• yeryüzünün en eski tapınağının yer aldığı tepe.

gün batımında bam başka güzellikte.

tapınaktan aldığım karelerden biri için tık tık.
  • kardeşimin dün itibariyle ziyaret ettiği eski yerleşke.
  • tepeyi ilk olarak amerikalılar 1960'lı yıllarda uydu görüntüleri ile tespit ediyor. zirvesi tıraşlanmış bir tepe görüyorlar. tepede bir anormallik olduğunu anlıyorlar. ancak bu tepenin olsa olsa roma impratorluğu'nun eski ileri karakollarının yıkılmış temel izlerinden biri olabileceği tezini öne sürüyorlar.

daha sonra şavak yıldız 1984'te tarlayı sürerken heykeller buluyor. müzeye götürüyor. o yıllarda tarih öğretmeni olan müze müdürü bu heykelleri iplemiyor, müze deposuna atıyor. 1990'ların başında alman klaus schmidt müzede heykelleri görüyor. alanı ziyaret edip göbeklitepe'yi akademik perspektifte keşfediyor.

benim asıl merak ettiğim amerikalıların 1960'lı yıllardaki uydu görüntüleri. bu tepedeki anormalliği nasıl tespit ettiler? google'ladım malum görüntüleri bulamadım. sonra google earth'ün google earth geçmiş görüntüler özelliği ile tepenin kazılmamış görüntülerine ulaşmak istedim. yine istediğimi tam alamadım. 1985'ten kalma görüntüler var ama görüntüler çamurdan hallice. en net görüntü 2006 aralık ayına ait. o tarihte de alan artık kazılmış. 1985-2006 arası tek bir görüntü var. 2006'dan sonra güncel görüntüler gelmeye başlıyor.

1985'te görüntüler de ipucu veriyor aslında. normalde kayaç bir yüzeye sahip tepenin göbeklitepe kısmının tıraşlanmış olduğu görülüyor.

2006 görüntüsü;
    görsel

1985 görüntüsü;
    görsel

edit: ben smyrna adlı yazar, alanın kazılmadan önceki uçak çekimi görüntülerini bulmuş.
    https://www.researchgate.net/…-c-dai_fig1_303823598

smmf adlı yazar da 60'lı yıllardaki görüntülere ulaştığını söylüyor ama yüzeyleri pek benzetemedim. alan vadideymiş gibi görünüyor. mesaj attım kaynakçasını bekliyorum.
    (bkz: #147081205)

edit 2: smmf kaynakçasını söyledi. arkansas üniversitesine ait corona atlas adlı bir sitesinde 60'lı yıllardan kalan görüntüler var. söylediğine göre abd'nin casus uydularına ait görüntülermiş. helal olsun arkadaşa. bravo. işte bu tür bilgileri ancak ekşi sözlükte bulabilirsiniz =)
    https://corona.cast.uark.edu/…om=3&center=0,3000000

1968'den tepenin görüntüsü şöyle. gerçekten de anormallik varmış. çöküntüler var.
    görsel
  • debeye giren entryi görünce 60'lardaki uydu görüntülerini ben de merak edip araştırdım, 2 tanesine ulaştım.

4 kasım 1968 tarihli görüntü:
    görsel

1 ağustos 1969 tarihli görüntü (bu çok net):
    görsel

karşılaştırmak için aynı açıdan güncel uydu görüntüsü:
    görsel
  • birkaç gündür 60'lı yıllara ait uydu görüntülerine sahip corona atlas'tan çıkamıyorum. dağ taş tepe demeden güneydoğu coğrafyasını dolanıyorum. derken karşıma tuhaf bir tepe çıktı. işlendiği çok bariz. güncel görüntülere de baktım hala el değmemiş. "yahu burası nere? neden arkeologlarından gözünden kaçmış?" şaşkınlığına girdim.

haritayı daha geriye çekip baktığımda göbeklitepe'nin hemen 3 km güneydoğusunda bir yer olduğunu anladım.

google'da bu alanın ne olduğu hakkında bilgi de bulamadım. tahmin yürütmek gerekirse göbeklitepe taşlarının buradan kazıtılıp taşındığını söyleyebiliriz.

60'lardan kalma görüntü
    görsel

göbeklitepe ile arasındaki mesafe;
    görsel

yakın mesafe güncel görüntü;
    görsel
  • durduk yere buranın adını değiştirmişlerdi. sahi ne oldu o mesele? hiç aklımda bile kalmamış yeni adı. tüm dünya litaratürüne 'göbeklitepe' olarak geçmiş iken luzümsuz bir adımdı.
  • uydurma hikayeler anlatan rehberler olmasa ambiyansi çok etkileyici
    yok oradaki simgeler kenardaki zeytin ağacının etrafında el ele tutuşup rituel yapıyorlarmış bilmem ne... arkadaş yan taraf zaten zeytin bahcesi az atsanız daha güzel olacak ya da hiç konuşmasaniz

haydi şimdi el ele tutuşup herkes duasını goge göndersin
    he canım he
  • netflix'teki kadim uygarliklar isimli seride anlatilanlara gore insanlar tarafindan uzeri kapanmis ama daha onemlisi arkeologlarin insanlik tarihi algisini cope atan kesif.
  • 2015-2019 arasında yapılan çalışmaların ve son bulunanların özeti;

https://publications.dainst.org/…cle/view/2596/7095
  • bir gün mutlaka görmeye gideceğim,
hesabın var mı? giriş yap