• kurumsal olduklarını düşünen bir avuç hak yiyicinin yönettiği oteller grubunun yaşattığı mağduriyetten bahsetmek istiyorum.

  öncelikle: (bkz: gloria hotels & resorts)

  yaşanan olay kız arkadaşımın başına geldi ve hepsi son üç gün içerisinde yaşandı. sıcağı sıcağına aktarıyorum:

  aralık ayında gloria hotels & resorts'e ait gloria golf resort insan kaynakları sorumlusu geçtiğimiz aralık ayında kız arkadaşımı arayarak:
  ik: özgeçmişinizi (not: özgeçmişini 2015 yılının başlarındaki işkur fuarında vermiştik) çok beğendik. ik departmanında çalışmayı düşünür müsünüz?
  k.arkadaşım: halihazırda bir şirketin finans departmanında çalışıyorum, ikda çalışmadım ve ik deneyimim yok, yeni mezunum ama görüşebiliriz. ik düşünebilirim.
  ik: zaten biz de yeni mezun ve yetiştirmek üzere birini arıyoruz. o zaman iş görüşmesine gelebilir misiniz?
  k.arkadaşım: tamam.

  iş görüşmesi 12 aralık 2015 günü gerçekleşiyor ve gloria golf resort ik müdürü ve ik sorumlusu düşünerek dönüş yapacaklarını söylüyorlar. bunun üzerine telefonla birkaç kez daha görüşmenin ardından 23 aralık 2015'te 4 ocak 2016'ta işbaşı yapabileceğini ve kesinleştiğini söylüyorlar. tabii ki paralelinde işe giriş için gerekli evrakları gloria'ya ait e-posta adresinden kız arkadaşıma gönderiyorlar. kız arkadaşım halihazırda çalıştığı yerde bir mağduriyet yaşanmaması ve ihbar tazminatı nedenlerinden ötürü 11 ocak 2016 günü işe başlayabileceğini iletiyor ve ik sorumlusu arkadaş da tamam diyor.

  tüm bunlar yaşanırken geçtiğimiz hafta içerisinde e-posta ile iletilmiş sağlık raporu, diploma, fotoğraf vb. gibi gerekli evrakları hazırlıyor ve geçtiğimiz cuma günü (09.01.2016) günü çalıştığı yerde çıkış işlemlerini yaptırarak veda ediyor. aynı cuma günü (09.01.2016) ik sorumlusu telefonla kız arkadaşımı arayarak:
  ik: şirketimiz yeni işe alımları durduğu için ancak şubat'ta işe alabileceğiz.
  k.arkadaşım: ama ben oraya başlayacağım için işten ayrıldım, nasıl?
  ik: şirket yönetimimizin kararı ne yazık ki böyle.
  k.arkadaşım: peki şubat'ta başlayacağımın bir garantisi var mı, sözleşme yapabilir miyiz?
  ik: yöneticilerimle görüşüp pazartesi günü (11.01.2016) dönüş yapacağım.

  ve işte o pazartesi günü bugün. kız arkadaşım telefonla arayarak durumu öğrenmek istiyor ve ik sorumlusu sözleşme yapamayacaklarını, garanti olmadığını iletiyor.

  özetle; halihazırda çalışan bir insanı kendi şirketlerinde çalışmak üzere davet ediyorlar, görüşüyorlar, söz veriyorlar, işe giriş evraklarını hazırlattırıyorlar, çalıştığı yerden ayrılmasına neden oluyorlar ve sonra işe başlayacağı günden iki gün önce "kusura bakmayın işe alamayacağız" diyorlar. bu sözde kurumsal bir avuç hak yiyici, rusya'nın turizme etkisine sığınarak bile bile, göre göre bir insanın işsiz kalmasına neden oluyor. kaldı ki rusya krizi kasım ayından beri konuşulan ve şirketlerin o günlerden beri bildikleri bir konuydu.

  sizlerden tek bir ricam lütfen bu entryyi paylaşın. lütfen özaltın holding bünyesindeki gloria hotels & resort otellerinde kalmayın ve bu bölgedeki emek hırsızlarıyla çalışmayı düşünenler arkadaşlarınızı uyarın. bu vicdandan ve iş etiğinden uzak sefillere dava da açacağız.

  düzeltme: tarih düzeltildi.

  düzeltme 2: bu entrynin hedefi gloria hotels çalışanlarına herhangi bir sorun çıkartmak, itibarsızlaştırmak ya da onları işlerinden etmek değildir. konu tamamen söz konusu kararları veren ve insanları mağdur etmekten çekinmeyen insanlar için yazılmıştır. ayrıca amaç işe geri dönmek ya da üç beş aylık maaşın peşine düşmek değildir. bu ve benzeri haksızlıklara işaret etmek ve tekrarlanmasına engel olmaktır. ayrıca herkesin -sözde- kurumsalım diye gezen şirketleri tanımasına yardımcı olmaktır.

