• eti cin gibi, yakari gibi, clementine gibi, bana cocuklugumu hatirlatan kelime gurubu.
 • cocukluk sanrilari dilinde, "kodum mu oturturum" anlamina gelmektedir. korkutan bir isimle, essiz bir karizma yakalamistir bu selcuklu hukumdari. konya'ya bir kac konut insa edilmistir bunun doneminde yanlis hatirlamiyorsam...
 • hafizamda her daim alaaddin keykubat ile beraber yer almis bir insandir kendisi.
 • adı, selçukluların yoğun olarak yerleştikleri iran'ın kültüründen ne kadar etkilendiklerini gösterir. zira keyhüsrev şehname'de bolca söz edilen bir pers kahramanıdır.
 • kendisi zamaninin metin ali feyyaz muadili üclüsünün biridir. savasa giderken arkada birakilan halk ordularini su tezahuratla ugurlamislardir hep:

  bir ki üc zafer yetmez
  dört bes alti olsun
  alaaddin keykubat, giyaseddin keyhusrev, izzettin keykavus koysun
  selcuklum imparatorluk olsun
 • arap değil fars kültüründen çalıntı bir isimdir kendileri, diğer tüm selçuklu hükümdarı isimleri gibi.
 • insanın, adı oldum mu şöööyle bi adı olacak..
  aslı bilmemne ne be!

  gıyaseddin keyhüsrev!!!
  heyt bee..
  böyle adım olsa, yedi cihana zulmederdim lan.
 • isminden cismi belli bi insan.
  şimdi gıyaseddin keyhüsrev diyince akıllara tüysiklet bi kişilik ne bileyim böyle 1.60 tini mini bişey canlanmaz. kütür kütür hükümdar ismidir yani.
  aynı şey alaaddin keykubat için de geçerlidir mesela. o isimde bi adamdan meslek olarak kunduracılık beklemiyo insan.
  zaten bu selçuklu hükümdarları hep böyle, en azından bende şöyle bi profil var;

  " ben gıyasettin keykubat, sultanım. hobilerim arasında ata binmek, ülke fethetmek, ok atmak var. boyum 1.90, zebellah gibiyim. sıradaki ili sevip de kavuşamayanlar için fethediyorum."
 • selçuklularda tahta çıkmış iki ayrı hükümdarın ismidir.

  ı. gıyaseddin keyhüsrev antalya'yı almış, karadeniz ticaret yolunu türklere açmış önemli bir hükümdardır. devletin parçalanmasını önlemek için devleti hükümdar oğulları arasında paylaştırma geleneğine son vererek merkezi otoriteyi güçlendirmiştir. ayrıca anadolunun potansiyelini fark ederek ticaret için önemli atılımlar yapmış, kendinden sonra gelen hükümdarlar da onun izinden gitmiştir.

  ıı. gıyaseddin keyhüsrev ise, tahta meşhur saadettin köpek vasıtasıyla çıkmış, onun hükümdarlık ilanını bertaraf ederek tahtın tek sahibi olmuştur. ne yazık ki etrafında yeteneksiz devlet adamlarını toplamış, babai isyanına gerekli müdahaleyi yapamamıştır. bu sırada babai isyanının devleti yıprattığını gören moğollar, aradıkları fırsatı bulmuşken keşif amacıyla erzurumu yağmalarlar. gıyaseddin duruma kayıtsız kalınca daha büyük bir kuvvetle anadoluya girerler. daha önce hiç savaş yapmamış gıyaseddin, moğolları çok kolay püskürteceğini düşünerek savunma yerine, açık meydan savaşına girişir. öncü selçuklu birlikleri turan taktiğini bilen moğollar tarafından yenilince, gıyaseddin savaşı kaybettiğini düşünerek savaş alanını terk edip konya ya döner. sultanın kaçtığından habersiz olan selçuklu ordusu akşama kadar savaşır. akşam sultanın gittiğini öğrenince çadırlarını ve eşyalarını bırakıp onlar da konya yolunu tutarlar. gecenin sabahında çadırlarda kıpırtı göremeyen moğol ordusu, türkler bir şey planlıyor diyerek 2 gün beklerler. sonra fark ederlerki kimse yok ve geride altın, gümüş birçok para ve eşya bırakmışlar. tarihe 1248 kösedağ savaşı olarak geçen bu savaşı kazanan moğollar, böylece anadoluya rahatlıkla girmiş, burasını istila etmiş ve anadolu selçukluları artık yıkılış sürecine girmiştir.

  kendisi işte bu sebeplerden dolayı öğrencilerimin unutulmazıdır.
 • bir çilingir ustası ismi.
hesabın var mı? giriş yap