• brezilyali muzisyen, tropicalia muzisyenlerinin onde gelenlerinden. bahia'li. tropicalia'ya bulasmadan once, bossanova takilmis, elis regina'ya verdigi sarkilar ile adini duyurmustu. sonra sazi eline aldi, os mutantes orkestrasi esliginde calip soylemeye basladi 65'lerde. o da, kankasi caetano veloso gibi, 1960'larin sonundaki askeri darbe'den sonra surgune yollandi. gerek surgunde londra'da iken, gerek sonraki donemlerinde oldukca uretken oldu, surekli albumler cikardi. bir ara jamaika muzigine daldi, jimmy cliff'le, wailers ile calisti, no woman no cry coveri ile epey populerlik de elde etti brezilya disinda. 80'lerde, 90'larda biraz sacmaladi ise de muzikal olarak, 60'lar ve 70'lerde yaptiklari takdir edilesidir. biraz baris manco veya stevie wonder gibidir bu acidan.
  90'larin ortasinda, istanbul caz festivali'ne geldigini hatirliyorum bu yumusak sesli dev adamin.
 • lula hukumetinin kultur bakani olmus, brezilyali bob marley..
 • 98 yılı istanbul jazz festivalin de açıkhavaya onur vermiş bossa nova insanı. adının soyadıyla uyumuna hayran olmak yetmez tedarik edip dinlemek lazım.
 • 70lerde tropicalismo demis, enteresan bir latin amerikan hareketine onderlik etmis, bossa nova'yi miting alanlarina tasimis, neticesinde hapse atilmis manda soluklu gilberto gil yakinlarda brezilya kultur bakani da oluvermis. ne gibi icraatlarda bulundu merak ettim. brezilya'da yasayan ya da brezilya'da yasadigini hayal eden sozlukculer beni bu vesileyle aydinlatirlarsa karnavalesk sevinecegim.
 • rastali zenci akiminin temsilcisi basarili muzisyen.. sesi gunesi cagristirir bana nedense..
 • brezilya nın pele den sonra seçilmiş ikinci siyahi bakanı.
  brezilya müziğini ve brezilyada yapılan her çeşit müziği dünyaya yaymak için tabiri caize kıçını yırtan müziksiyen olarak da tanımlayabiliriz. kültür bakanı olarak kazandığı 2500usd yetmeyince tatillerinde, dünya turuna çıkıp eski eşlerinin nafakalarını ödemekle meşguldur bir yerde. her ne olursa olsun bir yılda avrupada 300, dünyada ise 500 resmi organizasyonun altında imzası vardır. basının yoğun yaşantısını takip etmekte zorlandığı ender insanlardan biridir. her sabah sporunu yapıp, haşlanmış karnıbahar suyu içerek buğday haşlaması gibi bir şeyle beslenir.
  günde 5 saat uyur!!!!

  diğer bir alternatif için:

  (bkz: atilla koç)
 • 64 yaşında sahnede harikalar yaratan müzisyen
 • şarkı aralarında samba çeşitleri hakkında bilgi veren, biste müzikten önce "nations and cultures are more complex. there is no fundamentalism possible any more. our culture is more complex, it is global and local. it's glocal." şeklinde pek güncel terimler ışığında minik bir söylev çekerek politikacılığını, imagine'a şahane bir yorum getirerek barışçı evrenselciliğini sezdiren, rengarenk gitarları ve çılgın danslarıyla mest etmiş cazcı.
 • dünya'nın en sempatik bakanlarından biri olarak tarihe geçecektir herhalde .7 temmuz 2006 daki açıkhava konserinde sahnede 64 yaşının hiçbir şey olduğunu önemli olanın ruhsal gençlik olduğunu kanıtlamış ve brezilya geleneksel müziğini seyircilere verdiği bilgilerle çok başarılı bir şekilde tanıtmış olan sanatçı.konser esnasında güncel konu olan dünya kupasına da değinmeden edememiştir.özellikle brezilya futbol takımının finale kalamamasına üzüntüsünü espirili birşekilde biz zaten çok birinci olduk bu sene de beşinci oluruz bazen başkaları için de oynamak lazım diye dile getirmiş,konseri günümüzde globalleşmenin çok yaygın olduğunu müziğin de globalle lokalin bır harmanı olduğunu ifade ederek, brezilya müziğine bu yüzden glocal olarak adlandırılabileceğini ifade etmiştir.
 • 6 temmuz 2006 perşembe akşamı cemil topuzlu'da istanbul jazz festivali çatısında konser vermiş olan brezilya'nın kültür bakanı olan kişiymiş. imagine'i harika söyledi ayrıca.
hesabın var mı? giriş yap