• geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) sırasında neler olur?
  ne kadar basit görünüyor olursa olsun, her ameliyat çocuk ve büyükler için genellikle korkutucudur. onu nelerin beklediğini anlatarak, hastanın kendini ameliyata hazırlamasına yardımcı olabilirsiniz. geniz eti ameliyatında son yıllarda tercih edilen ameliyat prosedürü :

  hasta genel anestezi verilerek uyutulacaktır. bu, ameliyatın bir ameliyathanede yapılacağı hastanın ameliyat sırasında bir anestezi uzmanı tarafından izleneceği anlamını taşır.
  hasta yaklaşık 20 dakika süreyle uyuyacaktır
  cerrah, geniz etini hastanın ağzının içinden alacaktır. geniz eti ameliyatı için deride bir kesi yapılmasına gerek yoktur.
  hastanız uyanma odasında ayılacaktır. solunum güçlüğü veya kanama belirtisi olması halinde tekrar ameliyathaneye alınması gerekebilir. genellikle hastanede toplam kalış süresi 5-10 saat arasında olmaktadır.
 • yancı bir ameliyattır mesela bademcik ameliyatı olurken "nasıl olsa hasta baygın hadi şunu da alıverelim" modunda alınır ama terbiyelidir geniz eti "banane ben kendi ameliyatımı isterim" diye tutturmaz aferim geniz etine
 • altı yaşındayken benim de girdiğim*, doktorun, beni mutlu etmek için "hem bak bu sayede horlamayacaksın ilerde eki eki" diye saçma artılar sunduğu ameliyat. evet hala horlamıyorum, mutluyum.
 • hayatım dönüm noktası diyebileceğim ameliyat. ilkokul üçe giden çelimsiz, zorla yemek yiyen ve yediğini çıkaran bir çocukken, yedikçe yiyen, yediğini bir güzel sindiren, sindirip bir daha yiyen bir çocuk olmama neden olmuştur. şu an nickim 2tam1bolu2 ise bu ameliyata borçluyum.**
 • bu yaştan sonra başıma bela açmış etin ameliyatı... sanırım kendisiyle tanışacağız...
 • sürekli horlayan, hiç rahat uyuyamayan miniğimi normale döndürmüş ameliyattır. bonus olarak bademciklere de lazerle girişilmiş ve ufaltılmıştır. genel anestezi alında yapılmasına rağmen operasyondan 4-5 saat sonra hastaya yol verilir. reflüsü olan hastalarda daha da bir rahatlama sağlamaktadır.
 • 5 yaşında bu ameliyata girdikten sonra, doktorun o bademcik ve geniz etini bi' kutuda getirip 'bak bunlar senin içinden çıkanlar' demesi benim de nasıl bir bünyeyse o gördüğüm et parçasından hiç etkilenmemem aksine annemlerin kendileri için aldıkları lahmacunları dondurmaya tercih etmek istemem garipti. tabi sonuçta dondurma yendi o ayrı bi konu. o lahmacunun kokusunu unutamam.
 • bonus olarak yanında bademciklerimi de aldıkları ameliyat. orta 1'de olmuştum. bu geniz eti yüzünden geceleri boğularak ölmeyeyim diye annem hep kontrol edermiş. nedense yaşımın ilerlemesini beklediler ameliyat için. neyse. ameliyattan önce her şey iyiydi, hoştu. taa ki iğneyi popoya yiyene kadar. sakinleştiriciymiş. sakinleşemedim. panik halindeyim kesip biçecekler diye. sırta ameliyat gömleği kafaya boneyi taktıktan sonra yatırdılar sedire, indik ameliyathaneye. bildiğin mezbaha. bölüm bölümdü. başka bir ameliyatın ortasında olan doktoruma götürdüler. şuraya alın ben geliyorum dedi. iğne bi boka yaramadı, cin gibiyim. ağzımı açık tutabilmeleri için metal bir zımbırtı vardı. ağız açacağıymış. görünce korktum tabi. çocuğum lan. çok film izlemişim 'bunu bana yapamazsınız' diye bağırıyorum. bir şekilde beni susturup kelebeği taktılar. 10'dan geriye sayarken bayılmışım. ağlayarak uyandım. yutkunamıyorum. 3 kere kan kustum. eve gittikten sonra annem 'bak sana ne vereceğim' deyip sanki japon balığıymış gibi bademciklerimi, geniz etimi bir poşette verdi. bunlar benden mi çıktı dedim. öyle çirkin şeyler. ilk 1 hafta makarnayı püre olarak yedim. patates püresi yedim falan. en kötüsü yutkunamamak. yutkunayım derken kaç kere kustuğumu hatırlamıyorum bile. leş gibi ameliyat.

  edit: imla.
 • yakın zamanda yaptırmayı planladığım ancak tam olarak beni neyin beklediğini bilmediğimden tırstığım operasyondur.
 • (bkz: #53350487)
hesabın var mı? giriş yap