• '83 senesinde nyc breakers katkılı klibiyle hatırlanacak save the overtime for me parçaları ile 80s groove yapmış ve başarılı da olmuş soul grubu.
  • the way we were'i yorumlamisligi vardir. grubun 1974 tarihli i feel a song adli albumde yer almasinin disinda "shaolin soul" gibi cok populer olmayan toplama albumlerde de bulunabilir.
  • '60'ların ve '70'lerin soul müziğini neden bu kadar sevdiğimi bana bir kez daha hatırlatan grup. sanırım 1996 ve öncesi '90'lar türkçe pop ve '90'lar hip hop/r&b'sinden sonra en sevdiğim dönem müziği bu. bu grup ve frontwoman'ları gladys teyze de türün başka bir nadide çiçeği.

grubun diskografisini dinleyip günümüz müziğindeki izlerini bulmak çok keyifli oluyor. örneğin window raisin' granny, christina aguilera'nın back to basics'teki şarkısı slow down baby'nin altyapısını oluşturan sample'ın sahibi. ayrıca ilk olarak aretha franklin sings the great diva classics'te duyduğum midnight train to georgia da aslen kendilerininmiş.

'70'ler albümlerinde dönemin modası uyarınca bol bol the beatles cover'ı da bulmak olasıdır ayrıca. zaten dönemlerinin her türlü modası ve klişesine***** uyan bir gruptan bahsediyoruz. müzikleri de bir aretha ya da marvin gaye gibi çığır açan, oyun değiştiren kulvarda değil. ama müziğin en rafine, en saf olduğu dönemlerden örnekler dinlemek isteyenler, r&b'nin kökenlerini araştıranlar ve elbette benim gibi eski kafalı soul müzik hastaları için ideal.

saksafonlarını yidiğim!

bir de ilginçtir, grubun albümlerini resmi youtube kanalında dinlediğinizde kimi şarkılar kendi kendilerine arka arkaya çalıveriyorlar. uzun zamandır iş yerimde youtube üzerinden müzik dinlerim, ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyorum. dinlenme sayılarını arttırmak için kullanılan ufak bir hile olması olası olmakla birlikte eski, nostaljik bir müzik grubundan değil, listeleri önemseyen daha günümüz isimlerinden beklenen bir hareket. bu yüzden şaşırmamak elde değil. ayrıca bunu nasıl yaptıkları da benim için ayrı bir gizem.
  • grammy ödüllü soul grup. ayrıca grammy ödüllerinden sonra en çok bilinen american music awards sahibidir.
    muhteşem şarkıları olmasına rağmen türkiye'de pek bilinmeyen bir gruptur.
    (bkz: midnight train to georgia)
hesabın var mı? giriş yap