• idealist diyalektik kuraminin kurucusu filozof. varlığın, fikirlerden oluştuğunu, dış dünyanın fikirlerimizin sonucu olduğunu, varlığın çelişkiler barındırdığını ve çelişkilerin çarpışmasından değişimin sağlandığını söyler. soyuttan somuta giden bakış açısı içinde mistisizm barındırdığı için ve daha sonraları marx ve engels tarafından eleştirilerek materyalist diyalektiğin doğmasına sebep olmuştur. bu açıdan bakılarak 19. yy felsefesini en çok etkileyen filozof olduğu söylenir.
 • idealist felsefenin en son ve en buyuk* sayılan alman temsilcisi.
 • buyuk alman filozof. yabancilasma kavrami onunla ortaya cikarak onem kazanmis, daha sonra da tum modern felsefi akimlarin temel taslarindan birini olusturmustur. kendisi ayni zamanda "gercek akilcidir ve akilci olan gercektir", "insan tum varligini devlete borcludur" sozlerinin de sahibidir.
 • takipçilerinin sağ hegelciler ve sol hegelciler olarak iki farklı akıma bölündüklerini gözönüne alırsak hazretin ne muhteşem bir felsefeci olduğu ortaya çıkar. hegel'in diyalektiik kuramı:

  önce ortaya bir tez atılır. sonra bu teze karşı bir antitez çıkar ortaya. sonra hem tez hem de antitez değerlendirilerek bir sentez oluşturulur. ama daha gider bu. çünkü son aşamada sentez de bir önermedir. yani bir tezdir. onun antitezi , tez ve antitezin sentezi derken sürekli bir devinim olur ve sürer gider bu. bu da gelişmeyi sağlar. yani sürekli bir gelişim.
 • (bkz: hegel)
 • caliban zat'indan haz etmeyen hinzir hergele'nin biri * kendisine hamur kafa demi$tir. kim, neden, ne vesile ile demi$tir? bana sir'dir. duydugumun yalancisi du$sem de bu girdi'de, ilahi, polemik hergelelikleri sinir mi tanir?! * , *
 • hegel’e göre düşünce, felsefenin nesnesidir. ancak yalnızca öznel olarak değil nesnel ve genel olması bakımından da düşünce felsefenin konusudur. felsefe “şey”lerin bilince gelmesi ile başlar. düşünmek genelleştirmektir. kendini düşünmek de kendini genelleştirmektir. siyasal özgürlük de burada açıklanabilmektedir. felsefe geneli nesnesi haline getirir ya da nesne olanı genelleştirir*
 • marx'ın etkilendiği düşünürlerden bir tanesidir. özellikle maddi-manevi hayat kavramları marx tarafından benimsenmiştir.
 • felsefe tarismalarinda, özellikle idealizmle dialektigi nasil bagdastirini soranlari sasirtmak için birdenbire amuda kalkarmis. marx kapital in önsözünde "bu kitapla aldim paçasini asagi herge.., pardon, hegel'in" demistir.
 • georg friedrich eski wilhelm hegel'i de denebilir, yeni kusaklarca daha kolay anlasilmasi için.
hesabın var mı? giriş yap