne olacaktır peki?

oldu olacak, hazır anayasal temel hak ve özgürlükler anayasaya aykırı şekilde genelgelerle sınırlanırken site yöneticilerine yargılama ve ceza verme yetkileri de verilsin de, tam olsun madem.

edit: başlığı açan yazar arkadaş da yeni düzenlemenin doğru olmadığını düşündüğünü belirtmiş. bu nedenle desteklediğini düşünerek yazdığım entry'imin ilgili kısmında değişiklik yaptım.
  • sitede oturmayanlar ? olum şaka gibi amk şu karara bak tam ekşicilere göre.

açık hava düşmanı ruh hastaları.
  • o bir tane site vardı geçenlerde, kafasına göre para cezası filan kesiyordu, bu yetkiyle beraber o sitede oturanlara şimdiden geçmiş olsun.

edit: site yönetiminin denetimine uymayanlar bir de bekçilere pardon gece kartallarının eline teslim edilmesiyle beraber combo yapılabilir.
  • ismi lazım değil bir ilçede, emekli bir ruh sağlığı bozuk site yöneticisi eski subay vardı. mevcut haliyle bile çevreye yeterince sorun çıkarırken, mevcut yasaklarda site sakinlerine başarılar diliyorum. ilgili bu görevle beraber muhtemelen şu an havai fişekle kutlama yapıyordur *
  • site yönetimine darbe yaparsak içeri alınır mıyız? bizim site yönetiminden memnun değiliz de...
hesabın var mı? giriş yap