  düzeltme 3: dünden bu yana 2 kişi daha aynı yolla işsiz bırakılmış. hatta bir arkadaşımızın sözleşmesi de varmış. sözleşme konusu büyük bir muamma ve birkaç ay boyunca neredeyse hiçbir geçerliliği yok. bu nedenle diğer entryleri de okumakta yarar var.
 • üzücü bir olaydır.

  ancak ne demişler, "söz uçar yazı kalır."

  sözleşme yapmak lazım.
 • uzucu bir olaydir.

  ama ne demisler, "satani satarlar."

  satmamak lazim.
 • geçmiş olsun
 • elde herhangi yazili bir is teklifi var ise hakkin aranmasi gerekir. ama elde yazili birsey yok sadece sozlu vaadler var ise bilemiyorum ne yapilabilir.
 • yazık olmuş ama dünyanın hiçbir yerinde sözleşme imzalamadan işten çıkmak diye birşey yok. hata etmişsiniz. elinizde bir sözleşme yok, sadece sizi alacağız diyen 2 tane maille istediğiniz kadar hakkınızı arayın sonuç çıkmayacaktır. bir bardak su böyle bir durum sonrasında çok iyi gelir.
 • üzücü bir olay. ve ne yazık ki bu tarz üzücü olaylar turizm sektöründe bu sene daha çok yaşanacaktır.

  (bkz: 2016 yılı turizm sezonu)
 • yeni mezun bu arkadasimizin magduriyet yasadigi kesin. is görüsmesi yaptigi yer halil pazarlama degil, görünüste koskocaman bir kurum. bin tane de belge istemis, göndermis vesaire. ancak yine bu arkadasimizin is hayati tecrübesinin eksikliginden olsa gerek, en buyuk ihmali, ne olursa olsun yeni yerle sözlesme imzalamadan mevcut isyerinden istifa etmesi. yukarida da belirtildigi gibi söz ucar, yazi kalir. kontratlarin, sözlesmelerin, zaten sadece tek bir amaci vardir: anlasmazlik durumlarinda kullanilmak. isler düzgün giderken kimsenin acip da sözlesmeye bakmak aklina gelmez. tekrar edeyim, buradan sirketin yaptigini makul buldugum sonucu cikmasin ama kendisi icin kötü bir tecrübe olmus.
 • aklima benim ari kolejleriyle yasadigim durumu getirmistir, ki o zamanlar 14 yasindayim.
  ari dershanesi ile lise giris sinavlarina hazirlanmam ve basarili bir performans göstermem vesilesiyle ari okullarindan, ari fen lisesinde burslu okuma, teklifi geldi. tabi bu sinav sonuclari aciklandiktan sonra oluyor, hali hazirda bir okul kazanmisim vs. neyse, ben de tabi firsat bu degerlendirelim, gidelim bakalim, olanaklari arastiralim vs derken gittim görüsmeye. okulu tanittilar, baya güzel modern derslikler kalabaliktan uzak siniflar vs. teknolojik her sey. spor salonlari sosyal imkanlari yerinde. 4 sene boyunca burs imkani (miktar hatirlamiyorum ama aylik 100-200 tl arasi bir seydi), harçtan muafsin, ücretsiz ulasim ve yemek (sadece ögle yemegi, kantin hariç). neyse, dedik iyiymis. sonra sordum, peki dedim burs olayi nasil oluyor, atiyorum ilk sene verdiniz, ikinci sene kesmeyeceginizin garantisi var mi? dediler sinifta kalmazsaniz kesilmez.
  -peki dedim o da güzel ama bunu kagida döksek söyle bir anlasma imzalasak, bursun 4 sene boyunca kesilmeyecegine dair? kadin sasirdi, sekreter oldugu için heralde yapilir mi yapilmaz mi bilemedi bir sordu üstlerine, artik kimse onlar. dedi ki, ne yazik ki yazili bir garanti yok ama söz veriyoruz. dedim kadina,
  -peki anladim söz verdin simdi, ama 2 sene sonra bursum kesildiginde ben hakkimi nerede arayacagim?
  tabi bir sessizlik durumu oldu, bir iki bir sey söyledi vs, söz senettir falan. dedim, ablacim anliyorum ama ben zaten hali hazirda x okulunu kazanmisim oraya kayit yaptiracagim. sen bana diyorsun ki, önünü göremedigin bir yola sözsüz senetsiz gir. bir sey olursa da sana verecegimiz bir garanti yok. e ama o dünya öyle olmuyor anacim. velhasil gitmedim, iyi mi ettim bilmiyorum. ama en azindan kafam rahatti.

  bunu da bu olayi yasayan arkadasi itham etmek amaciyla yazmadim, tabi ki bahsedilen firma konusunda uyarilmamiz iyi oldu. ama güzel arkadasim, durum türkiye olunca, islak imza sart. islak imza olmazsa sikinti çikar, çikinca da hak arayamazsin. tekrar geçmis olsun.
 • 100 otel varsa 99'unda ik yoktur. vardır ama yoktur. tepedeki adamın canı ne istiyorsa o olur. dolayısıyla şaşırmadığım bir durum oldu bu.
hesabın var mı? giriş yap