• başkenti de gibraltar* olan britanya denizaşırı toprakları* ve avrupa ülkesi. iber yarımadası'nın en güney ucunda cebelitarık boğazı'nın hemen kuzeyinde yer alır. devlet başkanı kraliçe ikinci elizabeth, resmi dili ingilizcedir. ülkede konuşulan diğer diller ispanyolca, llanito* ve portekizcedir. nüfusu* küçük, yüz ölçümü* çok daha küçüktür. dolayısıyla km2 başına yaklaşık 4300 kişi ile dünyanın en yoğun beşinci ülkesidir. 2011 yılı itibariyle toplam gsyih yaklaşık 1.5 milyar $, kişi başına düşen gsyih ise yaklaşık 50 bin $ olarak tahmin edilmektedir.
  • ilk gun 11 mile yuruyus le hemen hemen tum onemli noktalarini gezdim...

oncelikle ulke cok ucuz, hersey duty free. ıspanya uzerinden geliyorsaniz ıngiliz pasaportunuz veya uk visa olup olmadigina bakiyorlar sonra elini kolunu sallaya sallaya giriyorsun gibraltar'a... sinir ayni mexico-usa sinirina benziyor, gibraltar'a girerken havaalani icinden geciyorsunuz, yani pist alanindan. ufak bir yuruyus ile main street e ulasin orada istemediginiz kadar restaurant ve duty free shop var, daha sonra cable car ile the gibraltar rock' a cikabilirsiniz. £29 yetiskin bilet ile tum aktiviteleri yapabilirsiniz bunlarin icinde top of the rock, st. michael's cave, skywalk, suspension bridge, cannons, jews gate... var. gidis donus teleferik kullansaniz bile en az 4-5 saat yuruyus yapmaniz lazim heryeri gormeniz icin.

top of the rock 'tan avrupa ve afrika sahillerini gorebilirsiniz. maymunlara dikkat edin, insanlardan hic korkmuyorlar, cogunlukla cantasi olanlari gozlerine kestiriyorlar, benim kol cantasina da bir tanesi atladi, sakiz paketi goturdu.

st. michael's cave girdiginiz anda buyuleneceksiniz, icinde biraz zaman gecirin hatta oturun, dinlen in. hayatini boyunca bir daha hic unutamayacaginiz bir mekan olacak, isiklandirmalar ile mekani daha bir buyulu hale cevirmisler...

suspension bridge kucuk ama gorulmesi gereken bir asma kopru, harita da bile yerini bulmak zor oluyor, ipucu olarak teleferigin orta duraginin hemen yaninda bulunuyor.

havanin 20derece olmasi ve nem ile subat ayinda yuzum yandi, yaz ayinda ziyaret etmeyi dusunmeyin bile cunku subatta ki sicak rahatsiz ediciyse yaz ayini dusunemiyorum bile...

oteli ıspanya tarafinda booking yapin, uk tarafi en az 2 kati fiyat cekiyor. ıspanya tarafinda bolca otel var, 4 yildizli otel kahvalti dahil 4 gun 3 gece £110'a aldim, fiyat olarak cok makul, neredeyse bedava.

disarida icki icmek serbest, bir poset veya kagit ile ickinizi saklamaniza gerek yok. gibraltar'in kendine ozgu birasi "bushy's gibraltar barbary beer" i deneyin, cok begeneceksiniz.

(bkz: gibraltar) in duty free bir ulke olmasi cok daha guzel olmus. eger avrupa da yasiyorsaniz fiyatlar size cok ucuz gelecektir. gidin alin parfumunuzu, alkolunuzu, sigaranizi, elektronik gereclerinizi, giysilerinizi etc. shopping'e doyun.

normal bir markette gordugum fiyatlar;

1lt ciroc £19.99 (beni soka ugratti) uk 70cl fiyati £29.99p
    1lt belvedere £29.99 (fiyat sok) uk 70cl fiyati £39.99p
    1lt smirnoff £6 (uk fiyati 1lt £20.49p)
    1lt southern comfort whisky £7.50p (uk 70cl fiyati £18.99p)
    1lt jd £14 (uk fiyati 70cl £22.99)
    1lt jimbeam £9.50p (uk 70cl fiyati £18.99p)
    marlboro sleeve (200) £30 (uk 1paket fiyati £12)
    lucky strike sleeve (200) £27

fiyatlar havaalaninda daha bir sok edici oranda cok ucuz, bu gozler glens vodka 1lt fiyatini £3.90 gordu, marlboro light sleeve £23 (tarih 19.02.2020)

bu arada british pound (gbp) bizim dilde sterling ve euro her yerde kabul ediliyor, pound kullanmaniz daha iyi olur cunku daha ucuza veriyorlar pound fiyatiyla...

