• (bkz: entry)
 • gelisme ve sonuc takip eder..
 • entry kelimesinin turkce karsiligi gibi gorunse de sozluk cercevesinde kullaniminda sayisiz soruna yol acabilecek bir sozcuktur. ornegin:

  - evvelden entry girmek olarak tanimlanan hadise, cok seri bir bicimde "giris yapmak" formatina, oradan da "girismek" sozcugune kadar uzanabilir; sevenlerini uzebilir.
  - yazar hakkinda bolumundeki toplam entry ibaresi "toplam giris" sekline burundugu anda sozlukte delicesine espiri yapma girisimleri goze batabilir; yeni yeni polemikler* ortaya cikabilir.
  - entry kelimesinin sozluk yaraticilari tarafindan** "bir tanim veya konuyla ilgili verilebilecek bir ornek" olarak tanimlandigi dusunulurse, giris kelimesi anlami tam karsilamayabilir; yazarlari** ikilemde birakabilir.
  - elbette ki daha gider bu.
 • çıkışın zıttı
 • giris gelisme ve sonuc üçlemesinin teknik olarak birinci aşaması.
 • sözlüğü iyi kötü takip eden ama daha henüz yazar olmamış bir arkadaşımın mütemadiyen entry yerine kullandığı ve nedense beni acayip derecede sinir eden sözcük. nedensiz bir sinir olduğu için kendisine de söyleyemiyorum ama bir gün sözlük muhabbeti yaparken girişicem yanlışlıkla o olacak. "ingiliz özentisi, ne güzel türkçe, bik... bik..." etmeye gerek yok, yukarıda güzel güzel anlatılmış giriş'in sakıncaları. (bkz: #2014655)
 • herhangi bir veritabanına girilen her bir veri satırı.

  ekşi sözlük'te kullanılan giriş, görece daha sık kullanılan entry sözcüğünü karşılamaktadır. (seçenekleri: girdi, giri)

  atasözlerimiz çok güzel açıklamış:
  - "entry girmek" ne kadar absürtse, "giriş girmek" de o kadar saçmadır.
  - girişleri girme eylemine "girmek" denir.
  - girmek, nesne alabilen bir eylemdir. örnek: "şu verileri sabahtan beri giriyorum, canım çıktı." - fişlerin hepsini girdin mi?
  - kötü espri yalnızca sahibini bağlar.
  - daha gider bu.
 • okuyucu için ilk okunan, yazan için son yazılan bölümdür.
 • iki kişi konusurken araya girmeyi gerektiren bir kelime. örnek:
  ayşe arman : hakaret içeren yazılar kim tarafından denetleniyor?
  sedat kapanoglu : moderatörler, hakaret ya da eleştiri sınırında olup olmadığında kararsız kaldıkları durumlarda, konuyu gönüllü hukuk uzmanlarından oluşan "praetor" adındaki danışmanlara devrediyorlar. onlar sakınca doğurduğuna karar verirlerse giriş siliniyor.
  pinocchio (araya girerek) : bir saniye! "giriş" ne demek?
  (konuşmanin araya giriş olmayan şekli surada: http://www.hurriyet.com.tr/…/8404648.asp?yazarid=12 )
hesabın var mı? giriş yap