• hind tablacı şevket hüseyin* (bkz: madar) ile farsî kemençeci kayhan kalhor'u bir araya getiren çalışma. as night falls on the silk road, lost songs of the silk road, moon rise over the silk road ve the rain isimli albümler mevcut. pek bir kıyak olarak the rain'de şu şarkılar yer almakta:

  -fire 18:18
  -dawn 14:58
  -eternity 19:50
 • moon rise over the silk road albumundeki 'fire in my heart' sarkisi sebebi bilinmeyen acilarin tarifi ve atesleyicisidir.
 • hindistan'da populer bir muzik turu.
 • sitarda ve vokalde shujaat hussain khan ve kemençede kayhan kalhor ikilisinin şahane müzik oluşumu. ikiliye stüdyo albümlerinde tablada swapan chaudhuri eşlik etmesine rağmen, ikilinin albümleri arasında birçok kişinin favorisi olan the rain'de tablada sandeep das vardır. fakat genelde doğaçlama çalan ikili öyle bir döktürmektedir ki tablada kimin eşlik ettiğinin pek de bir önemi kalmamaktadır. ayrıca bu albüm 2004 yılında en iyi geleneksel dünya müziği*dalında grammy adayı gösterilmiştir.

  doğaçlamanın getirdiği üzere ikili genelde melodik olarak birbirini takip eder. kemençenin öne çıktığı kısımlarda arkadan ağır ağır sitar sesleri, sitarın coştuğu sıralarda ise kalhor'un kemençesinin yanık sesi duyulabilir. tabla ikiliye genelde temponun yükseldiği anlarda eşlik eder. shujaat khan'ın kısa kısa giren vokalleri son derece rahatlatır.

  ikili son olarak 27 kasım 2009'da köln'de görülmüştür. bremen'den köln'e gitmeye mi üşendim, yoksa yol parasıyla birlikte konser tuzlu mu geldi sebebini hatırlamıyorum ama gitmediğim için çok pişmanım. şimdi düşündüğümde bunların hiçbiri sebep değil aslında, bir gün görürseniz üşenmeden parası neyse verin dinleyin bu adamları, ben kesinlikle öyle yapacağım.
 • sanki daha yeni duymaya başladığımı hissediyorum bu şarkıyı her dinleyişimde. hani herhangi bir görme bozukluğunuzun olmadığını düşünürsünüz de göz doktoru bir mercek koyarak "şimdi nasıl görüyorsun" der, sen de o zamana kadar aslında hiçbir şey görmediğini farkedersin ya... bu şarkı da bana daha önceden aslında hiç duymadığımı hissettiriyor. azam ali'yi canlı dinleyebildiğime de bir kez daha şükrediyorum. niyaz gibi değerli bir topluluğu da görmüş olmak aynı şekilde o kadar büyük bir şans ki.
 • azam ali'nin güzel sesiyle kusursuzlaştırdığı niyaz eseri.

  bir de alakasız olarak:

  (bkz: gazelle)

  http://www.youtube.com/…pyh9w9nezqurp34nz5us9kzuyz8
 • winamp müzik kitaplığımda en çok yürütülenler listesinde the hunt ile liderliği paylaşan dünya ötesi niyaz parçası.
 • dinledikçe bağımlılık yapan müthiş bir niyaz şarkısı.

  sözleri:

  tera dil mujh se nahi milta
  mera ji rahe nahi sakta
  ğarz aisi musibat hai
  ke mai kuch kahe nahi sakta
  tere age meri aakho se asu
  kyu ke calte hai
  jo tu darya se guzre hai
  to pani bahe nahi sakta

  biya ey yar k-emruz an-e ma-yi
  co gol bayad ke ba ma xoš bar-ayi
  na man manam na del manad na 'alam
  agar farda bedin surat dar-ayi
  biya jana k-emruz an-e ma-yi
  biya jana k-emruz an-e ma-yi
  cenan gaštam ze masti o xarabi
  ke xaki-ra nemidanam ze abi

  mujh ko nahi hai dil mein tere rah, kya karu?
  par be-asar hai išq mera, ay, kya karu?
 • iran kadın nüfusunun yarısının sahip olduğu isim.
 • hindustani müziğin bir kolu. aşk şarkıları.
hesabın var mı? giriş yap