2.gunden notlar;

bugun gibraltar'i otobus ile gezmeye karar verdim. otobus fiyati tum gun £6, istediginiz kadar otobus kullanabilirsiniz, 5 ve 10 numarali otobus sehir merkezine ve cable car'a gidiyor. 2 numarali otobus sizi gibraltar'in en uc noktasi olan europa point'e goturuyor, burada sikorski aniti, lighthouse, ulkedeki tek cami ve cannon gorebilirsiniz.

dolphin experience yapin, siniri gecer gecmez victoria stadium yaninda... fiyatlar biraz pahali olmasina ragmen cok guzel bir aktivite. bir bot ile denize yolculuk yapiyorsunuz ve yunuslari yasam ortamlarinda izleme sansina sahip oluyorsunuz. once in a lifetime experience :) u know wht i mean.

ıspanya tarafinda sahilde veya marina kenarinda aksam yurusu yapin, hatta yaninizda ickiniz var ise daha bir keyifli olacak. gunesin batisinin keyfini cikarin.

ıspanya tarafinda yemek fiyatlari cok uygun. mcdonalds, burger shop, kebabshop, telepizza... ozellikle fast food dukkanlar daha cok. eger gibraltar tarafinda yemek istiyorsaniz casemates square de yemeginizi yiyin.
  • (bkz: cebelitarik)
  • ispanya'nın kalbine saplanmış bir hançerdir. franco denen it sosyalistlerle savaşacağına ingilizlerle savaşıp topraklarını kurtarsaymış keşke. gerçi ispanyollar da az göt değil. gibraltar'ın intikamını faslılardan aldılar. buranın tam karşısındaki fas toprağı da ispanyol işgali altında. ismini bilmediğim için link veremiyorum.

mesajlar sonrası edit: o şehir ceuta. ayriyetten bir de melilla diye bir yer var.
  • cebelitarık boğazını merak ettikleri için gitmek isteyeceklere boşuna zamanınıza yazık etmeyin diyerekten tavsiye etmeyeceğim, büyük britanya hakimiyetinde ama ispanya'nın güneyinde yer alan bölge.
    schengen vizesine sahipseniz bütün ispanya'yı hatta andorra'yı, dahası bütün avrupa'yı gezebilirsiniz. fakat bu bölgeye giremezsiniz, çünkü ingilizlerin toprağıdır.
    diyelim ki girebilirsiniz, yine de gitmeyin çünkü çevresinde ispanya toprağı olan bölgede ispanya'da gördüğüm görebileceğim en çirkin yerleşke yer almakta.
    buraya giden insanların ortak amacı avrupa'nın afrika kıtasına en yakın olduğu yere gitmek ve orada bulunmaktır diye düşünüyorum. o halde, adresiniz tarifa olmalı. buradan afrika kara parçasını daha rahat görebilirsiniz.
  • varligindan euro 2016 kura cekimi sayesinde haberdar olduğum avrupa ulkesi. iber yarimadasinin sadece portekiz ve ispanyadan olustugunu sanarken bir ulke daha olmasi hem de birlesik kralliga bagli olmasi baya sasirtti beni.
  • bir avrupa şammpiyonasına ilk kez katılacak olan ülke. almanya ile aynı gruba düşmelerine en çok san marino sevinmiştir.
  • gades(cebelitarık) boğazı'nın kuzeyindeki, yani avrupa tarafındaki yarımadanın ingilizcesi. aynı zamanda günlük kullanımda cebelitarık boğazı da aynı isimle anılmaktadır.
  • 6 km kare yuzolcumune sahip dunyanin yuzolcumu bakimindan sondan 3. ulkesi.

yaklasik 30.000 nufusa sahip, queen elizabeth iiye bagli ufacik bir ulke.
hesabın var mı? giriş yap